TOP TIPY

10 nejlepších měst na světě

10 nejlepších měst na světě

Nejorientálnější, nejexotičtější, nejčistší či nejošklivější … je to věc názoru. Přinášíme vám tipy redakce HedvabneStezky.cz na 10 měst světa, která byste měli zažít. Přidáte další?1. Damašek

Brána do orientu, oáza v poušti. Hlavní město Sýrie má necelé 2 miliony obyvatel a je jedním z nejstarších měst světa. Aramejci tu vybudovali první vodovod, Římané postavili obrovský Jupiterův chrám a dalších 1.500 let tu stojí perla islámské architektury, Velká Ummájovská mešita zdobená byzantskou mozaikou. Pokud by člověk měl strávit v Orientu jen jeden víkend, ať zavítá do Damašku. Zahalené ženy, křik muezzinů, pohoda u čaje nebo vodní dýmky, pestrobarevné bazary a všudypřítomný ruch dobře kontrastuje s tichem zapadlých úzkých uliček i s „evropsky spořádanou“ křesťanskou čtvrtí.

Buchara, UzbekistánBuchara, Uzbekistán

Ummájovská mešitaUmmájovská mešita, Damašek

Zlatá pagoda, chrámový komplex Wat Phra Kaeo, Bangkok, ThajskoZlatá pagoda, chrámový komplex Wat Phra Kaeo, Bangkok, Thajsko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Bangkok

Moderní velkoměsto, které se mrakodrapy sápe k nebi, pozlacené staré paláce a buddhistické chrámy, v nichž ticho přerývá jen monotónní hlas bohoslužby, gay kluby a diskotéky, kde to „žije“ až do rána. Směsice Asiatů, Evropanů i černochů všech národností, metropole nejbohatší země v regionu, kam se stěhují chudí i vzdělaní. Ti první přichází za naivní nadějí práce a končí ve slumech na okraji města, ti druzí pracují v nadnárodních společnostech a bydlí v luxusu. Totální šrumec, který nestihnete vstřebat ani za tři dny.

3. Buchara

Uzbecká Buchara leží ve středu Hedvábné Stezky. Nemá snad tak cenné památky jako blízký Samarkand, ale urbanisticky je mnohem zajímavější a klidnější. Touláme se mezi nízkými domky. Míříme k minaretu. Ten zdobí náměstí s mešitou a medresou. Dodnes se zachovalo typické středoasijské řešení vodovodu – městem probíhá několik kamenných strouh, které ústí do velké nádrže na hlavním náměstí. Tady si můžete sednout do jedné z hospůdek a dát skvělý uzbecký lagman.

4. Káthmándú

Dvoumilionové hlavní město Nepálu má při dobré viditelnosti (pokud ustoupí smog) skvělý výhled na Himaláje. Pokud už jste utahaní z kličkování úzkými ulicemi a neustálého vyhýbání se kravám, motorkám a cyklistům s nákladem všeho druhu, sedněte si schody jednoho z nádherně tesaných pyramidovitých chrámů na Durbar Square a ten živoucí ruch jen pozorujte. Pod vámi se navíc budou určitě prodávat moma a grilovat kuřata, a jakmile si něco lákavě vonícího koupíte, hned vám udělá pár nepálských dětí společnost. Zásvětní atmosféra hinduistických ghátů za městem a vznešené buddhistické stúpy všude po městě (nejznámější jsou Swayambunath či Boudhanath) dávají přelidněnému městu druhou tvář.

5. Marrakéš

Marrakéš byl odjakživa trhovým centrem berberských atlaských kmenů, které sem přijížděli prodat a utratit. Maročané mají neuvěřitelnou zálibu v různých hrátkách, ve kterých figurují sázky. Shlukují se do kroužků na nejživějším náměstí světa Djemaa El Fna. Přihlížíme nefalšovanému zápalu v soutěžích - lovení láhve s limonádou na udici, strefování míče mezi dvě kuželky, a také různým tombolám, hudebním vystoupením, fakírům, řečníkům a ženám, které malují henou. Tento karneval se děje na náměstí jaksi náhodou a od nepaměti.

 

Durbarské náměstí v Káthmándú v NepáluDurbarské náměstí v Káthmándú v Nepálu

Trh s ovocem, MarokoTrh s ovocem, Maroko

Havana, KubaHavana, Kuba

 

 

 

 

 

 

 

6. Havana

Procházíme se starou čtvrtí s oprýskanými koloniálními činžáky. Havana byla od nepaměti důležitým a strategicky chráněným přístavem, najdeme tu hned dvě španělské pevnosti a bezpočet kostelů s pečlivě tesanými fasádami. Hlavní kubánské město se může pochlubit taky muzeem automobilů (tam ale chodit nemusíte – stejné exponáty vidíte každý den na ulicích), muzeem výroby doutníků a rumu. Kubánci jsou málokdy vidět při práci, většinou sedí před domem u stolečku a hrají šachy či domino. Ženy klábosí a smějí se celé hodiny na pavlačích, jinde tancují salsu přímo v ulicích. Proslulé bary a podniky, jako La Bodegita del Medio, Floridita, kabarety Tropicana či Turquino jsou dnes spíše umělou atrakcí mámíci tvrdou měnu od stovek turistů, nahnaných sem cestovními kancelářemi. Určitě ale najdete menší a neznámé podniky, kde si budete moct dát cuba libre, ochutnat plody moře a zatancovat si.

7. Iquitos

Po několika dnech plavby deštným pralesem způsobí Iquitos kulturní šok. Hlavní město peruánské Amazonie hostí Brazilce, Kolumbijce, domorodé indiány i turisty. Z klubů zní salsa do rána a najdete tu skvělá muzea, mimo jiné i Etnografické muzeum Amazonie.

8. Řím

Zapomeňte na všechny antické a renesanční památky živoucího italského hlavního města. To nejlepší na Římě je procházet se nebo jen tak posedávat a pozorovat temperament okolo. Je to jediná evropská metropole, která se krásou i atmosférou vyrovná té naší.

9. New York

Po tragickém 11. září zůstalo místo po věžích WTA uzavřenou a bolestivou dírou v rychle pulzujícím New Yorku. Letos se však místu dostane dlouho očekávaného „Pomníku 11. září“. Na šesti akrech vzniká parčík s vodopády, který obepínají jména všech obětí. Slavnostní otevření pomníku v den výročí bude událostí roku. Tu byste si neměli nechat ujít.

10. Cuzco

Sevřené mezi horami, je Cuzco asi nejkrásnějším městem Jižní Ameriky. Nejen na hlavním náměstí se zachovaly dřevěné koloniální domy s balkony, množství domků stojí na legendárním inckém zdivu, a dokonce i samotná katedrála Svatého Dominika vznikla na původním inckém chrámu Koricancha. Kousek nad městem u pevnosti Sacsayhuaman už jsou jen horské louky. Právě na nich jsou ve skalách, na kopcích či u pramenů roztroušené další a další chrámy. Nacpaným autobusem se vracíme zpět a vyrážíme do jedné z mnoha hospod. Na rozdíl od asijských velkoměst, v Jižní Americe se alkohol pije o sto šest. Chutnáme místní pivo a hlavně podivnou specialitu – číču.

Cusco

Jaká města byste doporučili vy? Napište nám své tipy do diskuse.


CESTOVATELSKÉ ZAJÍMAVOSTI

Diskuse

Rozhodně nejhezčí město na světě je Rio de Janeiro, hlavně kvůli přírodě .
PERTH-krásné město,čistý vzduch a hezké parky a cyklostezky,papouškové a klokani pul kilometru od centra. Žádná špína a ucpané silnice a taky čistý vzduch. Moc příjekné pro život.
Vojti
Vojti
Tbilisi, Sarajevo
Za mě vede Peking, pokud tam vyrazíte poprvé jeďte s cestovní kanceláří je to jistější. Za mě doporučuji wingstravel
David
David

Za mne vede Londýn a Stockholm

David
David

Za mne vede Londýn a Stockholm

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =