Indie

Peníze a ceny

Do Indie je nevýhodnější cestovat s dolary v hotovosti a s cestovními šeky. Návštěvníci směřující mimo turisticky frekventované oblasti by si měli dopředu opatřit bankovky menších hodnot. Cestovní šeky vystavené v USD a veškeré mezinárodní platební karty jsou akceptovány většími hotely a některými obchody, některé si účtují přirážku při platbě kartou. Bankomaty jsou pouze v největších městech a nelze na ně spoléhat. Ceny základních potravin jsou nižší než ceny v ČR. U balených potravin jsou státem stanoveny maximální maloobchodní ceny, které se mohou v jednotlivých svazových státech lišit. Maximální cena ("Maximum Retail Price") je vytištěna na obalu.Stravování může být v Indii pro cizince jednou z nejzajímavějších okolností poznávání této země. Záleží hodně na tom, zda se tu rozhodnete přebývat spíše jako místní prostí lidé nebo za poněkud více peněz jako západní turisté. V Indii existuje nepřeberné množství dobrých místních restaurací na slušné hygienické úrovni. Nejčastějšími pokrmy jsou různá vegetariánská jídla, které jsou často silně kořeněna a někde ještě podávána na banánových listech. V lokálních restauracích pozorujte, jakým způsobem jedí místní lidé bez příboru a vyzkoušejte si to také. Pozor, jídlo je třeba pojídat pouze pravou rukou, levá je zde považována za nečistou, neb slouží k jiným účelům. Standardní menu v dobré restauraci pořídíte okolo 45 - 120 INR, na ulici a v malých jídelnách na venkově se lze stravovat ještě nepoměrně levněji. Pro stravování v Indii platí podobné zásady jako jinde v Asii, je třeba vybírat si ke stravování na pohled čistá místa. Nejobecnější pravidlo je, že kde jí mnoho lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná. Z nejlevnějších nápojů je možno doporučit balené ovocné džusy či nápoj "Fresh Lime Soda", jinak se doporučuje pít vodu či jiné nápoje dodávané v plastikových lahvích či krabicích. Alkohol je v Indii k dostání pouze ve zvláštních prodejnách nebo ve vybraných restauracích. Je třeba počítat s tím, že např. pivo bývá v restauracích častěji dražší než jídlo.

 

Co se týče ubytování, Indie nabízí vše od nejprostšího venkově, po nejluxusnější ve velkoměstech. Jednoduché sparťanské ubytování v „guest housu“ se společnou „sprchou“ a WC lze mimo velká města pořídit od 60 INR za jednolůžkový pokoj, od 100 INR za dvojlůžkový pokoj. Ceny jsou však většinou smluvní, záleží tedy na sezóně, počtu strávených nocí a oboustranné ochotě smlouvat. V průměru za 200 – 300 INR je možné sehnat čistý dvojlůžkový pokoj s toaletou a sprchou na pokoji. Často nejsou k dispozici jednolůžkové pokoje, pro jednotlivce je tedy výhodnější spávat v ubytovnách o více lůžkách, kde hradí pouze lůžko, nikoliv celý pokoj. Ve velkých městech jsou ceny vyšší a začínají většinou na 200 INR za nejlevnější a nejhorší lůžko. V Indii je samozřejmě i síť hotelů označených našimi hvězdičkami a není problém ubytovat se doslova jako Maháradža v pohádkových palácích za 300 a více USD na noc.

 

TIP: V některých městech, jako například v Rishikeshi, je možné ubytovat se v ášramech. Výraz ášram se sice původně používal jen pro meditační a náboženská centra, ale mnohá z nich dnes fungují na komerčním základě a poskytují cizincům levné ubytování. Potkáte v nich celkem dost mladých cestovatelů a občas bude k dispozici i jídlo. V některých případech budete muset za ubytování sdílet tradiční režim ášramu, například praktikovat jógu, ale to nebývá příliš běžné. V oblastech, kde se rozšířil buddhismus (např. v Dharamsale), fungují podobně také některé kláštery. Obecně lze říci, že tento způsob ubytování představuje velmi levnou a příjemnou součást poznávání Indie.

 

Celní a devizové předpisy

Bez cla lze do Indie dovézt věci jako fotoaparát, videokameru, notebook, dva páry brýlí, dalekohled, radiopřijímač apod., pokud slouží pro osobní potřebu cestujícího. Dále jiné předměty či dárky v úhrnné hodnotě maximálně 750 INR (tj. cca 700 Kč), přičemž musí být dodržen limit maximálně 200 cigaret, 50 doutníků nebo 250 g tabáku a 1 litr alkoholických nápojů.
V případě věcí, jež by mohly v případě vývozu z Indie stát předmětem sporu, doporučujeme vyplnit formulář TBRE (Tourist Baggage Re-Export Form) a nechat si jej potvrdit celníky. Cestující musí přiznat dovoz peněz nebo jiných cenností, pokud jejich hodnota přesahuje částku 2500 USD. Oznámení je potřeba učinit písemně na předepsaném formuláři CDF (Currency Declaration Form, můžete si jej stáhnout na internetové adrese www.namasthenri.com/banks/formcdf.htm nebo kontaktujte indické velvyslanectví). Dovoz indických rupií do Indie je oficiálně zakázán, zpravidla však není nikterak postihován. Bez vývozního cla můžete z Indie vyvézt všechny věci, které jste si dovezli pro osobní potřebu, a také nakoupené suvenýry. Zakázán je vývoz zvířecí kůže, slonoviny, loveckých trofejí, zlatých mincí, zlata a drahých kovů, pokud nemají formu klenotů, dále starožitností starších 100 let, rukopisů a dokumentů starších 75 let. Cizí měna může být vyvezena maximálně v té hodnotě, v jaké byla dovezena. Pokud cizinec vyváží více než 2500 USD, musí prokázat jejich dovoz již zmiňovaným potvrzeným formulářem CDF, pokus o vývoz nepotvrzených peněz může být postihován vězením. Vývoz indické měny je zakázán. Povinná výměna valut není v Indii vyžadována. Výměna hotovosti mimo banky nebo registrované směnárny je oficiálně protizákonná, zpravidla se však toleruje. Měnit na černém trhu se ale nedoporučuje, zejména ne z místní měny na americké dolary, neboť v Indii obíhá velké množství padělaných dolarových bankovek. Navíc výměna na černém trhu přináší pouze nepatrnou výhodu (cca o 5%) oproti oficiálnímu postupu. Obecně bezproblémová bývá výměna amerických dolarů, ostatní světové měny je možné měnit jen ve velkých městech.
Při placení v hotovosti jsou velice často vyžadovány pouze nové bankovky s ochranným proužkem. Výměna šeků na místní měnu je běžná, v porovnání s hotovostí ale mírně nevýhodná. Pečlivě si uschovejte potvrzení o směně, v některých případech může být vyžadováno (např. při zpětné směně). Doporučujeme používat výhradně cestovní šeky American Express v USD; u jiných se mohou objevit problémy se směnou i poplatky.
Výměna z místní měny na cizí měnu v hotovosti není ze zákona povolena, banky a směnárny zpravidla vystavují šeky. Pouze některé z nich (na hraničních přechodech) mají povolení vydat cizí měnu v hotovosti.

Tipy cestovatelů:

Naše zkušenosti s Indií 2007- pozemní cesta přes Pákistán a Írán. http://www.volny.cz/stopem/
Na stránkách je ceník potravin a služeb, návod, co je potřeba na víza, očkování, tipy na stopování, slovníčky.

 

Indie

Cestopisy a reportáže

Zajímavá místa

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =