TOP TIPY

Top 15 tipů, jak cestovat levněji

Top 15 tipů, jak cestovat levněji

Low cost cestování nemusí být synonymem pro nepohodlnou a špinavou dovolenou. Právě naopak, nízko nákladové cestování bývá většinou mnohem dobrodružnější. Podívejte se na patnáct jednoduchých tipů, jak za málo peněz získat hodně „muziky“.1. Sestavte si denní rozpočet a dodržujte ho

Sestavte si před odjezdem svůj denní rozpočet, přičtěte k němu jednorázové výdaje a získáte tak celkové náklady na cestu. Do rozpočtu přičtěte náklady na ubytování, jídlo, dopravu, vstupy i zábavu. Snažte se tuto sumu nepřesáhnout, a to i v případě, že máte s sebou více peněz. Co zbude si můžete schovat zase na další cesty.

2. Sledujte aktuální nabídky letenek

Olajkujte si facebookové stránky různých portálů, které se na vyhledávání levných letenek a akcí aerolinií specializují. Pokud nehledáte specifickou destinaci, je velká šance, že natrefíte na letenky za zajímavé ceny. I když může být třeba cena na úkor pohodlí (např. při stopoverech).

3. Nehledejte cíl, ale cenu

Čím je výběr destinací a data flexibilnější, tím levnější letenky můžete sehnat. Stačí na vyhledávači letenek zadat odletové místo a destinaci „Everywhere“, a uvidíte, že se budou dít divy.

U letenek volte podle ceny a ne podle destinaceU letenek volte podle ceny a ne podle destinace

4. Nakupujte letenky v inkognito režimu

Pokud hledáte letenky, použijte soukromý/inkognito režim v prohlížeči. Rezervační portály si totiž pamatují předchozí vyhledávání a podle toho filtrují, které letenky by se vám mohly líbit. Pokud usoudí, že o ně máte skutečně zájem, začnou cenu letenek pomalu zdražovat, aby vás ji přiměli co nejdříve koupit. Před novým vyhledáváním také můžete pomocí stisknutí SHIFT+CTRL+DEL smazat cookies.

5. Cestujte do zemí s nízkými denními náklady

Počítání se jen tak nezbavíte. I extrémně levná letenka vás nezachrání, když se dostanete do země, kde utratíte majlant. Je třeba se zamyslet, dát o něco více za letenku a dostat se tak do země, kde si i s pár drobnýma budete moct žít jako králové.

6. Ubytujte se přes couchsurfing.com

Hledání ubytování přes portál Couchsurfing.org vám může ušetřit nejen docela výraznou položku z rozpočtu, ale také se dostanete do kontaktu přímo s místními. Ti vám určitě rádi dají tipy, jak si dané místo užít se vším všudy a nemuset tak spoléhat na služby s „vysokohorskou“ turistickou přirážkou.

Využívejte na cestě hostely nebo couchsurfingVyužívejte na cestě hostely nebo couchsurfing

7. Vyměňte hotel za hostel

Proč zbytečně utrácet desítky dolarů/eur za pokoj, ve kterém strávíte minimum času. Hostel je mnohem levnější variantou a navíc pulzuje cestovatelským životem. Ušetříte peníze a zažijete více zábavy.

8. Přemisťujte se přes noc

Když se potřebujete dostat z bodu A do bodu B a cesta trvá víc než pár hodin, jeďte nočním spojem. V mnoha zemích fungují tzv. sleeping trains nebo sleeping buses, které vyjíždí většinou pozdě večer a do cíle přijíždí brzo ráno. Ušetříte za ubytování, vyspíte se a ráno můžete rovnou vyrazit objevovat tamní zajímavosti.

9. Místo směnáren využijte bankomat

Výběr peněz z bankomatu v zahraničí může být ve většině zemí výhodnější, než výměna peněz ve směnárně. I když v současné době většina směnáren tvrdí, že peníze mění bez poplatků, opak bývá pravdou. Před odjezdem je tak dobré zjistit, jaký vysoký poplatek si vaše banka bere za výběr z bankomatu v zahraničí. Některé to mají úplně zadarmo, u jiných se to může pohybovat v řádech desítek korun.

10. Používejte nohy

Nebuďte líní a poznávejte zemi nejjednodušším a nejlevnějším způsobem: chůzí. „Pěšibus“ má hned několik výhod. Kromě ušetřených nákladů se také efektivně vyhýbá dopravním zácpám. Procházkou poznáte cizí město mnohem osobněji, než přes špinavá okna taxíku nebo autobusu.

Choďte pěškyChoďte pěšky

11. Nejezte na turistické ulici

Když jste uprostřed turistického centra a máte hlad, využijte pravidlo „tří“. Tedy vydejte se úplně opačným směrem než jdou davy, a projděte alespoň tři ulici nebo křižovatky. Najdete tak restaurace, které nejsou živy díky turistům. Kvalita jídla bude vyšší a cena naopak o poznání nižší: ideální kombinace.

12. Porovnejte si ceny jídla pomocí ceny piva

Jakmile přijedete do cílové destinace, zjistěte si kolik přibližně stojí obyčejné pivo. Srovnejte tuto cenu s cenou piva v restauraci, do které chcete zajít a hned zjistíte, zda je předražená nebo ne. Je to jednodušší než se snažit v menu porovnávat stejná jídla, protože se mohou lišit ve způsobu přípravy a ve velikosti porce. Pivo však bude vždy pivo (naštěstí), a proto je porovnávání nejjednodušší.

13. Nespoléhejte se na anglické menu

Pokud jste v zemi, kde se nepíše latinkou, a vy nevíte, co jejich znaky znamenají, nespoléhejte se na anglické menu. Cena jídla pro turisty totiž bývá většinou vyšší než pro domácí. Pokud se naučíte poznávat alespoň pár základních znaků pro číslice od 1 do 10, snadno zjistíte, zda jsou ceny stejné jako v místním jazyce.

14. Smlouvejte a to pořádně

Když cestujete do země, kde je běžné smlouvat o ceně, máte jedinečnou příležitost ušetřit. Nejlepší radou pro efektivní smlouvání je být sebevědomý a neustoupit od své navrhované ceny. Prodejce se bude chtít dostat přibližně na polovinu mezi jeho a vaší cenu. Pokud však budete trpěliví, můžete získat věc i za cenu, kterou jste navrhli. Platí pravidlo, dokud je prodejce ochotný diskutovat, stále na prodeji něco vytěží.

Sbalte si malé zavazadlo, jen s příručním se cestuje levněji Sbalte si malé zavazadlo, jen s příručním se cestuje levněji

15. Nejezděte taxíkem bez taxametru

Před nástupem se pozorně podívejte, zda na taxametru řidič něco podezřele nepřepíná. Během cesty se tvařte, že nejste ve městě poprvé. Je dobré vytáhnout smartphone a cestu kontrolovat pomocí GPS. Štěstí přeje připraveným, proto si dopředu zjistěte, kolik byste měli za cestu přibližně zaplatit.

Další zajímavé tipy, jak levně a přitom zábavně cestovat, najdete v nové e-knize Tajomstvá cestovania. Kterou si můžete koupit na webu www.malysvet.sk.

CESTOVATELSKÉ ZAJÍMAVOSTI

Diskuse

tibor
tibor

16. zůstat doma....:-)

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =