RADY NA CESTU

Z Harare do Kapského městaDoporučená jižní trasa Harare – Kapské město

Jakmile padne rozhodnutí jet, hlavní otázkou se stane - kudy? Variant trasy je celá řada a možných zastávek ještě mnohem víc. Těm, kdo se na jih Afriky vydávají poprvé, doporučujeme následující trasu, po kterém můžete tento region projet poměrně snadno, bez větších komplikací a rizik a vidět přitom to nejlepší. Největší nepohodlí budou představovat dlouhé přesuny autobusem či vlakem, ale těm se pochopitelně na cestě dlouhé několik tisíc km nemůžete vyhnout. I na nich bude stále něco zajímavého k vidění, spolucestující se postarají o vaši zábavu a zbytek vyřeší nějaká dobrá kniha, která vás zabaví.


Zimbabwe. Hlavním město Harare vám dobře poslouží k aklimatizaci na Afriku. Ke stejnému účelu můžete zavítat do Bulawayo, jednoho z nejpříjemnějších měst Zimbabwe. V jeho sousedství navštivte národní park Matobo s jeskyněmi, jeskynními malbami a nádhernou krajinou. Chcete-li vidět Viktoriiny vodopády, udělejte si zajížďku na západ Zimbabwe, cestou se můžete zastavit v zimbabwském největším národním parku Hwange. Pokračujíce na východ do Mozambiku se zastavte ve Velkém Zimbabwe, největším archeologickém nalezišti na jihu Afriky a největších kamenných ruinách v celé Africe. Národní park Chimanimi u hranice s Mozambikem je příjemným prostředím pro pár túr. V Machipandě překročte hranici do Mozambiku.


Mozambik. Mozambik se vzpamatovává z války, což znamená větší pravděpodobnost problémů s bandity a velké nebezpečí nášlapných min. V Beiře na pobřeží Indického oceánu si užijte stále přítomnou koloniální atmosféru a vydejte se podél pobřeží na jih. Zastavte se v národním parku Bazaruto Archipelago tvořeného mnoha ostrovy s písečnými plážemi, tyrkysovým mořem, palmami – mozambický ráj. Inhambane dále na jih je nejstarším městem Mozambiku, využívaným muslimskými kupci daleko dříve před příjezdem Evropanů. V hlavním městě Maputu si odpočiňte od neradostné reality mozambického venkova.


JAR. První zastávkou je Krugerův národní park, nejpřístupnější místo v JAR pro setkání s divokou zvěří. V jeho sousedství se nachází rezervace Blyde River Canyon, 30km kaňon vyhloubený řekou Blyde. Chcete-li vidět jihoafrickou městskou realitu, navštivte města Pretoria a Johannesburg a poté se vydejte do Svazijska.


Svazijsko. V okolí hlavního města Mbabane navštivte královské údolí Ezulwini a vydejte se do národního parku Hlane a rezervace Mlawula na východě země. V okruhu pokračujte severem země do Piggs Peak, centra tradiční rukodělné výroby a rezervace Malotoja pro pár dní na túrách v panenské přírodě. Z Mbabane se vraťe do JAR a pokračujte na jih.


JAR. Po několika dnech na túrách v pohoří Drakensberg přejeďte do Lesotha.


Lesotho. Navštivte městečko Teyateyaneng, řemeslné centrum Lesotha. Přes hlavní město Maseru se vydejte do Malealea obklopeného údolími, kde můžete spatřit dávné skalní kresby, projít se po okolních vesnicích nebo se po okolí vydat na hřbetě poníka. V Quithingu můžete obdivovat 180 miliónů let staré dinosauří otisky. Přes průsmyk Sani přejeďte do JAR.


JAR. Přes hlavní město KwaZulu-Natal přejeďte do Durbanu, příjemného subtropického města na pobřeží oceánu. Divoké pobřeží v bývalém Transkei, domovině kmene Xhosa, je výborným místem pro toulání nedotčenou divočinou. Národní park horských zeber (Mountain Zebra) byl založen pro ochranu jednoho z nejohroženějších savců na zemi a národní park Addo je domovem 350 slonů – setkání se slony téměř zaručeno. Po několika dnech na proslulé Zahradní trase (Garden Route) vás uvede do planin, jež tvoří pobřeží provincie Západní Kapsko. Jejich součástí je také Střelkový mys, nejjižnější bod afrického kontinentu a místo, kde se setkávají Indický a Atlantský oceán. Dejte si dobré víno ve Winelands v okolí města Stellenbosch, jedné z nejstarších vinařských oblastí JAR. Kapské město je považováno za jedno z nejkrásnějších měst světa a nejuvolněnější v Jihoafrické republice. Jeho proslulá Stolová hora tvoří při pohledu od oceánu nezapomenutelnou siluetu.

David Kučera (david.kucera@hedvabnastezka_cz)


CESTOVATELSKÉ ZAJÍMAVOSTI

Diskuse

prosím poradil byste někdo jak z Johannesburgu do Kapského města co nejlevněji pro 2 lidi? a zpět po pár dnech :-)
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =