Gabon: cestopisy a průvodce

Co by vám nemělo uniknout: města Libreville, Lambaréné, Franceville a Oyem, jezerní oblast kolem Lac Onangué, park Lekedi a rezervace divoké zvěře Réserve de la Lopé.Cestopisy z Gabonu

Gabonská republika se rozkládá v západní Africe po obou stranách rovníku. Pobřeží Atlantiku je lemováno nížinou, která směrem do vnitrozemí přechází v hory. Řeka Ogooué odděluje pohoří Monts de Cristal na severu země od pohoří Massif du Chaillu na jihu. Tady se nachází i nejvyšší hora, Mt. Iboundji, která měří 1575 m.

Gabon je země s poměrně vysokou životní úrovní, cestovatel ocení i dobrou železniční a říční síť. Vláda se snaží chránit životní prostředí, výsledkem jsou rozsáhlé neporušené deštné pralesy s bohatou flórou i faunou. Kromě hrochů, krokodýlů, buvolů, antilop, papoušků, zoborožců a dalších zvířat zde žijí i ohrožené gorily. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Gabonu.


Zajímavosti v Gabonu

Hlavní město Libreville leží při pobřeží Atlantického oceánu, v jeho okolí najdete krásné pláže. Dalšími velkými městy jsou na severu Oyem a na jihovýchodě Franceville, které je s hlavním městem spojeno transgabonskou železnicí. V oblasti Franceville najdete zajímavá stará hornická městečka, těží se zde manganová a železná ruda. V současné době bohatne Gabon i na těžbě ropy. Zřejmě nejznámějším městem Gabonu je však Lambaréné, ležící na řece Ogooué. Tady dlouhá léta žil a pracoval nositel Nobelovy ceny míru dr. Albert Schweitzer v nemocnici, kterou vybudoval v roce 1926 a která dosud funguje. Je zde i jeho muzeum.

Gabon

Cestopisy a reportáže

Libreville, Lambaréné a další místa

Libreville

Je hlavním městem země. Centrální část s obchody, hotely, restauracemi, univerzitou a ambasádami má široké dlážděné ulice s moderními budovami, v okrajových oblastech jsou chudé obytné čtvrti s prašnými uličkami a ubohými domky. Stejně jako v jiných afrických městech, i zde jsou živá tržiště (Mon Bouet, Nkembo), kde můžete obdivovat nebo nakoupit různé domorodé výrobky. Desítky venkovních restaurací a barů nabízejí kromě jídla a pití i rytmickou africkou hudbu.

Zajímavá místa