Írán: cestopisy a průvodce

Co by vám nemělo v Íránu uniknout: nejposvátnější město Mashhad, Zlatá mešita v 2. nejposvátnějším městě Qom, Město Pasargady, nejkrásnější íránské město Esfahán, poslední z center zoroastrismu Yazd, město básníků Šíráz a koneckonců i smogem a zmatkem poznamenaná metropole Teherán. A nezapomeňte se projet vlakem TransasiaExpress.Cestopisy z Íránu

Írán je jednou z nejoblíbenějších zemí mnoha zkušených cestovatelů. Jsou pro to nejméně tři důvody. V prvé řadě je Írán od východu po západ napěchovaný kulturními, historickými a přírodními zajímavostmi. Česko připomíná tím, že v každém malém městečku najdete hrad, výstavní palác nebo skvostnou mešitu (podobně jako u nás kostel). Za druhé zde vládne tuhý islámský režim udržující zemi v izolaci od okolí. To kromě jiného znamená zachování místních tradic a zvyků a silný pocit, že jste se ocitli na úplně jiné planetě. A do třetice to jsou extrémně příjemní a pohostinní lidé. Navíc je to země levná a velmi bezpečná. Co víc si přát. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Íránu.

Qom, Írán

Zajímavosti v Íránu

Írán je bezpečný a otevírá se postupně světu. To je dobrá zpráva především pro ženy – cestovatelky, pro něž dříve nepřicházelo ani v úvahu, že by samy vyšly na hotelovou chodbu. Zahalení celého těla a šátek jsou nadále nutností, nicméně například krásky v hlavním městě Teheránu a dalších velkých městech se již odvážně procházejí po ulicích v kalhotách nad kotníky, s nalakovanými nehty na nohou a šátek mají nandaný jen přes temeno hlavy. Počet turistů každoročně narůstá, ale další cizince potkáte jen u hlavních atrakcí. Cestování mimo hlavní trasy tak přináší neustále příjemné napětí z “objevování” hradů, mešit, klášterů, přírodních útvarů a malebných vesniček. Nicméně poslední vývoj v zemi ukazuje, že Írán pro nás ještě dlouho zůstane zemí zahalenou závojem. Navzdory reformačním pokusům stojí v čele země konzervativní prezident, jehož protizápadní postoje a podpora jaderného programu znovu prohloubily propast mezi jeho zemí a Evropou. Mezi povinné zastávky patříval i Bam s citadelou z nepálených cihel, který v roce 2003 smetlo ničivé zemětřesení.

 

Etnické a jazykové skupiny v ÍránuEtnické a jazykové skupiny v Íránu

Taková obyčejná íránská mešita (Torbat-e Jam)Taková obyčejná íránská mešita (Torbat-e Jam)

Takhle už Íránský Bam nikdy neuvidíme.Takhle už Íránský Bam nikdy neuvidíme.

Další fotky z Íránu si můžete prohlédnout v naší galerii.

 


Írán

Cestopisy a reportáže

Zajímavá místa