TOP TIPY

TOP 7 safari ve světě

TOP 7 safari ve světě

Když vyrosteme z dětí v dospělé, přestane nám ZOO stačit. Chceme pozorovat zvířata v jejich přirozeném prostředí. A pokud jsme cestovatelé, ani liška se srnkou nám nebudou dost dobří. Tedy hurá na safari! Pojďme se podívat do těch nejlepších.Safari v pravém slova smyslu je africkou záležitostí. Brázdíme rozsáhlé savany v džípech a se zatajeným dechem čekáme, kdy narazíme na stáda žiraf, antilop nebo gazel. Kdo by si nepřál uvidět "velkou pětku", tedy ty nejkrásnější africké kousky: slona, bílého nosorožce, bizony, lvy a leopardy!  V Ugandě můžeme navštívit rezervaci pro gorily horské, kterých zbylo v divoké přírodě jen asi 650 kusů.

 

Lev, NP Pafuri, JARLev, Národní park Pafuri, JAR. Foto: Petr Slavík

Plameňáci, Lake Nakuru, KeňaPlameňáci, Lake Nakuru, Keňa. Foto: Petr Slavík

Kočkodan zelený, Earth Lodge, Sabi-Sabi, Jihoafrická republikaKočkodan zelený, Earth Lodge, Sabi-Sabi, Jihoafrická republika. Foto: Petr Slavík

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Na trek do Kruger National Park v Jihoafrické republice

Kruger je jeden z největších parků v Africe, má největší množství divoké zvěře a krásné přírodní scenérie. Nabízí se tu možnosti různých safari treků, samozřejmě vždycky s průvodcem. Park protéká mnoho vodních toků, jako Luvuvhu a Limpopo, na jihu známá Krokodýlí řeka.

2. Největší migrace divoké zvěře na světě - Serengeti v Tanzanii

Obrovské pláně národního parku Serengeti pokrývá savana. Každoročně migrují býložravci za vodními zdroji (přes 1,4 milionu pakoňů a na 200.000 zeber a gazel) a jsou následovani šelmami. Je to jedna z nejpůsobivějších přírodních událostí na světě.

3. Sloní hody v parku Chobe v Botswaně

Národní park Chobe a přilehlé povodí řeky Linyanti/Chobe v severní Botswaně má ze všech botswanských parku nejvíce různých druhů zvířat, především savců. Charakteristická pro něj jsou velká stáda slonů (celkem kolem 60 000 kusů) a antilop.

Nosorožec, Lake Nakuru, Keňa

Nosorožci, foto: Petr Slavík

Asie ukrývá některé vzácné druhy zvířat - od varana komodského, obrovského a nebezpečného ještěra z Indonésie po roztomilou pandu velkou, chovanou v čínském Sečuánu. Tento černobílý medvěd žije téměř nepřetržitě uvnitř bambusových houštin. Čína, která pandu považuje za jeden ze svých symbolů, se o ohroženou populaci stará s největší péčí. V rezervaci Wolong můžete pandu spatřit v přirozeném prostředí.

4. Podmořské safari na Maledivách

Malý ostrůvek poblíž jihozápadního pobřeží Indie je celý tvořen korálovými útesy. Šnorchlování a hlavně potápění na Maledivách je tím nejlepším podmořským safari na světě. V teplých vodách Malediv se nachází obrovské populace velryb a delfínů.

5. Národní park Chitwan v Nepálu

Pokud známe přírodní a klimatickou rozmanitost Nepálu, asi nás nepřekvapí, že tu kromě nejvyšších hor světa najdeme i jedno z nejlepších asijských safari. Národní park Chitwan nabízí několik možností, jak se přiblížit divokým zvířatům. Mezi nejznámější lákadla patří nosorožec a tygr bengálský. V Chitwanu se také nachází chovná stanice gaviál.

Makak, Corbettova tygří rezervace, Indie

Makak, Corbettova tygří rezervace, Indie. Foto: Petr Slavík

Tisíce druhů ptáků, hmyzu, motýlů, kajmanů a hadů obývá bažiny amerických tropických pralesů. Na jihu kontinentu potom můžeme navštívit obrovské kolonie tučňáků císařských, nejlepší safari je na mrazivém Snow Hill Islandu poblíž ostrova Jamese Rosse. Na opačné straně kontinentu, v divoké kanadské a aljašské přírodě, se můžeme (s průvodcem) vydat do oblastí obývaných grizzlym.

6. Za želvami a ještěry na Galapágy

Obří želvy, ještěři Iguana, modronozí ptáci Boobies nebo kolonie tuleňů tvoří z 19 ostrůvků jednu z nejlepších přírodních „safari" na světě. Galapágy jsou součástí Ekvádoru a leží přibližně 1000 km západně od pevniny. Vulkanické procesy, které je formovaly, spolu s úplnou izolací ostrovů, vedly k vývoji unikátních druhů, které inspirovaly Charlese Darwina k vyslovení jeho evoluční teorie o vývoji druhů.

7. Blyštivé vody Esteros del Iberá (Argentina)

Krajinu Esteros tvoří zcela plochá naplavenina říčních systémů, kterými jsou Esteros ohraničeny z východu a ze západu. Hladina podzemní vody leží velmi nízko pod povrchem a často vystupuje nahoru v podobě mokřadů a rozlehlých jezer. Zejména mokřady, které jsou domovem všemožných vodních organismů a ptáků, tvoří unikátní charakter oblasti. Pojmenování Iberá, které pochází z jazyka původních indiánů Guaraní, lze přeložit jako „blyštivá voda".

Jaké jsou vaše tipy na nejlepší světová safari?


CESTOVATELSKÉ ZAJÍMAVOSTI

Diskuse

Jenda
Jenda
V Africe jsem nezahlédl ani jednoho bizona !! No a Iguana a Boobies snad mají české názvy, ne ? Nemělo být "chovná stanice gaviálů" ?? Na profesionálku nicmoc )-:
no za me bych pridal Corcovado N.P. v Kostraice
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =