RADY NA CESTU

Legenda se vrací ... v druhém dílu

Legenda se vrací ... v druhém dílu

Neznat alespoň v hrubém nárysu dílo  cestovatelských legend Zikmunda a Hanzelky je na tomto serveru takřka neodpustitelným prohřeškem. Je to, jako by komunista neznat Marxův kapitál a učitel netušil nic o existenci Komenského Velké didaktiky a Světa v obrazech.Obrácený půlměsíc, Tisíc a dvě noci, Světadíl pod Himálajem, Cejlon, ráj bez andělů. Pokud vám uvedená slova připomínají knihy Hanzelky a Zikmunda, tak je vidět, že jste znalci orientující se v tom nejlepším, co česká cestovatelská literatura nabízí. "Na první cestu 22. dubna 1947 odjeli dva neznámí kluci, mladí komerční inženýři, obchodní zástupci Tatry Kopřivnice. Domů se vrátili za tři a půl roku do nového zřízení, lidé prý uzavírali sázky, zda zůstanou v emigraci." Tak začíná druhá část výboru z díla našich cestovatelských hvězd, které už asi nikdo nepřekoná.

"Nechápu, jak své knihy psali Zikmund s Hanzelkou. Nebyl internet, všechno si museli zapisovat," řekl na cestovatelském festivalu Kolem světa Vladimír Plešinger, sám autor úspěšných cestopisů. "Kluci inženýři" si sebou vezli kartotéku (viz foto na straně 179) a intenzivně sbírali  informace, které okamžitě zpracovávali. Nekopírovali wikipedii, jak se dnes stalo běžným standardem, ale vyráželi mezi lidi, na ambasády i do hospod. Čerpali z literatury i vlastních zážitku, zvládali několik jazyků. Řečeno mírnou parafrází jednoho z bývalých českých vrcholných politiků. "Dámy a pánové, kdo z vás to má?"

O Kášmíru, Kašmířanech a kašmírských šátcích popsali svědectví Angličana Moorcrofta, týkající se zdejších tkalců. "Bída byla vepsána hluboko do propadlých obličejů nažloutlých, vysláblých lidských tvorů. A co bylo horší, nemohli skoncovat se svým povoláním. Jenom smrt je mohla zbavit zoufalých podmínek. Výsledkem rdoušení lidí zaživa je, že smrt v Kašmíru se nesmírně rozmáhá." Dále pak dvojice H+Z na Moorcroftův text navazují. "Ty zdrcující hlasy vyšly v době, kdy dámy vznešených šlechtických rodů v celé Evropě vzdychaly nad nevídanou krásou a jemností kašmírských šátků a toužily po nich víc, než po démantech. Krásná Josefína, císařovna francouzská, první v Evropě ucítila hebkost pašminy. Její malý generál, tehdy už císař Napoleon I., jí přivezl pohádkový šátek jako vzácnou kořist z egyptského tažení." To je sloh! To jsou souvislosti! Odpusťme autorům drobné přehlédnutí o "první ruce" císařovny Josefíny, neboť je jasné, že šátek v ruce coby Evropan musel mít v ruce už Napoleon.

Na českém trhu s cestopisnou literaturou leží jako sediment literárního bahna knihy, které nikdy neměly spatřit světlo světa. Jako by přestávalo platit pořekadlo "co Čech, to muzikant" a začínalo platit "co Čech, to pisálek". Jsme národem turistů, trampů, výletníků a díky snadné možnosti vydat si "svou" knihu, udělat svou stopu do prachu literárních cest, se regály knihkupectví plní cestopisnými knihami podobně jako nádrže prázdných tankerů balastní vodou. Ovšem kvalita je velmi různá. Od Zápisků z cest Václava Klause (zatím nejhorší "cestopis", který autor těchto řádků četl), až po exkluzivní knihy Vladimíra Plešingera. Pokud se chystáte na cestu, nebo dokonce o ní vydat nějakou zprávu, seznamte se nejprve s mistry.

dopis H+Z


CESTOVATELSKÉ ZAJÍMAVOSTI

Diskuse

Pro doplnění přidávám odkaz na nedávné vystoupení pana Zikmunda v pořadu Hydepark (byl tam i živý vstup
z Hedvabné stezky v Brně)

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10252839638-hyde-park-ct24/211411058081213-hyde-park/
Zuzana
Zuzana
Autore, hlavně se prosím vyhýbejte studiu historie. Kdybyste se nedejbože dozvěděl, jak psali své cestopisy třeba Václav Šašek z Bířkova, Marco Polo nebo Herodotos, mohlo by vám to přivodit psotníček.
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =