Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy: cestopisy a průvodce

Pokud jste milovníky jara, na Kanárských ostrovech budete po celý rok jako v ráji. V zimě teploty neklesají pod 18 °C, a proto zejména Evropané rádi tráví nevlídné měsíce na tomto atlantském souostroví.V letním období sice teploty šplhají přes třicítku, ale díky všudy přítomným kopcům stačí k ochlazení pouze změna nadmořské výšky. Dominanta největšího ostrova souostroví a zároveň nejvyšší vrchol Španělska, hora Pico del Teide, se tyčí do úctyhodné výšky 3718 m.

Kajícníci pod vrcholem TeidePod vrcholem Pico del Teide, Kanárské ostrovy, zdroj Theodor Fiala

Sedm malých ostrovů a tolik odlišných míst. Na své si zaručeně přijdou příznivci aktivní dovolené i plážoví povaleči. Jestli si nedokážete nebo nechcete vybrat pouze jediný ostrov, poměrně snadno se mezi nimi dá přejíždět lodí. I přestože La Palma je často označována jako nejkrásnější z ostrovů, není možné žádný z nich označit za ten nej.

Tenerife a Gran Canaria patří mezi nejnavštěvovanější ostrovy, známé svými pobřežními letovisky s přeplněnými plážemi a hlučně se bavícími turisty. Jízda autem po letoviscích je jen pro silné nátury. Všudypřítomné jednosměrky vytváří z úzkých ulic měst nerozluštitelný labyrint, ve kterém davy lidí mají vždy absolutní přednost. Ti šťastlivci, kterým se nakonec podaří dojet do cíle, aniž by jeli v protisměru, či si nevezli někoho na kapotě, většinou nenajdou místo k parkování.

Pláže ostrova Gran Canaria, Kanárské ostrovyPláže ostrova Gran Canaria, Kanárské ostrovy, zdroj Pixabay

Nevyhledáváte-li bary a casina, či Vás děsí němečtí důchodci a opilí teenageři ze Skandinávie, stačí odjet pouze pár kilometrů od pobřeží. Téměř ihned krajině začnou dominovat klidné vesničky, pralesy a vyhaslé sopky. Naštěstí se mnoho turistů neodváží vzdálit na dohled od svých all inclusive hotelů a liduprázdnou krajinu není těžké najít ani na nejrušnějších ostrovech.

Prahnete-li vyloženě po samotě, zamiřte na nejmenší z ostrovů El Hierro. Je málo známé a tudíž nejpřirozenější. Drsná krajina, vítr, ještěrky a rybářské vesnice jsou ideální kombinací pro ty, kteří potřebují skutečně zastavit a odpočinout. Fuerteventuru proslavily její nekonečné písčité pláže a je doslova rájem pro milovníky vodních sportů. Údajně na tomto ostrově žije více koz než lidí. Lávová pole, sopečné kužely a architektura Césara Manriqua jsou stěžejním lákadlem ostrova Lanzarote.

Ostrov La Palma, Kanárské ostrovyOstrov La Palma, Kanárské ostrovy, zdroj Wikipedia

La Palma je proslulá svojí nedotčenou přírodou a je nestrmějším ostrovem na světě. Poslední sopečný výbuch zde byl v roce 1971. Paradoxně její výhodou je absence pláží, tudíž přijatelné množství turistů. Místní observatoř se špičkovým vybavením je považována za jedno z nejvhodnějších míst k pozorování hvězd na světě. Zdánlivě nepřístupná La Gomera je proslulá svým padajícím kamením, nesjízdnými cestami i novodobými Hippies. Kryštof Kolumbus na La Gomeře naposledy doplnil zásoby jídla, než se vypravil objevit Ameriku.

Kanárské ostrovy

Cestopisy a reportáže

Zajímavá místa

Diskuse

Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =