TOP TIPY TOP TIPY

7 důvodů, proč NEcestovat sám

7 důvodů, proč NEcestovat sám

Teprve nedávno nám na webu vyšel článek o 7 důvodech, proč je skvělé cestovat sám. Měl u vás obrovský úspěch, což potvrzuje v poslední době tolik oblíbený trend sólo cestování. Ale já vám nevím, není přece jen někdy lepší mít vedle sebe toho správného člověka?Rovnou se přiznávám, že já zpravidla sama necestuji. Není to z toho důvodu, že bych se sama bála či nudila (naopak jsem docela samotář a v běžném životě trávím spoustu času sama), ale na cestách jsem tzv. sdílecí typ. Prožívám-li radosti a strasti svých výprav s někým blízkým, odvážím si mnohem intenzivnější a silnější zážitky. Pro mě zkrátka platí staré rčení: Sdílená bolest je poloviční bolest a sdílená radost je dvojnásobná radost.


Vydáváte-li se například do zimních hor, je potřeba mít spolehlivého parťáka.Vydáváte-li se například do zimních hor, je potřeba mít spolehlivého parťáka.

Dámská jízda v Maroku patřičně utuží staré dobré kamarádské vztahy.Dámská jízda v Maroku patřičně utuží staré dobré kamarádské vztahy.

Ztratit se sám v nepřehledné laponské krajině by taky nebyl dobrá zkušenost.Ztratit se sám v nepřehledné laponské krajině by taky nebyla dobrá zkušenost.

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Ale důvodů (hlavně těch praktických) je dle mého názoru mnohem více:

1. Víš, vedle koho budeš sedět hodiny v autobuse

Jsem velmi tolerantní ve všech směrech. Neplatí to ale při přesunech hromadnými prostředky. Nemám ráda, když mi můj osobní prostor zaplní spousty cizích a ne zrovna sympatických lidí, což je někdy na cestách velký problém.

V dopravních prostředcích jsem seděla vedle lidí páchnoucích, zvracejících, chrápajících i opilých, pak taky vedle počůraných dětí, lidí převážejících slepice na klíně nebo dotěrných mladíků. Někdy je opravdu krásné, když vím, že vedle mě při 17 hodinovém přejezdu bude sedět kamarádka, která vedle mě seděla už čtyři roky na střední.

Se skupinou dlouholetých kamarádů si také užijete spoustu legrace.Se skupinou dlouholetých kamarádů si užijete spoustu legrace.

2. Když ti bude fakt zle, bude tu někdo, kdo ti podá tabletku a vodu

Nerada maluji čerta na zeď, ale veškerá radost ze sólo cestování mizí, když se přestane dařit a potká vás nějaký zdravotní problém. Zažívacími potížemi v Indii jsem se vyčerpala tak, že jsem nedokázala vyjít z pokoje. Za parťáka, který mi donesl sklenici Coca-Coly a vyprázdnil kbelík u postele, jsem byla vděčná celému vesmíru.

Když pak o rok později v Laosu chytl horečku a pár dní téměř nebyl schopný chodit a nevědělo se, co mu je, všechno jsem mu oplatila. Fakt nevím, jestli bych se v takových chvílích mohla spolehnout na tu sympatickou Holanďanku, která bydlí vedle a včera jsme si skvěle pokecaly u piva…

3. Ušetříš!

Zcela neodiskutovatelnou věcí je fakt, že cestování ve dvou je zpravidla nejlevnější variantou. Všechno se totiž dělí dvěma. Ještě nikdy jsem například v jihovýchodní Asii nenarazila na společnou noclehárnu, které by byla finančně výhodnější než si ve dvou pronajmout vlastní pokoj. Podělit si náklady na taxíka na letiště nebo na ten obrovský meloun, který sama prostě nesním, taky stojí za to. Ne vždy totiž najdete dalšího cestovatele, který jede stejným směrem nebo má chuť na meloun.

Na cestách ve dvou výrazně ušetříte, třeba při půjčení skútru.Na cestách ve dvou výrazně ušetříte, třeba při půjčení skútru.

4. Vyhneš se těm stovkám plytkých rozhovorů!

Where are you from? How long do you travel? What is your job? Taky jste už na tyhle otázky odpovídali tisíckrát? Když jsem poprvé byla mimo Evropu, hltala jsem každé slovo cestovatelů, které jsem potkala. Zajímalo mě, jak můžou tak dlouho cestovat, nebo kde už byli. Po pár letech se mi ale všechny tyhle rozhovory zdají nesmírně plytké, únavné a povrchní. Dneska už se klidím, když vidím, že se schyluje k další debatě o tom, odkud jste přijeli, kam jedete a jaké osvícení tady vlastně hledáte. Ti nejzajímavější lidi jsou totiž zpravidla nejskromnější a nemusí své životy vykládat na počkání…

5. Nebudeš terčem všech obejdů

Být samotná žena uprostřed indického velkoměsta je prostě někdy otravné, ať jste jakkoliv zkušená a otrkaná cestovatelka. Určitě každá z nás uzná, že mít po ruce chlapa, který se aspoň tváří, že je váš partner, může být někdy k nezaplacení. Všeobecně se ale ve dvou mnohem snadněji odmítají podezřelé nabídky, nemluvě o tom, že na jednoho si vždycky troufne více podvodníků než na dva.

Další inspiraci na cesty najdete například v článku TOP 15 tipů, jak cestovat levněji.

6. Budeš mít vedle sebe někoho OPRAVDU blízkého

Vím, že za tohle mně spoustu lidí možná nebude mít rádo, ale myslím si, že pokud cestujete v řádech měsíců, jen málokdy najdete v průběhu cesty opravdu silné sociální vazby. Ano, potkáte spoustu velmi zajímavých a milých lidí, kteří se k vám na chvíli připojí a budou s vámi sdílet prožitky, ale není to totéž, jako když je vedle vás člověk, kterého znáte deset patnáct let.

Na cestách sice poznáte spoustu zajímavých lidí, opravdu hluboké vztahy se ale hledají těžce.Na cestách sice poznáte spoustu zajímavých lidí, opravdu hluboké vztahy se ale hledají těžce.

7. Posílíš dlouhodobá přátelství a rodinné vztahy

A funguje to i naopak. Někdy není potřeba jen hledat nové zajímavé lidi, ale také si začít vážit těch, které už kolem sebe máte, a vazby s nimi posilovat.

Otázka „sám či s parťákem“ ale samozřejmě stojí také na tom, co od cesty očekáváte. Pokud jedete slézat vysoké hory, objevovat hlubokou džungli nebo sjíždět divokou řeku, musíte se už většinou na cestu vydat s dobrým parťákem, který vás podrží a zná vás jako své boty. Jestli se naopak chcete koupat na pláži a zafilozofovat si o životě, možná bude fajn potkat někoho nového.

Jedna věc je ale hlavní, v poslední době se mi mezi těmi stovkami „sólocest“ občas vytrácí hodnota pravého přátelství a rodinných vztahů

A teď pojďme diskutovat: Je lepší cestovat sólo nebo s parťákem?

Autorka Kateřina Smolová vystudovala žurnalistiku a mediální studia. Jejím koníčkem je nejen cestování, ale i sport, zejména lezení, vysokohorská turistika, jízda na horském i silničním kole a v neposlední řadě jóga. Má ráda země s vysokými horami, milými lidmi a neobjevenými místy. Už více než tři roky pracuje jako šéfredaktorka portálu HedvabnaStezka.cz, čímž se ji podařilo spojit volný čas a zaměstnání v jedno.

CESTOVATELSKÉ ZAJÍMAVOSTI

Diskuse

Karel
Karel

Naprostý souhlas téměř se vším.


Akorát bych to nepřeháněl s tím šetřením na půjčovném motorky. Celodenní přejezd hor, často off road by se tím změní v utrpení či dokonce neproveditelnou věc.

Jirka
Jirka

Také naprosto souhlasím. Dobrý parťák či parťačka je k nezaplacení.

tomas
tomas

hlavně je to otázka, jestli toho parťáka seženeš a jakýho.


x let jsem trčel doma, protože jsem neměl partu/parťáka, než mi došlo, že 1. se bez něj obejdu, že 2. to má i svoje výhody a že 3. bych taky mohl čekat na dosmrti.


1. A) nemáš jezdit dálky sockou


B) taky ale můžeš potkat zajímavý lidi. já se třeba dal do řeči s lidma sedícíma vedle mě už v mhdčku, kterym jsem jel na stop, a určitě mě to v některejch případech obohatilo, nebo aspoň bavilo víc, než čumět z okna (v případě nudnýho výhledu). jasně, někdy je to hodně opruz, ale někdy to má i klady


2. ano. převážně to určitě je výhoda. taky se ale může stát, že to schytáte oba dva a ten tvůj parťák se náhodou sesype i psychicky a pak máš ještě o starost navíc. jako chlapovi a většinou organizátorovi, čili člověku zodpovídajícímu za toho druhýho,  mi z toho smrdí spousta odpovědnosti a tlaku na mou osobu, nebo na vzdání se mejch cílů.


3. jak již bylo řečeno, zdaleka ne všechno se dělí dvěma! btw, autorka vypadá, že byla jen v JV Asii, či? :-D ale ano, je to taky výhoda, stejně jako některá výbava stačí nosit 1x


4.  neporozuměl jsem, jak se tím vyhnu ve společnosti parťáka? to asi ne, ne?


5. to je z velký části výhoda pouze pro ženy


6. rozhodně souhlas!


7. no, možná


když si k tomu připočteme výhody sólocesty a nevýhody shánění a součinnost s parťákem, vychází mi z toho ne až tak jednoznačná záležitost (u chlapa snad i plichta), nebo jasná výhoda cestovat ve 2 jen v některých případech, resp. netlačit na pilu s tim, že parťák je nezbytná podmínka

Na poslednou bylo fakt dobrý že nešel jsem sám, hlavně protože jsem byl na Sicilie na svatební cestou xDD

Patrik
Patrik

Pěkný. :D Zrvovna zítra jedu poprvé sám na výlet. Jen na týden na Madieru. A co mě strašně vadí jsou otázky lidí. A ty tam jedeš sám? Nebojíš se? Co tam budeš sám dělat? A co když se ti tam něco stane? A do toho všeho tenhle článek. Fakt děkuji!!! :D To jen ze srandy. Jinak s tím článkem se 100% stotožňiji, nicméně musím říct, že když jsem byl kdykoliv s přáteli a kamarády. , vadilo mě to, že tam nebyla ta svoboda. Pořád se musel člověk na někoho ohlížet atd. Tak to zkusim pro změnu sám ;-)

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =