TOP TIPY

TOP 7 měst pro víkendovky

TOP 7 měst pro víkendovky

 

Cesty za dobrodružstvím nemusí vždycky sebrat všechnu vaši dovolenou. Prodloužené víkendovky jsou jak stvořené k návštěvě evropských a blízkovýchodních metropolí.1. Romantická Paříž

Pro svůj romantický chrakter i blízkost je Paříž pravděpodobně nejoblíbenější víkendovou destinací. Milují ji vášniví gurmáni i fanoušci umění. Vždyť Louver se už poněkolikáté stal nejnavštěvovanějším muzeem na světě. A pokud máte dost nákupů, památek a projížděk na Seině, vydejte se do zahrad zámku Versaiiles, které nabízí skvělé místo k procházkám, piknikům či krátkým projížďkám na kole.

 

Montmartre, Paříž, FrancieMontmartre, Paříž, Francie

Sacre Coeur, Paříž, FrancieSacre Coeur, Paříž, Francie

Playa Mazor, MadridPlaya Mazor, Madrid

 

 

 

 

 

 

 

2. Orientální Istanbul

Istanbul je někdy nazýván městem dvou kontinentů. Leží totiž na hranici Asie a Evropy a oba kontinenty tady odděluje úžina Bospor. Díky tomu nabízí Istanbul poměrně blízkou exotiku. Snad nejtypičtějším zážitkem jsou nákupy na tradičním Velkém bazaru. Navštívit tam můžete tisíce malinkých obchůdků s rozličným zbožím. Vyhledávaná je i čtvrť Sultanahmet, která se dá s troškou nadsázky přirovnat ke staré Praze.

Istanbul - na moři

3. Zelený Madrid

I když je Madrid hlavním městem Španělska, často mu všechnu slávu krade Barcelona, která má moře a je blíže centrální Evropě. Na Madrid ale není radno zapomínat. Nejenže nabízí jedny z nejrozsáhlejším sbírek umění, ale pyšní se také přezdívkou město parků. Snad nejkrásnější je park Retiro s botanickou zahradou z roku 1781 a uměle vytvořeným jezírkem, kde se prohánější věčně usměvaví Španělé na lodičkách.

4. Africký Marrákeš

I když není Marrakeš hlavním marockým městem, je rozhodně městem nejrušnějším. Kdysi neslo přívlastek zlaté a dnes je pro něj typické zejména hlavní náměstí Djemaa El Fna. Ožívá hlavně večer díky desítkám tanečních či akrobatických vystoupení, zaklínačům hadů, pouličním občerstvením a rušnému životu. Marákkeš má navíc tu výhodu, že je sice bezpečným městem, ale dýchá z něj africká atmosféra mnohem více než třeba z Fesu či Rabatu.

Trh s ovocem, Maroko

5. Pozapomenutá Moskva

Ruské hlavní město máme spojeno s mnohými předsudky, které se v nás ukořenily v dobách dávno minulých. Dnes je Moskva centrem východního luxusu a stává se pomalu a jistě novým turistickým cílem. Můžete ji navštívit třeba proto, abyste viděli místa života lidí, jenž tak ukrutně ovlivnili naši historii. Nehledě na slušnou koncentraci památek, jako je Kreml, Rudé náměstí nebo chrám Vasila Blaženého.

6. Proměněný Berlín

Berlín máme téměř "za humny" a přesto nás to do něj příliš netáhne, a to je tak jiný oproti ostatním evropským hlavním městům. Bouřlivá historie se na rázu města hodně podepsala. Dala ale také vzniknout galerii na zbytcích Berlínské zdi či mnohým moderním budovám nebo alespoň moderním úpravám starých památek. Specifický je i rozlehlý Židovský památník složený z velkého množství betonových kvádrů, který se musel vyrovnat s mnohou kritikou.

 

Chrám Vasila Blaženého - mistrovské dílo ruské architektury, RuskoChrám Vasila Blaženého - mistrovské dílo ruské architektury, Rusko

židovské hřbitovy na hoře Olivetské, Izraelžidovské hřbitovy na hoře Olivetské, Izrael

Olivetská hora a mešita Skalního Dómu, IzraelOlivetská hora a mešita Skalního Dómu, Izrael

 

 

 

 

 

 

7. Sporný Jeruzalém

Město tolik významné hned pro tři světová náboženství se potýká s různými názory na svou existenci. Bohatá historie a množství památek s ní spojených samozřejmě láká velké množství cestovatelů. Jeruzalém je dokonce zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Jaké jsou vaše tipy?


CESTOVATELSKÉ ZAJÍMAVOSTI

Diskuse

Miloš
Miloš
Volba města je samozřejmě otázka vkusu i preferencí ;), ale jedno město mi tady přesto chybí: Lisabon. Pro mě je to Praha na moři, s ozvěnami imperiální nostalgie námořní velmoci. A poslouchat fado v Alfamě takhle o půl třetí ráno...
Adela
Adela
1.AMSTERDAM
2.RIM
3.ISTANBUL
4.PRAHA
5.LISABON
6.EDINBURGH
7.STAVANGER
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =