FERRATY Rakousko

Vyrážíte na ferraty? Vydejte se do soutěsky Silberkarklamm v oblasti Schladming-Dachstein

Vyrážíte na ferraty? Vydejte se do soutěsky Silberkarklamm v oblasti Schladming-Dachstein

Rakouské Alpy nejsou příliš vzdálené a proto jsou oblíbeným cílem mnoha Čechů. Proč tam nevyrazit třeba jen na prodloužený víkend na ferratové lezení?Rakousko nabízí nepřeberné množství lezeckých možností i vysokohorské turistiky. Jednou z populárních oblastí je také Schladming-Dachstein. Kromě dobývání vrcholu Hoher Dachstein si zde můžete i mimo sezónu zalyžovat na ledovci nebo užít ferratové lezení.


Výhled na údolí se soutěskou z vrcholu ferraty Siega, RakouskoVýhled na údolí se soutěskou z vrcholu ferraty Siega, Rakousko

Cestou k chatě Silberkarklamm, RakouskoCestou k chatě Silberkarklamm, Rakousko

Bez ferratového vybavení se neobejdete, RakouskoBez ferratového vybavení se neobejdete, Rakousko

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Perfektním výchozím bodem je městečko Ramsau am Dachstein - jeho okolí se pyšní 19 perfektně zajištěnými a udržovanými cestami od nejjednodušších pro začátečníky až po náročné pro zdatnější lezce. A pokud mezi úplné začátečníky nepatříte, vydejte se do soutěsky Silberkarklamm!

K soutěsce se dostanete pohodlně autem a zaparkujete u jejího ústí. Dovnitř se platí vstup 3,5 euro, ale za to vás čekají tři hezké a hlavně perfektně zajištěné a udržované ferraty. Na konci soutěsky se můžete občerstvit v chatě Silberkarklamm Hutte a dolů sejít okolo potoka, který soutěskou protéká.

Ti kteří nechtějí lézt, si v sotěsce mohou užít příjemnou procházku, RakouskoTi, kteří nechtějí lézt, si v soutěsce mohou užít příjemnou procházku, Rakousko

1. Ferrata Rosina

Tato cesta je hodnocena jako nejtěžší ze všech tří. Většina úseků se pohybuje mezi hodnocením C/D. Až nahoře jsou lehčí pasáže obtížnosti A/B. Navíc se leze přímo po otevřené stěně nad soutěskou, není tedy moc vhodná pro ty trpící závratí.

Nástup začíná se lanovým mostem přímo nad stezkou vedoucí soutěskou Silberkarklamm podél potoka. Hned po překonání lanového mostu vás čeká kolmý úsek obtížnosti C/D a ferrata téměř nesleví ze své obtížnosti po celých 140 metrů převýšení. Od konce ferraty to trvá cca 15 minut pěšky k chatě Silberkarklamm Hutte. Tato ferrata není vhodná pro začátečníky a vyhraďte si na její zdolání 1 - 2 hodiny.

Nástup na ferratu Rosina, RakouskoNástup na ferratu Rosina, Rakousko

2. Ferrata Hias

Tato ferrata začíná lanovým mostem přes říčku protékající soutěskou. Dole vás hned čeká mírně převislý traverz, kolmý výstup nahoru a další lanový mostek. Poté si chvíli můžete užít odpočinku před nástupem na další traverz a kolmou stěnu. Až tyto pasáže překonáte, to nejtěžší budete mít za sebou a nahoře vás čeká jen několik kratších obtížnějších úseků.

Z konce ferraty pohodlně dojdete lesem k chatě Silberkarklamm Hutte během 15 minut. Celkové převýšení je 130 metrů a na její zdolání si vyhraďte 1 - 2 hodiny.

Nástup na ferratu Hias, RakouskoNástup na ferratu Hias, Rakousko

Všechny tři ferraty a mnoho dalších v okolí Dachsteinu i po celém světě najdete také na Pohora.cz v Katalogu ferrat! Kromě přesného popisu a mapy zde najdete také spoustu tipů a doporučení!


3. Ferrata Siega

Nástup na tuto ferratu začíná až za Silberkarklamm Hutte. Cesta od chaty je označená a vede přes suťové pole až pod skalní stěnu. Celá ferrata vede přímo po ní a je otevřena do údolí - pocit závratí ale stojí za ty nádherné výhledy! Obtížné a někdy i mírně převislé úseky obtížnosti C/D jsou proloženy lehčími pasážemi, takže výstup můžete prokládat odpočinkem.

Na několika místech vás možná napadne, že tato ferrata by možná snesla více umělých stupů a pomocných želez, ale tím byste se připravili o takto náročný zážitek. Celkové převýšení je 140 metrů a výstup vám zabere přibližně 1,5 hodiny. Od konce ferraty sestoupíte během 30 minut zpět k chatě Silberkarklamm Hutte.

Sestup dolů z ferraty Siega, RakouskoSestup dolů z ferraty Siega, Rakousko

Autorka Tereza Kramplová se v životě řídí heslem "svět patří těm, co se nepo..." a proto s radostí kombinuje studium na lékařské fakultě s cestováním po světě a vysněnou prací redaktorky v HedvabnaStezka.cz. Kromě těchto tří milovaných oblastí ji baví lezení, chození po horách, jízda na horském kole nebo trailový běh. Mezi její nejoblíbenější destinace patří Balkán a Indonésie.


Rakousko

Cestopisy a reportáže

Zajímavá místa

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =