Guyana: cestopisy a průvodce

Co by vám nemělo uniknout: hlavní město Georgetown, Marshallovy vodopády a město Bartica, vodopády v Kaiteru na řece Potaro, trek stepí Rupununi v blízkosti  Lethemu, kde se nachází početné indiánské vesničky.Cestopisy z Guyany

Guyanská republika leží na severovýchodě Jižní Ameriky u pobřeží Atlantského oceánu. Velkým lákadlem země je příroda - deštné pralesy, rozsáhlé savany a v nich oceloti, tapíři, nejrůznější druhy ptáků, opice, létající ještěrky a další zvířata. Je tu hustá říční síť s četnými peřejemi. Vodopády Kaieteur jsou atrakcí číslo jedna v celé zemi - voda zde přepadává z výšky 250 metrů.

 

V posledních letech se tu stává populární ekoagroturistika. Hlavní město je postaveno stejně jako ostatní jihoamerické města v koloniálním stylu a je nejzachovalejším dřevěným městem v Karibiku. Najdete tu nejvyšší dřevěnou katedrálu na světě, indiánská tržiště, jazzové bary i překrásné tropické botanické zahrady. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Guyany.

Zajímavosti v Guyaně

Guyana má rovníkové podnebí – vlhké a horké. Vnitrozemí vyplňuje pahorkatina, pobřeží je nížinné močálovité. Na jihu a západě se rozkládá Guyanská vysočina. Guayana je zemědělský stát s nízkou životní úrovní. V zemi je akutní nedostatek léků, proto doporučujeme přivézt s sebou dostatečnou zásobu léků včetně antimalarik. 

Guyana

Cestopisy a reportáže

Do Guyany!

Na své Cestě jsem si dal za minimální cíl navštívit všechny pevninské země Jižní Ameriky. Většina těchto zemí je pro nás bez víza, pouze do dvou z nich potřebují Češi víza - do Guyany a Surinamu. Jako první z těchto dvou vízových zemí byla na řadě Guyana.

Zajímavá místa Guyany

GEORGETOWN

Hlavní město Georgetown je jedno z nejzachovalejších dřevěných měst v Karibiku. Georgetown byl navržen a postaven Holanďany (nejdříve známý jako Stabroek), leží pod úrovní mořské hladiny, a proto jej při přílivu musí chránit ohromný kamenný val. Právě tady ústí do moře Demerara, jedna z řek, které tečou z guyanských hor přes pobřežní rovinu do Atlantského oceánu. Dnes je guyanské hlavní město charakteristické širokými třídami, liliemi pokrytými kanály a desítkami pozoruhodných budov z 18. a 19. století.
Většina pamětihodností města se nachází na Hlavní třídě nebo v její těsné blízkosti. Patří mezi ně gotická Katedrála sv. Jiří, údajně nejvyšší dřevěná katedrála světa (39 metrů), a neoklasicistní budova Parlamentu z poloviny 19. století. Město můžete spatřit i z ptačí perspektivy, a to díky věži u impozantní litinové budovy Stabroek Market. Za návštěvu stojí i Muzeum Guyana, které vlastní ukázky guyanských maleb a skulptur. Město je plné pestrobarevných indiánských tržišť, křivolakých uliček a milých kavárniček. Na hlavní ulici je mnoho jazzových barů a diskoték, které stojí za to navštívit. Zdejší tropické botanické zahrady s viktoriánskými mosty, palmami a rybníky, oplývají neuvěřitelnou krásou a právem jsou považovány za jedny z nejkrásnějších na světě. Přesto že ve městě není příliš vysoká kriminalita, je dobré být obezřetný a to zejména v okolí dvou hlavních trhů Stabroek a Bourda a na plážích.

Zajímavá místa