Venezuela: cestopisy a průvodce

Co by vám nemělo uniknout: trek k hornímu toku Orinoka a v Andách, stolová hora Roraima, metropole Caracas, ostrov Isla de Margarita, Coro, horské město Colonia Tovar.Cestopisy z Venezuely

Venezuela má pověst "nejyankeeovštější" země Jižní Ameriky. Je spojením okouzlující tradiční kultury, krásné přírody a moderních turistických zařízení západního stylu. Nabízí nepředstavitelnou řadu turistických příležitostí, přesto je turisty zatím neprávem opomíjena a na své objevení teprve čeká.

Na cestě k posvátné stolové hoře Autana, povodí Orinoka, Venezuela (foto: Petr Kaštánek)Na cestě k posvátné stolové hoře Autana, povodí Orinoka, Venezuela (foto: Petr Kaštánek)

Prosperitu zemi přinesly velké zásoby ropy, které zde byly objeveny počátkem 20. století. Bohatství nicméně zůstává úzké skupině obyvatel a Venezuela má nadále nefunkční sociální a vzdělávací systém a vysokou korupci. Samotný Caracas není zrovna nejbezpečnějším hlavním městem na zemi. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Venezuely.

Laguna Canaima, Venezuela (foto: P. Kaštánek)Laguna Canaima, Venezuela (foto: P. Kaštánek)

Auyán tepui - Rio Arcoiris, VenezuelaAuyán tepui - Rio Arcoiris, Venezuela

Roraima, VenezuelaRoraima, Venezuela


Zajímavosti z Venezuely

Tato země v severní části Jižní Ameriky je především zemí kontrastů. Pobřeží Karibského moře na severu lemují nádherné pláže, na západě se táhne pásmo And se zasněženými vrcholky, na jihu se rozprostírá vlhká neprozkoumaná džungle. Zvláštní jsou tepui - stolové hory na východě. Typické jsou pro Venezuelu rozlehlé stepi zvané llanos s nedozírnými bujnými pastvinami rozkládajícími se mezi mnoha přítoky mohutné řeky Orinoco v centrální části země.

Další fotky z Venezuely si můžete prohlédnout v naší galerii.

Tipy cestovatelů: oskenovaná část posledního průvodce po Venezuele v angličtině http://www.lonelyplanet.com/shop_pickandmix/previews/south-america-venezuela-preview.pdf

Venezuela

Cestopisy a reportáže

Drogy ve Venezuele: pašování pro nezaměstnané

Varování: v posledních několika letech bylo na letištích několik Čechů zadrženo při pašování kokainu z Venezuely do Evropy. Časem se ukázalo, že nejde o náhodné případy, ale systém, který využívá nezaměstnanosti a naivity. Systém funguje takto: nezaměstnaní Češi, často z ekonomicky chudých částí severních Čech nebo Moravy, dostanou letenku do Caracasu zadarmo a pár set Eur k tomu jako odměnu. Ve Venezuele si pobudou tři dny a zpět se vrací s balíčkem drogy. Víme o několika případech zatčených a odsouzených hlupáků, kteří se do něčeho takového nechali zatáhnout.

Zajímavá místa