Omán: cestopisy a průvodce

Co by vám nemělo uniknout: starobylá metropole Muscat, obří tržiště v Soharu, svěží středisko Salalah, Mughsail s Jobovým hrobem, rybářská vesnice Sur, památky v oáze Bahla, přírodní rezervace The Arabian Oryx Sanctuary.

 Cestopisy z Ománu

 

Sultanát Omán leží na východě Arabského poloostrova a připomíná krajinu z pohádek tisíce a jedné noci. Na rozdíl od menších zemí Perského zálivu nabízí příjemné horské scenérie, svěží oázy a netknuté pláže. Donedávna byl uzavřen okolnímu světu.

 

OMAN

 

Tato země prošla britskou a portugalskou nadvládou, ale již v roce 1650 se stala nezávislým státem. Nicméně ještě v roce 1970 byl Omán zaostalou zemí, kde byly pouze tři školy, jedna nemocnice, neexistovaly noviny, televize či rádio a hlavní město zavíralo na noc své brány. Po třiceti letech vlády osvíceného sultána Qabuse se metropole Muscat stala vzkvétajícím zeleným městem, nejčistším v širokém okolí. Mrakodrapy se tu nestaví, takže si město zachovalo svůj osobitý ráz. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Ománu.

 

Falaje, OmánFalaje, Omá

Mirbat, OmánMirbat, Omán

Rustaq, OmánRustaq, Omán


Zajímavosti v Ománu

Většinu území zaujímá pouštní rovina, při pobřeží Ománského zálivu se z ní zvedá pohoří Al-Hajar. Ačkoli je Omán dědičnou absilutictickou monarchií, koncem minulého století proběhla v této muslimské zemi jistá demokratizace, v jejímž rámci bylo založeno volené Poradní shromáždění a právo volit mají muži i ženy od 21 let.

Další fotky z Ománu si můžete prohlédnout v naší galerii.


Omán

Cestopisy a reportáže

Zajímavá místa