Moldávie: cestopisy a průvodce

Co by vám nemělo uniknout: starobylé památky v Orhei, město Kišiněv, hrady a pevnosti na severu země, vinné sklípky v Purcari, Ciumai, Cojusna nebo Cricova, jeskynní kláštery Tipova a Orhei Vecchi  a další kláštery Saharna, Capriani a Hincu.Cestopisy z Moldávie

Moldavsko neboli Moldávie leží mezi Ukrajinou a Rumunskem a je spolu s Albánií považována za nejchudší evropskou zemi. Málokdo ale tuší, že tato malá zemička disponuje nádhernou panenskou přírodou s prastarými památkami z různých historických období. Země je především poseta množstvím pravoslavných klášterů, z nichž některé jsou zřízeny v jeskynních komplexech. Jedním z nejznámějších je klášter v Orhei Vecchi, ale k návštěvě láká i klášter ve vesnici Capriani v severní část Moldávie. Nachází se zde i zajímavá středověká vojenská pevnost Soroca. Krajina na severu země nabízí pestrou paletu možností sportovního vyžitíPřečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Moldávie.

Zajímavosti v Moldávii

Neporušená příroda na západě země plná řek a jezer v 19. století ohromila i ruského spisovatele A. S. Puškina, který tu byl ve vyhnanství. Puškin má v hlavním městě Kišiněvu muzeum v domě, kde pobýval. Nejraději však navštěvoval malebnou vesnici Dolnici a oblast Dolna s velkým národním parkem, kde sbíral inspiraci pro svá díla. Moldávie proslula lahodným vínem, jehož vůně a chuť může bez problémů konkurovat  francouzským nebo italským značkám.

Moldavsko

Cestopisy a reportáže

Gagauzie. Gagauzština, víno a Nový rok.

Dostáváme se do oblasti Gagauzie – městečko Čilišmija se takovým předělem. Zde začíná oblast tzv. Budžacké stepi, krajina je mnohem rovnější než dále na sever, který je  protkán říčními údolími a kde celkový ráz krajiny je mnohem členitější.

Comrat – Pardubice. „V každém městě několik nádraží“

Ungheni je klasické sovětské město – velký bazar, dnes na blátě, několik paneláků přímo v centru a ohromné administrativní budovy. Zlatý Kišiněv.

Zajímavá místa