Súdán: cestopisy a průvodce

Co by vám nemělo uniknout: pyramidy v Meroe, Amonův chrám v Kariměchrám Kawa v Dongole, hlavní město Chartúm se znamým národním muzeem a národní park Dinder National Park.Cestopisy ze Súdánu

Sudán… země, kam se lidé téměř nevypravují. Proč také. Vždyť je nebezpečná, plná fundamentalistů, písku a chudoby. Pro Sudán je velký problém fakt, že téměř všichni ti co zemi nikdy nenavštívili, mají negativní názor a vyhýbají, spíše bojí se ji navštívit. Je pravdou, že některé regiony nejsou bezpečné a vydávat se do nich je zbytečný risk. Dárfúr, dnes Jižní Sudán a pohoří Nuba. Sudán je rozlohou 5krát větší než Evropa, je tedy mnoho míst, které jsou pro nezávislého turistu vhodné. Potkáte zde jen dobrodruhy a ty, co nedají na pověst a raději se přesvědčí na vlastní kůži.

Za hábitem špatné pověsti, se skrývá více, než si kdo dovede představit. Země vás překvapí nejen památkami a bohatou historií, která je bohužel zastíněná slávou Egypta, ale především vás okouzlí lidmi. Žijí zde jedni z nejpřívětivějších, pohostinějších a přátelských lidí. Když už se jednou odhodláte navštívit horkou zemi, nejspíš budete odjíždět se stejným pocitem s jakým odjíždí snad většina z těch, kteří se nedali ovlivnit zprávami.


Pyramidy Meroe - nejznámější historické naleziště zeměPyramidy Meroe - nejznámější historické naleziště země

Jižní SúdánJižní Súdán

Barevné zdobení domků a bran v NubiiBarevné zdobení domků a bran v Nubii

Sudán do roku 2011 byl největším africkým státem, dnes se po oddělení Jižního Sudánu zařadil na třetí pozici. Rozkládá se v severovýchodní Africe, částečně v sahelském pásmu. Sousedí s Egyptem, Etiopií, Eritreou, Jižním Sudánem, Středoafrickou republikou, Čadem a Libyí. Východní pobřeží omývají vody Rudého moře, které hraje důležitou roli v mezinárodním obchodě. Převážnou většinu země pokrývá poušť a polopoušť.

Libyjská, nubijská a bayudská poušť. Rovná vyprahlá krajina se na jihozápadě a jihu země mění v suchou savanu a v oblasti Dárfúru stoupá do pohoří vulkanického původu Jebel Marra s nejvyšší horou Sudánu Do drsné žíznivé oblasti přináší život z úrodnějších oblastí Modrý a Bílý Nil, který se v hlavním městě Chartúmu slévá v jeden Nil, nejdelší řeku světa. Modrý Nil pramení v Etiopii, jezero Tana a přes sudánské regiony Blue Nile, Sennar a Gezira protéká do Chartúmu, kde se spojuje s Bílým Nilem, který pramení v Ugandě, Viktoriino jezero, a přes Střední rovníkovou oblast, Jonglei, Upper Nile, White Nile a Gezira protéká do Chartúmu.

Na východě pobřeží Rudého moře od pevniny odděluje pohoří Rudého moře, Red sea hills. Rudé moře ukrývá málo navštěvovaných a mnoho neobjevených podmořských pokladů a krás. Potápěčský ráj se ale doporučuje spíše zkušenějším potápěčům.

Meroe

Na východě pobřeží Rudého moře od pevniny odděluje pohoří Rudého moře, Red sea hills. Rudé moře ukrývá málo navštěvovaných a mnoho neobjevených podmořských pokladů a krás. Potápěčský ráj se ale doporučuje spíše zkušenějším potápěčům. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy ze Súdánu.

Zajímavosti v Súdánu

Hlavní dostupné zajímavosti Súdánu jsou pyramidy starého královského města Meroe severně od Chartúmu, zbytky starého nubijského města Karima s Amonovým chrámem a chrám Kawa v Dongole. Pro pohled na historii Sudánu doporučujeme navštívit Národní muzeum v Chartúmu a archeologická naleziště v Gebel Barkal v regionu Napatan. Tato obrovská země, velká jako půl Evropy skrývá množství dalších téměř neznámých míst, které stojí za návštěvu.


 

S aktualizací online průvodce pomohla Andrea Kaucká, www.divokaafrika.cz

Súdán

Cestopisy a reportáže

Zajímavá místa