Indie

Bezpečnost a zdraví

Indie je pro Evropany relativně bezpečnou zemí. Větším problémem je pouze narůstající pouliční kriminalita a kapesní krádeže. K největšímu počtu okradení turistů dochází v levných hotelích, ve vlacích a při pouliční směně valut. Je dobré mít u sebe více zámků a kovový řetěz, kterým se dá uzamknout zavazadlo ve vlaku či dveře v levnějších hotýlcích. Je vhodné dodržovat stejná pravidla jako v jiných zemích, tj. neukazovat obsah peněženky, nenosit veškeré finanční prostředky na jednom místě, v nočních hodinách se vyhýbat neosvětleným ulicím, nenechávejte zavazadla bez dozoru. Je vhodné pořídit si před příjezdem do země fotokopii cestovního dokladu, letenek a cestovních šeků.
V některých místech Indie (zejména Kašmír a velká města před volbami) je zvýšené nebezpečí teroristických útoků, které jsou většinou směřovány proti vládním činitelům a budovám. MZV ČR žádá občany ČR na soukromé cestě, aby se vyvarovali jakýchkoli cest do Kašmírského údolí v indickém svazovém státě Džammú a Kašmír. Jedinou stabilní oblastí ve státě Kašmír je oblast kolem Ladakhu (Lehu). Situace na indo-pákistánské hranici je stále napjatá, především v oblasti Kašmíru. Do těchto oblastí je zakázán vstup.

Před odjezdem do Indie se doporučuje očkování proti břišnímu tyfu, proti poliomyelitidě a virové hepatitidě typu A, při delším pobytu i proti typu B, popř. proti meningokové meningitidě a japonské encefalitidě. Každý by si měl zkontrolovat platnost očkování proti tetanu. Značné je riziko nákazy malárií (kromě velkých měst a horských států Himáčalpradéš, Džammú a Kašmír, Sikkim). Doporučuje se chemoprofylaxe chlorochinem v dávce 300 mg báze jednou týdně v kombinaci s proguanilem v dávce 200 mg jednou denně. Je také možné pohotovostní samoléčení meflochinem (Lariam). Velkým problémem cizinců jsou průjmová onemocnění. Zpravidla se jedná o tzv. cestovní průjem, jenž se dostavuje čtvrtý až pátý den po příjezdu do Indie. Pokud po 2-3 dnech neustane, je třeba vyhledat lékaře, neboť by se mohlo jednat o amébózu (včetně jaterního abscesu) nebo baciliární dyzenterii, častá je též lamblióza a na venkově cholera. V období od listopadu do května se zvláště v severní Indii (včetně Dillí a okolí) vyskytuje meningokoková meningitida.

Vážným problémem je v Indii vzteklina; vzhledem k značnému riziku nákazy se doporučuje chránit se před volně pobíhajícími psy. V pohraničních oblastech sousedících s Tibetem a Nepálem existuje v době od srpna do listopadu riziko nákazy japonskou encefalitidou, ta se vyskytuje i na nejjižnějším cípu Indie v době od března do května. Místní obyvatelé jsou často nositeli různých tropických nemocí, jež jsou přenosné i na cizince (např. horečka dengue). Pobyt v terénu je spojen s nebezpečím uštknutí jedovatými hady.

Značné je riziko nákazy HIV. Například v Bombaji je HIV-pozitivních téměř 50% prostitutek a 1% dárců krve. Bližší informace je možno získat na každé hygienické stanici. Vzhledem k nebezpečí infekčního onemocnění se doporučuje pít zásadně nápoje z uzavřených lahví či krabic. Voda z řek, rybníků i veřejných vodovodů může být kontaminována nebezpečnými látkami. Doporučuje se veškeré ovoce a zeleninu pečlivě omývat, nepít nápoje s ledem.

Lékařská péče v Indii je celkově na nízké úrovni a nemocnice odpovídající evropskému standardu lze nalézt jen v největších městech. Kvalitní státní nemocnice neexistují (hygienické podmínky a vybavení ve státních nemocnicích jsou velmi problematické), v případě potřeby je lepší vyhledat soukromého lékaře nebo navštívit soukromou nemocnici. Soukromá zdravotnická zařízení vyžadují zaplacení úkonu ihned po jeho provedení, ať se to týká drobného ošetření, první pomoci nebo náročnější operace.

Zahraniční zdravotní pojištění zpravidla není akceptováno jako záruka za platbu. Proto je nutné, aby turisté (především v odlehlejších oblastech) byli vybaveni odpovídající hotovostí, na bezproblémové přijímání kreditních karet nelze spoléhat. Cestující s potenciálním zdravotním rizikem by se přesto měli před cestou do Indie zdravotně připojistit a konzultovat s příslušnou pojišťovnou možnost zpětného proplacení nákladů za ošetření či hospitalizaci a léky.

Podvody se zdravotním pojištěním a vývozem cenností

V Indii bývají podobné praktiky poměrně častým jevem a proto považujeme za užitečné na tento jev upozornit. Činíme tak zejména proto, abychom vás od něčeho podobného odradili.
V některých turisticky atraktivních místech někteří "podnikatelé" nabízejí cizincům ubytování zdarma po předložení platného dokladu o zdravotním pojištění pro cesty do zahraničí. Uhrazení nákladů za ubytování, jež deklarují jako "hospitalizaci", pak požadují na příslušných pojišťovnách, které doklady vystavily. Podobně je tomu v některých nemocnicích, kde tento trik s oblibou využívali, než celá věc vešla ve známost. S lékaři se uzavřela ústní dohoda, že budou inkasovat z vaší pojistky a vy dostanete podíl, ale postupně přišly přísné kontroly a pak i postihy. Jedná se totiž o evidentní zneužití pojistky se všemi důsledky z toho vyplývajícími.
Dalším z oblíbených způsobů turistických „výdělku“ bývá vývoz klenotů a jiných cenností. Indické předpisy jej cizincům dovolují ve značné míře, a toho se snaží využít místní obchodníci. Najmou si vás jako člověka, který ze země legálně vyveze např. klenoty ve velké ceně a tam je předá kontaktní osobě. Pro převažeče se může vše jevit velice snadně, vše zařídí obchodníci, ale riziko nejrůznějších komplikací se zákonem je poměrně značné a výsledkem může být pobyt ve vězení. Zkoušet tyto a podobné triky proto ještě jednou důrazně nedoporučujeme.

Tipy cestovatelů:

K vývozu cenností...nebo taky na převažeče žádná kontaktní osoba nečeká. Ty šperky můžou mít mnohem nižší hodnotu, než obchodník tvrdí. V Džajpuru, který je proslulý jejich výrobou, se se mnou dal do řeči kšeftař, který za převoz šperků vlastně nic nechtěl, jen to, abych zaplatil pojištění, což měla být asi desetina nebo čtvrtina z jejich údajné ceny. Vypadalo to docela věrohodně, chtěl k tomu pojištění kopii pasu. Ukázal mi kopie pasu jiných lidí, i nějaký Čech mezi nimi byl. Jenže mi zdůrazňoval, že o tom nesmím nikomu říct. A nebyl mi schopný dost jasně vysvětlit, jak mě ten jeho partner u nás doma kontaktuje.
Když jsem svoji neochotu vysvětloval tím, že nemám tolik peněz (zkoušel jsem prodat foťák), začal mi nabízet různé kameny, abych je od něj koupil s tím, že u nás na jejich prodeji vydělám. Pak už jsem jasně poznal, že mě šidí, protože cenu různých náhrdelníků natahoval skoro na desetinásobek jejich výrobní ceny. Neřekl jsem mu, že mu nevěřím, všechno jsem vysvětloval nedostatkem peněz. Sice jsem ho zklamal, ale byl pořád celkem přátelský. Ještě cestou od něj zastavil na čaj a pak mě zas na motorce hodil do centra.

Taky jsem se s tim setkal, ne primo osobne, ale s clovekem, co se prave skoro nechal takto okrast. O sperky nakonec vubec neslo, jen se z nej vsemozne snazili dostat kreditku... Ale pry to vsechno vypadalo moooc lakave..

 

 

Indie

Cestopisy a reportáže

Zajímavá místa

Diskuse

Lucie Palikova
Lucie Palikova

Dobrý den všem cestovatelům.


Prosím poradite mi vy co jste už byli v Indii jaká očkování jste museli podstopit a čemu jste se v Indii nevyhnuli,,myslím střevní potíže atd..Pořád mi Indie leží v hlavě a moc by jsme jí s manželem chtěli vidět.Cestujeme na vlastní pěst.


Za Vaše odpovědi všem moc děkuji


palikovci@seznam.cz

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =