Kazachstán: cestopisy a průvodce

Co by vám nemělo uniknout: někdejší metropole Almaty, Turgenský a Čarynův kaňon, jezera Köl-Say, poutní město Turkestán, někdejší zastávky na hedvábné stezce Otrar a Taraz, starověká nekropole Saků Bes-Šatyr,  kosmodrom Bajkonur, túry v Borovoje a Altaji, Kaspické moře, jezero BalchašCestopisy z Kazachstánu

Kazachstán je jeden z nejrozlehlejších států světa, který se rozkládá ve střední Asii a menší částí území zasahuje též do geografické Evropy. Jeho nekonečné úrodné stepi jsou však velmi řídce osídleny – na ploše 34krát větší než ČR žije pouhých 15 miliónů obyvatel.

HORY KAZACHSTANU

Většinu země tvoří nízko položené plošiny, směrem na východ se krajina zvedá až k vysokému pohoří Altaj, který Kazachstán odděluje od Sibiře, a k Nebeským horám Ťan-šan na hranici s Čínou. Vedle stepí se zde však vyskytují také pouště, z nichž nejznámější je Kyzylkum. Vysychá také oblast kolem Aralského jezera v důsledku zemědělského zavlažování. V Kazachstánu se nalézá řada dalších významných jezer, jako největší jezero světa Kaspické moře či sladko-slané jezero Balchaš. Největší rozlohu zabírají pastviny, obdělaných je pouze 13 procent území. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Kazachstánu.

 

Alma Ata, KazachstánAlma Ata, Kazachstán

Alma Ata, KazachstánAlma Ata, Kazachstán

 


Zajímavosti v Kazachstánu

Kazachstán je drsnou průmyslově-zemědělskou zemí s obrovskými zdroji nerostných surovin. Ve stepi je skryt proslulý kosmodrom Bajkonur. Na cestovatele, kteří se do této obří a nezkrotné země vydají, čeká nejdůležitější kazašské muslimské poutní místo ve městě Turkestán, dechberoucí kaňony a ve stepi kvašené kobylí mléko kumis.

Další fotky z Kazachstánu si můžete prohlédnout v naší galerii.

 


Kazachstán

Cestopisy a reportáže

Zajímavá místa