Barbados: cestopisy a průvodce

Co by vám nemělo uniknout: květinový les nedaleko hlavního města Bridgetown, přírodní rezervace Barbados Wildlife Reserve a Graeme Hall Swamp, podzemní řeka a vodopády v Harrison´s Cave a opatství St Nicholas.Cestopisy z Barbadosu

Barbados je sice nazýván „malou Anglií Karibiku“, ale přestože kamenný anglikánský kostel je v každé farnosti, v sobotu se konají pravidelně dostihy a portréty královny Alžběty visí téměř všude, ráz ostrova je vysloveně karibský a místní obyvatelé („Bajans“ – jak si říkají) se ničím neliší od svých sousedů z okolních ostrovů. Cestovní ruch na Barbadosu je skutečně na prvním místě a turisté ocení spojení pohodlného ubytování, kvalitních služeb, bezprostředního přístupu a místního koloritu. Dovolenou zde by si měli vybírat milovníci rušného nočního života, velkých hotelových zařízení a aktivního způsobu trávení dovolené se sportem.


Celé pobřeží lemují krásné bílé pískové pláže s průzračnou vodou, plnou korálů a ryb, které spolu vytváří pestrou paletu těch nejkrásnějších barev. Barbados je přímo pohádkové místo pro všechny vyznavače potápění a šnorchlování. Jako cíl si mohou vyznačit jeden z mnoha lodních vraků, rozesetých kolem ostrova. Ostrov je protkán hustou sítí asfaltových silnic, na nichž není problém stopnout černého, od ucha k uchu se smějícího „rastamana“ s puštěným hlasitým reggae ve svém automobilu. Kult krále reggae - Boba Marleyho - a rastafariánského hnutí je tu velice silný, stejně jako téměř na všech ostatních karibských ostrovech. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Barbadosu.

Zajímavosti na Barbadosu

Geograficky se Barbados liší od ostatních ostrovů v souostroví Malých Antil tím, že s nimi neleží ve stejné severojižní linii, ale je vysunut asi 180 km východně do oceánu. I jeho reliéf je spíše zvlněný než hornatý narozdíl od jiných maloantilských ostrovů a návštěvník by tu marně hledal hory vulkanického původu, jak je tomu jinde v Karibiku. Nejvyšší bod – Mount Hillaby - leží ve středu ostrova pouhých 340 m nad hladinou moře. V jeho okolí se nalézá několik krasových útvarů, jako např. vápencová průrva u vsi Welchman Hall nebo atraktivní Harrisonova krápníková jeskyně. Ve vnitrozemí se na krajině podepsalo pěstování cukrové třtiny, kvůli které byla vymýcena velká část původních lesů. I přesto zde lze vidět pestrou flóru i faunu. V průběhu několika desítek let se Barbados proměnil v turistické centrum, ale kořeny turismu zde sahají až do dob kolonizace, kdy na Barbados s oblibou jezdila anglická šlechta. Je zde dostatek restaurací, hotelů a nepřeberné množství nejrůznějších atrakcí a sportů.

Barbados

Cestopisy a reportáže

Lákavá místa Barbadosu

Bridgetown

Hlavní město Barbadosu je rušným obchodním centrem a stojí za to vyšetřit si půlden na jeho návštěvu. Město leží na jihozápadě ostrova v zátoce Carlisle Bay a je zajímavou směsicí moderní a koloniální architektury, jsou tu široké výstavné ulice i malé obchůdky s rumem. Nikoho nepřekvapí, že díky britskému dědictví je tu několik monumentálních obelisků, gotická parlamentní budova a výstavná anglikánská katedrála, pozornost budí spíš židovská synagoga z 19. století. Rekreační zázemí najdou obyvatelé a návštěvníci hlavního města v Careenage, mořské úžině, zaříznuté do samého srdce města, nebo v Queen´s Parku s rozlehlými trávníky, kde se pořádají pikniky ve stínu obrovských starých baobabů. Nejlepším způsobem, jak v tomto městě završit den, je navštívit některý z pouličních stánků nebo obchůdků s rumem v Baxter´s Road – „ulici, která nikdy nespí“.

Zajímavá místa