RADY NA CESTU

Alternativní trasy a odbočkyZápadní Afrika nabízí mnohá skrytá zákoutí, jejichž návštěvu si většina lidí vůbec nedovede představit, natož aby ji začali plánovat. Vždyť je to místo minulých, avšak stále živých, konfliktů v Libérii a Sieře Leone a současného v Pobřeží slonoviny.

 

Senegal – Gambie – Guinea-Bissau – Guinea – Sierra Leone – Libérie – Mali


Tato alternativa přímé trasy mezi Senegalem a Mali vede nejchudší a infrastrukturou nejméně rozvinutou oblastí regionu.


Gambie. Banjul a okolí jsou vyhledávány evropskými turisty jako nejpřístupnější způsob jak nakouknout pod pokličku africké kultury. Trochu více klidu najdete v rybářských vesničkách na pobřeží. Projeďte se po řece Gambii do vnitrozemí.
Guinea-Bissau. Mezi hlavní lákadla Guinei-Bissau patří národní park Cacheau tvořený mangrovníkovými podrosty, do jehož centra se mžete dostat na kánoi. Klid si užijete na odlehlých ostrovech Bijagós.
Guinea. Hlavní město Conakry bylo kdysi považováno za nejkrásnější město v západní Africe. Na okolních ostrovech se rozkládají krásné pláže. Směrem do vnitrozemí se rozkládá planina Fouta Djalon s výbornými podmínkami pro treking.
Sierra Leone. Kopce tyčící se za hlavním městem Freetown byly kdysi plné lvů – odsud nejpravděpodobněji pochází jméno země – Lví pohoří. Na řece asi 20 km od Freetown je britská koloniální pevnost používaná k obchodům s otroky. V okolí města Kenema u liberijské hranice se rozkládají Kambui Hills Forest Reserve a Tiwai Island Wildlife Sanctuary.
Libérie. Po pobřežní cestě je možné dostat se ze Sierry Leone do Libérie pouze v suchém období. Infrastruktura země je téměř zcela zničena občanskou válkou. Zbývají pouze rychle obnovená tržiště a přírodní krásy. V okolí Monrovie jsou krásné pláže. U města Gbarnga najdeme vodopády Kpatawe a dále na jihovýchod směrem k Pobřeží slonoviny se rozkládá dnes pouze velmi obtížně přístupný národní park Sapo s největšími zbytky původního deštného pralesa.

 

Burkina Faso – Niger – Nigérie


Burkina Faso. Z Ouagadougou můžete odbočit na severovýchod a vydat se do vyprahlého Nigeru. Předzvěstí Sahary je městečko Gorom-Gorom s barevnými trhy, včetně velbloudího, na nichž se míchají různá etnika včetně pouštních nomádů. V Oursi severně od Gorom-Gorom navštivte pohyblivé písečné duny.
Niger. Národní park W, rozdělený mezi Niger, Burkinu Faso a Benin je jedním z nejlepších míst regionu pro setkání s divokými zvířaty. Pouštní výspa Agadez byl po staleté důležitou zastávkou na trans-saharské trase od Středozemního moře do černé Afriky. Obdivujte jeho pouštní architekturu, případně si udělejte zajížďku na sever do pohoří Aïr v nitru Sahary, či k pohyblivým dunám do pouště Ténéré. Město Zinder na jihu hostí krásné příklady architektury kmene Hausa.
Nigérie. Severonigérijské Kano obývané kmenem Hausa bylo také zastávkou na trans-saharské cestě. Dnes stojí za prohlédnutí jeho staré město, krytý trh Kurmi a proslulé barvírny textilu. Planina Jos kolem stejnojmenného města v centru Nigérie je rájem pro treking.

 

Ghana – Pobřeží slonoviny


Před vypuknutím povstání v Pobřeží slonoviny v roce 2002 byla bez problémů průjezdná trasa Mali-Pobřeží slonoviny-Ghana. Dnes se nedoporučuje přejíždět ze severního do jižního Pobřeží slonoviny, jelikož jsou v držení nepřátelských stran. Nejsnadnější cesta do Pobřeží slonoviny je z Ghany.


Ghana. Z Akkry se vydejte podél pobřeží plného koloniálních pevnosti – Cape Coast, Elmina, Fort Patience a dalších – a pláží.
Pobřeží slonoviny. Bývalé hlavní město Abidjan se kdysi snažilo stát Paříží západní Afriky. Nezdařilo se, avšak jeho Plateau s mnoha výškovými budovami odvážných tvarů je v západoafrické realitě i tak nepřehlédnutelné. Pár kilometrů na východ od Abidjanu se rozpadá bývalé hlavní město Grand Bassam, dnes bezvýznamná vesnička na pobřeží Guinejského zálivu. Na západ od Abidjanu stojí za to navštívit pěknou rybářskou vesnici Sassandra s plážemi. V Yamoussoukro severně od Abidjanu stojí kdysi největší křesťanská basilika. Nedaleko hranic s Guineou a Libérií leží město Man obklopené vrchovinou vhodnou pro treking. Okolí je centrem kultury Dan proslulé tanci na chůdách.


CESTOVATELSKÉ ZAJÍMAVOSTI

Diskuse

petra novosadová
petra novosadová
Davide, navštívil jste některou z výše uvedených zemí západní Afriky? Zajímá mě konkrétně Libérie všude udávaný park Sapo. Je uváděn i v anglických průvodcích.Působím v Libérii téměř 2 roky a o existenci parku ani zmínka.
Hezký večer
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =