Lotyšsko: cestopisy a průvodce

Co by vám nemělo uniknout:  metropole Riga, přírodní rezervace Slétere, hrad Bauska a zámek Rundále, národní park Gauja, nejhlubší jezero v Lotyšsku Drídzis, lidové tradice v oblasti Jižního Kurzemska.Cestopisy z Lotyšska

Lotyšsko je prostřední ze tří pobaltských zemí. Nachází se mezi Litvou na jihu a Estonskem na severu. V roce 1990 se Lotyšové rozhodli obnovit ústavu z roku 1918, která vyhlašovala samostatnou republiku. Ustanovili ale přechodové období, a tak svět uznal samostatné Lotyšsko až o rok později. V roce 1994 zemi opustily poslední ruské jednotky.

Na období sovětské krutovlády, která začala okupací v roce 1940 pod záminkou zvýšení obranyschopnosti SSSR, však Lotyšové dodnes vzpomínají s hořkostí. Desítky tisíc Lotyšů byly tehdy odvlečeny do sibiřských gulagů nebo povražděny, a proto následný příchod německých vojáků vítala na začátku války většina obyvatelstva jako vysvobození. Toho po válce masivně zneužívala sovětská propagandaPřečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Lotyšska.


Zajímavosti v Lotyšsku

Většinu území tvoří nížina s nejvyšším vrchem dosahujícím pouhých 311 metrů n.m. Na cestovatele zde čekají středověké hrady, hudební festivaly a úžasná údolí řek. Pobřeží Baltského moře lemují písečné duny, lesy a jezera. Nezapomeňte navštívit krásná města Césis, Júrmala a Salacgríva.

 

Lotyšsko

Cestopisy a reportáže

Pobaltím na kole

Litva, Lotyšsko a Lichtenštejnsko jsou tři pobaltské republiky plné kontrastů a nádherných míst. Velmi dobře je poznáte třeba z cyklistického sedla.

Zajímavá místa