Nový Zéland

Lidé, zvyky, náboženstvíPředchůdci Maorů, první Polynesané, připluli k Novému Zélandu zřejmě z oblasti kolem Tahiti někdy v době mezi 1000 - 1100 n.l. Maoři jsou původní obyvatelé Nového Zélandu.

Bohužel většina domorodého obyvatelstva Nového Zélandu je dlouhá léta ovlivněna západní (euroamerickou) civilizací. Téměř už nežijí ve svých tradičních vesnicích, pouze se v nich scházejí během různých slavností a obřadů. Tyto obřady mají dnes dvojí význam, jednak slouží k zachování a uctívaní tradic maorské kultůry a dále jsou velkým lákadlem pro turisty. Jak již bylo zmíněno většinu obyvatelstva dnes tvoří přistěhovalci z evropy, kteří sem přivezli křesťanství, které je dnes velmi rozšířené i mezi maorským obyvatelstvem. Přistěhovalci z ostatních částí světa si také přivezli svá náboženství, jako buddhismus, islám, judaismus a další.

Na Novém Zélandu žije i silná Česká komunita tvořená emigranty z období 2. sv. války a komunismu a novými cestovateli, kteří se rozhodli na Zélandu na nějakou dobu usadit. Proto nebuďte překvapení, když okolo sebe uslyšíte češtinu.

Dalším náboženstvím je zde ragby. Každá větší vesnice zde má svůj ragbyový tým. Utkání ragby jsou pro novozélanďany úplným svátkem a nejen stadiony, ale i všechny sport bary a místní nálevny praskají ve švech. Největší chloubou je pak národní tým All Blacks, známý pro své černočerné dresy a zahajovací rituál vycházející z maorských posvátných rituálů.

Nový Zéland

Cestopisy a reportáže

Zajímavá místa

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =