Vietnam

Bezpečnost a zdraví

Celková bezpečnostní situace dobrá. Vzrůstající je počet kapesních krádeží v HCMC, Nha Trangu a v Hanoji. Pohyb po většině území je volný, výjimkou jsou zakázané vojenské zóny a horské oblasti obydlené menšinami (přístupné oficiálně pouze s vietnamským průvodcem nebo s povolením). Pozor na dopravní nehody (dopravní chaos, absolutní nerespektování předpisů, často neexistující první pomoc) - řidiči jezdí většinou pomalu, ale nepozorně.

Je třeba počítat s tím, že drobná i velká korupce jsou v zemi každodenní realitou, což přiznávají i vládní činitelé. V praxi to znamená, že hlavním důvodem různých nečekaných potíží s úředníky či policisty, ale někdy i státními "dodavateli" (např. služeb) může být touha po úplatku. Neznamená to, že je těmto implicitním či explicitním požadavkům vždy nutné vyhovět, někdy stačí trochu trpělivosti a neústupnosti, jindy je praktičtější vyřešit problém skromným "spropitným".Zdraví

Pojištění pro cestu a pobyt je vhodné. Není vyžadováno povinné očkování. Ošetření a léky je nutné hradit v hotovosti, ustanovení Dohody o spolupráci ve zdravotnictví zaručující bezplatnou péči pro občany ČR není dodržováno. Hygienické podmínky v místních nemocnicích jsou velmi slabé.

Vyskytuje se zde řada nakažlivých chorob - při delším pobytu a zejména mimo hlavní centra se doporučuje očkování proti žloutence A, B, tetanu, případně také japonské encefalitidě, břišnímu tyfu a TBC. V horských oblastech se vyskytuje malárie a na jihu horečka Dengue. Vietnam se stále více stává rizikovou oblastí z hlediska výskytu nemoci AIDS.

Závěrem lze ale říci, že Vietnam je bezpečnou zemí vhodnou i pro "cestovatele-začátečníky".

Vietnam

Cestopisy a reportáže

Zajímavá místa

Diskuse

Tak že není nutné žádné očkování? A pít tedy jen balenou vodu? Chápu to správně?
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =