RADY NA CESTU

Alternativní trasy a odbočkyOstrovní charakter většiny jihovýchodní Asie na jedné straně a nedostatek mezistátních lodních spojení na straně druhé brání v levném cestování křížem krážem celým regionem. Pokud budete chtít navštívit všechny země, či spojit do jedné cesty místa jako Indonésie a Filipíny, bude to ve většině případů znamenat nějaký ten let navíc.

 

Severní okruh Thajsko – Laos – Vietnam – Kambodža – Thajsko + Myanmar


Tento okruh z Bangkoku do Bangkoku můžete absolvovat samostatně, nebo také před odjezdem po výše popsané trase. Kvůli bizarním tvarům těchto zemí se ani na tomto okruhu nevyhnete, v případě Vietnamu až několika set kilometrovým, zajížďkám.


Thajsko. Cestou na sever Thajska navštivte dvě dávná hlavní města – Ayuthayu a Sukhotai. V okolí Chiang Mai se vydejte na trek k domorodým horským kmenům (stejný trek ale ročně absolvují tisíce cestovatelů, tak nečekejte nedotčené prostředí). Cestu Zlatým trojúhelníkem, kdysi proslulém pěstováním opia, na pomezí severního Thajska, Myanmy a Laosu, můžete okořenit jednodenním výletem do Myanmy přes thajský přechod Mae Sai (do vnitrozemí ale pokračovat nemůžete a musíte se vrátit zpět do Thajska).


Laos. Přes hraniční přechod Chiang Khon/Huay Xai vstoupíte do Laosu. Nasedněte na loď a vydejte se po Mekongu do Luang Prabang, dříve sídelního města prvního laoského království ve 14. století. Několik kilometrů od Phonsavanu, 100km zajížďky od hlavní trasy Luang Prabang-Vientiane, najdete mysterickou Planinu džbánů (Plain of Jars) neznámého původu. Kromě pozemní cesty můžete z Luang Prabang do Vientiane také za pět dní doplout po Mekongu. Vientiane je nesrovnatelné s hlavním městem svého jižního souseda. Daleko více odpovídá naší představě o poklidném životě na východě Asie – stupy, chrámy, ale také koloniální budovy, bez bangkokské hektiky moderní doby. Jižní Laos je daleko více oním tradičním Laosem. Město Savannakhet 12 hodin busem od Vientiane může být vaší základnou pro návštěvu That Ing Hang, nejposvátnější buddhistické stupy v Laosu. Planina Bolaven, kam se dostanete přes město Pakse, je centrem několika etnických kmenů známých svou každoroční ceremonií obětování býků. Dnes se v této oblasti pěstuje káva.


Vietnam. Po překročení hraničního přechodu Lao Bao se ocitnete zhruba uprostřed protáhlého území Vietnamu. Vydejte se na sever do Hanoje, hlavního a zároveň příjemného města jezer, bulvárů a památek na období francouzské kolonizace. Tropický prales chráněný národním parkem Ba Be severně od Hanoje je naopak místem jezer, vodopádů, údolí a jeskyní. Vietnamským přírodním divem číslo jedna je zátoka Halong. Pohled na tři tisíce vegetací porostlých ostrovů strmě vystupujících z vod zálivu patří k nezapomenutelným. Z Hanoje se vydejte zpět na jih a zastavte v Hué, kulturním, náboženském a vzdělávacím centru Vietnamu a hlavně v blízkém malém historickém městečku Hoi An. Podél stovky kilometrů dlouhého pobřeží Jihočínského moře leží desítky pláží, nejproslulejší jsou však pláže v Nha Trang. Z Nha Trang to máte kousek do Dalatu, odkud se můžete vydat na průzkum na domorodé kmeny a přírodní scenérii bohatou Centrální vrchovinu. Ho Či Minovo město na jihu země je největším, nejživějším a nejdynamičtějším vietnamským městem. Odsud je to již jen skok do impozantní delty řeky Mekong.


Kambodža. Phnom Penh je třetí z trojlístku koloniální érou ovlivněných hlavních měst Indočíny. Stavební modernizace již začala, avšak duch minulosti se ještě zcela neztratil. Určitě navštivte Choeung Ek, memento jedné z nejstrašnějších občanských válek 20. století. Během 4 let zde bylo popraveno 17 000 Kambodžanů, děsivé, a přesto z celkové bilance 2 miliony mrtvých jen mizivé číslo. Havním trhákem Kambodži a jedním z největších celé Indočíny jsou neskutečné chrámy Angkoru v sousedství města Siem Reap. Totožný styl khmérské architektury najdete také v sousedních zemích, avšak nikde nejde o takový monument.


Thajsko. Khmérská architektura je rozšířená také ve východním Thajsku. Z nich stojí z návštěvu Phanom Rung a Phimai. K prvnímu zmíněnému budete muset stopovat, druhé leží uprostřed malého stejnojmenného městečka.


Myanma. Po návratu do Bangkoku (nebo ještě před odjezdem na sever) se můžete vypravit do Myanmy, či Barmy, jak je tato země většinou, avšak již nesprávně nazývána. S výjimkou denních výletů není možné se do Myanmy dostat po zemi (i když se objevují zprávy, že to výjimečně možné je), avšak existují relativně levné letenky z Bangkoku. Myanma je země ovládaná vojenskou juntou, jako následek je téměř nedotčena turistickým ruchem. Mnoho cestovatelů ji přesto považuje za nejpříjemnější místo regionu, především díky velmi pohostinným Barmáncům. Pozemní infrastruktura je zanedbaná, avšak umožňuje navštívit všechna nejzajímavější místa. Samotné hlavní město Yangon je rájem pro milovníky pagod a buddhistických chrámů. Čím je Pražský hrad pro Čechy, tím je Bagan pro Kambodžu. V oblasti najdete kolem 4000 pagod. Na kopci nad blízkým městem Mandalay zase stanul sám Buddha a uvidíte zde i největší knihu světa ze 730 mramorových desek, každou uchovanou ve vlastní pagodě. Cestou zpět do Yangonu si udělejte zajížďku k jezeru Inle. Zaujme vás nejen jeho krásné prostředí, ale také plovoucí vesnice, plovoucí trh a veslaři veslující nohami. Jako tečku za Myanmou navštivte 7metrový posvátný viklan Kyaiktiyo 100 km od Yangonu a jako vyjádření úcty k těžce zkoušenému lidu Myanmy na něj nalepte zakoupený plátek zlata.

 

Další trasy
Tras jihovýchodní Asií je samozřejmě daleko více než naznačené dvě. Můžete strávit měsíce cestováním pouze po Filipínách, nebo přeletět z Kuala Lumpur na Borneo/Kalimantan a projet zdejší dva malajské státy Sabah a Sarawak, včetně návštěvy Sultanátu Brunej. Případně můžete pádlovat proti proudu řek na indonéské straně Bornea. Světem sám pro sebe a vskutku exotickou destinací je Západní Papua, indonéská část ostrova Nová Guinea. Zdejší lovci lebek patří mezi nejméně prozkoumané kmeny oblasti, i když mnoho z nich se již stihlo poučit o základních ekonomických zákonech, na nichž jsme si vystavěli náš svět. Nesmíme opomenout ani Moluky, ostrovy koření, což je další málo navštěvovaná oblast rozsáhlého indonéského archipelaga, a také jedinečnou kulturu Torajů na ostrově Sulawesi.

 


CESTOVATELSKÉ ZAJÍMAVOSTI

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =