Súdán: cestopisy a průvodce

Co by vám nemělo uniknout: pyramidy v Meroe, Amonův chrám v Kariměchrám Kawa v Dongole, hlavní město Chartúm se znamým národním muzeem a národní park Dinder National Park.Cestopisy ze Súdánu

Sudán… země, kam se lidé téměř nevypravují. Proč také. Vždyť je nebezpečná, plná fundamentalistů, písku a chudoby. Pro Sudán je velký problém fakt, že téměř všichni ti co zemi nikdy nenavštívili, mají negativní názor a vyhýbají, spíše bojí se ji navštívit. Je pravdou, že některé regiony nejsou bezpečné a vydávat se do nich je zbytečný risk. Dárfúr, dnes Jižní Sudán a pohoří Nuba. Sudán je rozlohou 5krát větší než Evropa, je tedy mnoho míst, které jsou pro nezávislého turistu vhodné. Potkáte zde jen dobrodruhy a ty, co nedají na pověst a raději se přesvědčí na vlastní kůži.

Za hábitem špatné pověsti, se skrývá více, než si kdo dovede představit. Země vás překvapí nejen památkami a bohatou historií, která je bohužel zastíněná slávou Egypta, ale především vás okouzlí lidmi. Žijí zde jedni z nejpřívětivějších, pohostinějších a přátelských lidí. Když už se jednou odhodláte navštívit horkou zemi, nejspíš budete odjíždět se stejným pocitem s jakým odjíždí snad většina z těch, kteří se nedali ovlivnit zprávami.


 

Pyramidy Meroe - nejznámější historické naleziště zeměPyramidy Meroe - nejznámější historické naleziště země

Jižní SúdánJižní Súdán

Barevné zdobení domků a bran v NubiiBarevné zdobení domků a bran v Nubii

Sudán do roku 2011 byl největším africkým státem, dnes se po oddělení Jižního Sudánu zařadil na třetí pozici. Rozkládá se v severovýchodní Africe, částečně v sahelském pásmu. Sousedí s Egyptem, Etiopií, Eritreou, Jižním Sudánem, Středoafrickou republikou, Čadem a Libyí. Východní pobřeží omývají vody Rudého moře, které hraje důležitou roli v mezinárodním obchodě. Převážnou většinu země pokrývá poušť a polopoušť.

Libyjská, nubijská a bayudská poušť. Rovná vyprahlá krajina se na jihozápadě a jihu země mění v suchou savanu a v oblasti Dárfúru stoupá do pohoří vulkanického původu Jebel Marra s nejvyšší horou Sudánu Do drsné žíznivé oblasti přináší život z úrodnějších oblastí Modrý a Bílý Nil, který se v hlavním městě Chartúmu slévá v jeden Nil, nejdelší řeku světa. Modrý Nil pramení v Etiopii, jezero Tana a přes sudánské regiony Blue Nile, Sennar a Gezira protéká do Chartúmu, kde se spojuje s Bílým Nilem, který pramení v Ugandě, Viktoriino jezero, a přes Střední rovníkovou oblast, Jonglei, Upper Nile, White Nile a Gezira protéká do Chartúmu.

Na východě pobřeží Rudého moře od pevniny odděluje pohoří Rudého moře, Red sea hills. Rudé moře ukrývá málo navštěvovaných a mnoho neobjevených podmořských pokladů a krás. Potápěčský ráj se ale doporučuje spíše zkušenějším potápěčům.

Meroe

Na východě pobřeží Rudého moře od pevniny odděluje pohoří Rudého moře, Red sea hills. Rudé moře ukrývá málo navštěvovaných a mnoho neobjevených podmořských pokladů a krás. Potápěčský ráj se ale doporučuje spíše zkušenějším potápěčům. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy ze Súdánu.

Zajímavosti v Súdánu

Hlavní dostupné zajímavosti Súdánu jsou pyramidy starého královského města Meroe severně od Chartúmu, zbytky starého nubijského města Karima s Amonovým chrámem a chrám Kawa v Dongole. Pro pohled na historii Sudánu doporučujeme navštívit Národní muzeum v Chartúmu a archeologická naleziště v Gebel Barkal v regionu Napatan. Tato obrovská země, velká jako půl Evropy skrývá množství dalších téměř neznámých míst, které stojí za návštěvu.

Do Súdánu se snadno dostanete se společností Turkish Airlines, která létá od nejvíce zemí na světě. Nabízí pohodlí 4*hvězdičkové společnosti: letíte za dobrou cenu a získáte skvělý servis na palubě. Při mezinárodních letech si vychutnáte výběr nejlepšího menu. Jestliže u zvoleného letu neexistuje návazné spojení při přestupu, můžete využít Tour Istanbul zdarma. Online průvodce po Súdánu vytváříme díky podpoře Turkish Airlines.


S aktualizací online průvodce pomohla také Andrea Kaucká, www.divokaafrika.cz

Súdán

Cestopisy a reportáže

Zajímavá místa