RADY NA CESTU

Pět pilířů islámu
Každý muslim má 5 hlavních povinností:

Věřit v jednoho Boha a jeho Proroka Muhammada. Vyznání víry, tzv. šaháda (shahadah), po jehož vyslovení se člověk stává muslimem, zní doslova takto: „Není boha kromě Alláha a Muhammad je jeho Prorok.“, arabsky „La-illáhu ilalláh, wa Muhammadún rasúluláh“.

Jednou v životě vykonat pouť do Mekky, tzv. hadždž (hajj, haj). Hadždž má svá pravidla a rituály, které je třeba dodržet. V poutním období se do Mekky sjede několik milionů věřících z celého světa. Ten, kdo pouť vykonal, se pak před jménem honosí titulem „hadži“ (haji).

Dodržovat půst od rána do večera během celého měsíce Ramaddánu (jeho přesná doba se každý rok mění, viz níže).

Poskytovat almužnu (zakkát) potřebným, optimálně 2.5% ze svého majetku.

Modlit se. K modlitbám (arabsky salah) volá z minaretů muslimy muezzin 5x denně - před východem slunce, v půlce dne, odpoledne, při západu slunce a později večer. Přesná doba modliteb se každý den mění a bývá zveřejňována v denním tisku a televizi, Pochopitelně, ne každý muslim se opravdu modlí 5x denně. Modlitbu můžete provádět kdekoliv, ale modlit se v mešitě je považováno za prospěšnější. Věřící jsou vždy otočeni směrem k Mecce a provádějí přesně stanovenou sérii pohybů a úklon, které mají symbolický význam. Nejdůležitější modlitba je páteční polední, kdy by všichni věřící muži měli přijít do mešity. Modlitbě předchází povinné omytí a očista. Pamatujte, že byste neměli při návštěvě mešity procházet před modlícím se člověkem.

 


CESTOVATELSKÉ ZAJÍMAVOSTI

Diskuse

vik
vik
omlouvám se za překlepy..
Hezký den,nejsem muslim.Nicméně mě zaráží názor ,že by muslimům měl být omezován přístup do našich škol,jen proto že například dívky chodí zahalené.Kvalifikovaně a lidsky hezky, Vás seznámil s pohledem na islám Pan Patrik Marschal.Mimochodem, neznám žádný zákon který to zakazoval.V česku se bohudík nechodí do škol v uniformách.Chci žit svobodně.Avšak má to svou míru.Má svoboda končí tam ,kde začnu narušovat svobodu jiných.Bohudík žijeme sice v rozhádané,nevyzrálé společnosti,ale přece jen v demokracii.A ta neupírá svobodu slova,víry...A tím že chcete vnutit muslimkám jak se mají oblékat jeji víru a svobodu hrubě narušujete. Jsem ateista,ale platí pro mě toto.At si každý žije dle svého politického či náboženského vyznání přesvědčení,at má právo jej svobodně vyjádřit.
Samozřejmě pokud je to v souladu se zákony a ústavou této země! Tak mi to připadá ,že bychom se spíše měli zajímat a stydět za naše neonacisty,důstojníky z afganistánu s fašistickými symboly na svých oděvech,než tu řešit šátek na hlavě muslimské dívky,vážená.
Rado
Rado
Islam je nabozenstvo, ktore obsahuje diskriminaciu zeny. Co si pamatam z Koranu, tak minimalne pri sposobe dedenia majetku po rodicoch a tiez v pripade svedectva pri obchodnej dohode.
Momentalne som nasiel len anglicky preklad o dedictve

Quran 4: 11,12
“Allah (thus) directs you as regards your Children's (Inheritance): to the male, a portion equal to that of two females: if only daughters, two or more, their share is two-thirds of the inheritance; if only one, her share is a half. For parents, a sixth share of the inheritance to each, if the deceased left children; if no children, and the parents are the (only) heirs, the mother has a third; if the deceased Left brothers (or sisters) the mother has a sixth. (The distribution in all cases ('s) after the payment of bequests and debts. Ye know not whether your parents or your children are nearest to you in benefit. These are settled portions ordained by Allah. and Allah is All-knowing, All-wise. In what your wives leave, your share is a half, if they leave no child; but if they leave a child, ye get a fourth; after payment of bequests and debts. In what ye leave, their share is a fourth, if ye leave no child; but if ye leave a child, they get an eighth; after payment of bequests and debts. If the man or woman whose inheritance is in question, has left neither ascendants nor descendants, but has left a brother or a sister, each one of the two gets a sixth; but if more than two, they share in a third; after payment of bequests and debts; so that no loss is caused (to any one). Thus is it ordained by Allah,. and Allah is All-knowing, Most Forbearing."
to bibi
to bibi
co na to říct... Když ji miluješ, není co řešit!!! A tohle je začátek konce.
(chtěla jsem ti napsat, že by ses měla ještě zamyslet nad svými názory... Jestli náhodou nejsou víc ideologické než rozumné, láskyplné a logické... ale je to zbytečné... proto jsem vše shrnula na začátku. ps: dokud nemáš v ruce zbraň, tak je to dobrý).
Iva
Iva
Zajímavá diskuse ještě před tou antiislámskou hysterií, která se v poslední době strhla v Česku. Teď by ta diskuse o islámu vypadala úplně jinak... Nezastávám se ničeho, protože i to křesťanství má "svoje máslo na hlavě". Každý ať si věří tomu, co mu vyhovuje a nepřesvědčuje mě o tom, že pouze a jenom on má pravdu a pouze a jenom ta jeho víra je ta pravá. Je to o TOLERANCI!
S tim nejezenim veproveho je to napsano starasne. Mysli si ze zarli a pritom az moc. Nepochopitelne
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =