RADY NA CESTU

Jižní trasa Moskva–PekingNa moskevském Kazaňském nádraží na vás dýchne Asie v okamžiku, kdy najdete svůj vlak Moskva–Almaty. Kazaši, Kyrgyzové, Uzbeci, ti všichni jsou zde, aby se vydali domů.


Rusko. Čtyřdenní trasu Moskva–Almaty můžete opět ujet najednou, nebo se po cestě zastavit (viz severní trasa Moskva-Peking).


Kazachstán. Aralsk – dříve byl na břehu Aralského jezera, které je dnes 30 km daleko; Turkistán – zde najdete nejimpozantnější stavbu Kazachstánu, mauzoleum sufi učitele Hodži Achmeda Jasaui (Qozha Akhmed Yasaui); Zhambyl (Žambyl) – datován ze 6. století, kdy byl zastávkou na Hedvábné stezce, dnes je obyčejným městem, zajímavé je spíše okolí (starobylé paláce a mausolea); Almaty – hlavní město Kazachstánu je příjemným velkoměstem se širokými zelenými ulicemi s horami na jižním obzoru, dobré nástupní místo pro treky v pohoří Alatau a k jezeru Issyk-Kul v Kyrgyzstánu. V Almaty přesedněte na autobus, který vás doveze do čínského Ürümqi (Urumči).


Čína. Provincie Xinjiang (Sin-ťiang), do které vstupujete patří společně s Tibetem k Čínou obsazeným. Budete se zde cítit více jako ve Střední Asii než v Číně – Ujgurové, zdejší etnikum, jsou převážně muslimy. Ürümqi, milionové hlavní město provincie, je nezvykle životaschopné, ač se v podstatě nachází uprostřed pouště. Z Ürümqi navštivte Nebeské jezero Tianchi (Ťanči) v Nebeských horách Tianshan (Ťanšan). Blízký žhavý Turpan je základnou pro výlety do okolí – ruiny starobylého Gaochang, Plamenné hory Huoyanshan (Huojanšan, Flaming mountains), jeskyně tisíce Budhů v Bezekliku a daších. Fascinující buddhistické jeskyně Mogao u pouštní oázy Dunhuang, buddhistické jeskyně Bingling Si a Rozkvetlé hory Xinglongshan (Singlongšan) se 40 chrámy z dynastie Han (Chan) – obojí u města Lanzhou (Landžu) – a tibetské chrámové městečko Xiahe, jsou hlavními atrakcemi provincie Gansu (Kansu). Světoznámou terakotovou armádu spatříte 20 km od Xi’an v provincii Shaanxi (Šánsi), spolu s dalšími zajímavostmi – Xi’an je jedním z nejatraktivnějších míst Číny. Klášter Shaolin je pojmem po celé zeměkouli, spolu s mnoha dalšími kláštery leží v okolí města Zhengzhou (Džengdžou) ve střední Číně. Do Pekingu odsud dojedete vlakem.

david.kucera@hedvabnastezka_czCESTOVATELSKÉ ZAJÍMAVOSTI

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =