TOP TIPY

TOP 5 nejoblíbenějších horkých nápojů na světě

TOP 5 nejoblíbenějších horkých nápojů na světě

 

Chvilky na cestách nám vždy zpříjemňují malé či větší nádoby s kouřícími se horkými nápoji. Presso na cestách za hranice Evropy obvykle měníme za mnohem zajímavější a pozoruhodnější tekutiny. Tady je pět z nich.1. Indická Masala

Většina Indů na tom není finančně nejlépe, potýkají se s chudobou a bojují o každou rupii. Existuje však něco, co si nikdy neodpustí. Je to pravý indický čaj Masala. Popíjejí ho všude na ulicích z kalíšků z nevypálené keramiky, které pak odhazují na cesty. Čekáte-li ale obyčejný černý čaj, jste na omylu. Masala je mnohem více podobná kakau. Hlavní ingrediencí je jako u všech indických jídel koření. Neměli byste zapomenout na kardamom, zázvor, hřebíček nebo skořici. Někdy je dostanete v obchodech přímo jako Masala mix nebo směs na indický Chai. Pak už stačí všechno přidat do hrnce s vodou a mlékem (1:1), cukrem a černým indickým čajem. Bublající horký nápoj vám provoní celý byt.

2. Turecký čaj

Jedni z největších pijáků čaje jsou Turci, a tak není divu, že na každém bazaru se obvykle uživí hned několik čajoven. Vysílačkou jsou propojené se okolními obchůdky a na zavolání vyráží s tácy plnými skleniček do křivolakých uliček. Turecký čaj se servíruje v malinkých skleničkách baňkovitého tvaru. Jedná se o silný černý čaj a ke každé skleničce dostanete minimálně tři kostky cukru, abyste si nápoj řádně přesladili.

V Turecku samozřejmě „frčí" i v česku oblíbený turek - silná káva s lógrem, ale všeobecně se těší mnohem menší oblibě než černý čaj s cukrem.

3. Marocká máta

Na severu Afriky se stal oblíbeným nápojem mátový čaj vařený z čerstvých lístků. Místní jej také obvykle vychutnávají s cukrem, a to v každou denní dobu a téměř všude. Obvykle se připravuje v kovových konvicích a servíruje do malinkých skleniček.


Pouliční kavárna ve VietnamuPouliční kavárna ve Vietnamu

Na Bolavenské náhorní plošině s epěstuje jedna z nejlepších káv na světě, LaosNa Bolavenské náhorní plošině s epěstuje jedna z nejlepších káv na světě, Laos

Takhle překapaná káva je prý nejlepší, KambodžaTakhle překapaná káva je prý nejlepší, Kambodža

 

Prohlédněte si další fotografie k článku...


4. Maté

Jižní Amerika zase nabízí jedinečný nápoj jménem maté, který se připravuje z lístku stromu cesmíny paraguayské. Maté je skvělé především pro své povzbuzující účinky. Málokdo ale ví, že obsahuje taky značné množství vitamínů a antioxidantů. Popíjet byste ho měli brčkem vybaveným spodním sítkem z vydlabané tykve, která nese název kalabasa. Pokud zrovna nemáte cestu do Argentiny nebo jiné jihoamerické země, zavítejte jej ochutnat do čajovny nebo si ho uvařte sami doma. Je to snadné.

5. Vietnamská káva

V celé jihovýchodní Asii se můžete setkat s jednou z nejlepších káv na světě. Místní ji navíc podávají v nápadité kombinaci se sladkým kondenzovaným mlékem nalitým na dno sklenic. Do mléka se pak překape káva z hliníkových sítek. Pak už stačí jen zamíchat a usrkávat z nápoje výrazně hustšího než je klasické presso. A protože je nápoj až příliš sladký, dostanete k němu vždy skleničku vody nebo slabého zeleného čaje. Chcete-li ochutnat tu nejlepší kávu, doporučuji návštěvu Bolavenské náhorní plošiny v Laosu nebo vietnamského městečka Dalat. Obě tato místa jsou proslavené svou kávou nejen po jihovýchodní Asii, ale po celém světě.

A jaké nápoje jste si na cestách oblíbili vy? Podělte se s námi v diskusi o recepty a tipy!


CESTOVATELSKÉ ZAJÍMAVOSTI

Diskuse

Skoro celý květen jsem byl na cestách po Turecku, vyhýbaje se co nejvíce turistickým letoviskům atd. Po celé zemi jsem neviděl Turka, který by popíjel "turka", toto vyžadují jen západní turisté. Takže v článku uvedené není zcela přesné, káva (kafe) zde prostě nefrčí a nevoní.
Pije se opravdu silný, černý čaj ze skleniček (cena od 0,5 do 1 TL, 1 TL = asi 12 Kč)o dvou velikostech, častěji z menších. Rozhodně se nepřeslazuje!!! Přidávají max. dvě malé kostičky ke skleničce, nebo předloží misku s cukrem na stůl. Každý si sladí dle svého. Prošli a propili jsme za náš pobyt asi tak 30 čajoven, žádnou vysílačku jsme neviděli a tác také ne. Čaje se roznáší na podnosu s háčkem, který se drží v ruce.
pavel
pavel
jo, takovej jeden "kyblík" tongby a máte ji jako z praku.
http://en.wikipedia.org/wiki/Tongba
Ivan
Ivan
Opravdu si myslíte, že Maročani pijí čaj připravený z čerstvé máty? To je fakt superklišé a ve své podstatě polopravda. Zkuste si připravit čaj z čerstvé máty a ochutnejte ho, do Berber Whisky má sakra daleko...
Tib
Tib
indický čááááj a vietnamský kafe slazený "pikaem" bylo vynikající
Michael
Michael
Ty vsechny napoje jsou dobre, a mate miluju ale nejlepsi horky napoj na svete je horka domaci valasska slivovice s medem a citronem. Musi ale byt domaci a aspon 52 procent.
Já nejraději piji čaj, ale čaj a ne sáčkový pseudočaj. Proto kupuji jenom sypané čaje, fakt je to jiný level, zkuste to. Pro začátek bych doporučil třeba zelenou Senchu - http://www.oxalis.cz/sencha-satsuma-70g/d-71761/, která je jedním z mých nejoblíbenějších čajů.
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =