Čína

DopravaJe zavádějící zobecňovat situaci v dopravě v tak obrovské a vnitřně rozdílné zemi jako je Čína. Mnohé konkrétní detaily uvádíme v sekci Zajímavosti. .

Letecká a vlaková doprava jsou dnes již snad všude v Číně na evropské úrovni. Nové, klimatizované, dvouposchoďové vlaky jezdí až do Kashgaru a nové Boeingy obsluhují velká města. Ceny jsou tomu úměrné, oproti Pákistánu či Íránu několikanásobně vyšší. Vnitrostátní letenky stojí stejně, kdekoliv je koupíte – jejich ceny jsou regulované. Zpáteční letenka stojí vždy 2x tolik co jednosměrná. Vlaky mají několik základních tříd: tvrdá sedadla (ying zuo), měkká sedadlo (ruan zuo), tvrdá lehátka (ying wo) a měkká lehátka (ruan wo). Letenky seženete i pouhých pár dní předem, ale lehátka dálkových vlaků bývají rychle vyprodaná. Air China, zajišťující většinu mezinárodních letů, letá již 51 let bez nehody.

Autobusy nepřekračují většinou hranice provincií a jejich kvalita kolísá od málo pohodlných po hodně nepohodlné. Čínskou specialitou jsou spací autobusy, kde místo sedadel jsou lehátka ve dvou patrech. Lehátka jsou krátká a pohodlí závisí hodně na tom, kdo leží vedle vás. Budete-li ležet až úplně vzadu, usnete jen, pokud vám nevadí, že na každém hrbolu vyskočíte vysoko do vzduchu, dokud vás nezarazí strop. Autobusy i vlaky jsou často zakouřeny k nedýchání.

Turisté mají zakázáno v Číně řídit půjčené auto. Máte-li zde pracovní povolení, můžete autem jezdit po nejbližším okolí vašeho bydliště/pracoviště. Chcete-li překročit hranice ve vlastním voze, připravte se na zdlouhavé byrokratické vyřizování (nakonec si budete muset najmout drahého průvodce, který s vámi pojede celou Čínou po předem vytyčené trase). Snad se tyto zákazy v budoucnu uvolní.

Možnost najmutí auta s řidičem na delší výlety je bohužel stále vzácností. Tyto služby jsou k dispozici v Kashgaru a protože konkurence je malá, jsou velmi drahé.

V Číně si také všimnete, že je zde velice málo motorek; dramaticky méně než v ostatních zemích Hedvábné stezky nebo kdekoliv jinde ve V a JV Asii. Naopak kol je dost. Hezký pohled na dav cyklistů ve velkém městě je hlavně během deště, kdy každý vytáhne jinak barevnou pláštěnku. Kola si můžete levně půjčit v každém větším či turistickém městě, na půjčovnu motorek jsme nenarazili nikde.

V každém větším čínském městě najdete státní, dříve monopolní, cestovní kanceláře: CITS (China International Travel Service), CYTS (China Youth Travel Service) a CTS (China Travel Service). Dnes existují i stovky soukromých, ale tyto staré molochy mají často nejširší nabídku služeb a na některé aktivity dokonce faktický lokální monopol. Potřebujete-li rezervovat či koupit letenku, dražší hotelový pokoj, najmout auto s řidičem a podobně, můžete to v nich zkusit.

Další zkratkou, kterou je dobré znát je CAAC (Civil Aviation Administration of China), což je zastřešující organizace pro několik desítek čínských leteckých společností (všechny jsou státní, ale vzájemně si konkurují). Kancelář CAAC je proto dobrým místem k nákupu letenky.

 

Čína

Cestopisy a reportáže

Zajímavá místa

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =