TIP NA CESTY RADY NA CESTU

Odjíždíte na delší dobu z republiky? Přečtěte si návod, co všechno vyřídit se zdravotním pojištěním a sociálním zabezpečením

Odjíždíte na delší dobu z republiky? Přečtěte si návod, co všechno vyřídit se zdravotním pojištěním a sociálním zabezpečením

Plánujete delší cestování a nevíte, jak to ovlivní vaše zdravotní a sociální pojištění? Co je všechno potřeba oběhat a zařídit, abyste se později nedostali do problémů kvůli neplacení a nebo nezaplatili zbytečně moc? Níže najdete stručného průvodce, jak se připravit na cestu a minimalizovat své výdaje právě za zdravotní a sociální pojištění.Zdravotní pojištění

Pokud cestujeme do zahraničí na více jak 6 měsíců, můžeme se odhlásit od zdravotní pojišťovny. Zdravotní pojištění v České republice tak nebudeme platit.

Zároveň je ale důležité zmínit, že občané České republiky mají povinnost být každý den v roce pojištěni. Během doby, kdy jste odhlášeni od české zdravotní pojišťovny, máte povinnost být pojištěni někde jinde. Pro tyto případy postačí standardní cestovní pojištění.

Při opětovném přihlašování na českou zdravotní pojišťovnu po našem návratu ze zahraničí, budeme vyzváni, abychom doložili smlouvu o pojištění za dobu, kdy jsme nebyli pojištěni v ČR. Pokud toto pojištění nedoložíme, bude nám zpětně naúčtováno od české pojišťovny.

Pro podnikatele a OSVČ samozřejmě platí, že pokud nepřeruší své podnikání, tak se nemohou od zdravotní pojišťovny odhlásit, a to ani v případě, že odjíždí z České republiky na dlouhodobý pobyt.

Autor je digitálním nomádem a většinu roku tráví na cestáchMartin je digitálním nomádem a většinu roku tráví na cestách

Odhlášení od české zdravotní pojišťovny využijí všichni, kteří nejsou studenti a odjíždí na tzv. working holiday programy (pracovní prázdniny). Namísto cestovního pojištění si budete sjednávat pracovní pojištění, avšak vše ostatní pro vás platí stejně.

Dlouhodobý pobyt v cizině musí splňovat:

  • Pobyt musí být delší jak 6 měsíců.
  • Musí se jednat o nepřetržitý pobyt v zahraničí.
  • Musíte doložit pojištění v cizině.
  • Máte povinnost vrátit průkaz pojištěnce (kartičku pojištěnce).
  • Je vhodné vyplnit připravený tiskopis od pojišťovny

Přerušení zdravotního pojištění bylo vždy doporučováno ohlásit ještě před odjezdem do ciziny.

Od září 2015 je možné ohlásit dlouhodobý pobyt v cizině také zpětně a ze zahraničí. Pokud doložíte pojištění v cizině za stanovenou dobu, neplatíte pojistné ani penále.

Než odjedete do zahraničí, doporučujeme, abyste si vyžádali od své zdravotní pojišťovny informace, které dokumenty je třeba předložit po návratu z dlouhodobého pobytu v cizině. Seznam se může v jednotlivých zdravotních pojišťovnách měnit. Pokud požadované doklady nepředložíte, budete muset doplatit zdravotní pojištění zpětně, jako byste v zahraničí nebyli.

Komu by se nelíbila práce  výhledem na moře?Komu by se nelíbila práce výhledem na moře?

Teď, když se dozvíte, jak vyřešit všechno to "papírování okolo", které by vám mohlo odjezd na delší dobu pořádně znepříjemnit, nebojte se plnit si své sny. Láká vás navštívit všechny ty země, o kterých zatím pouze sníte? Vyrazte na cestu kolem světa! A inspirujte se 11 radami, jak cestu kolem světa naplánovat!

Při zřizování cestovního pojištění je dobré číst obchodní podmínky. Možnost pojištění zavazadel využívá mnoho turistů a cestovatelů, avšak pokud se podíváme na celou řadu pojišťoven, tak tento druh pojištění nezahrnuje pojištění elektroniky (mobilních telefonů, tabletů, notebooku, fotoaparátu, atd.). Musíte si navíc sjednat tzv. “Připojištění k pojištění zavazadel”. A pokud se podíváme ještě detailněji na obchodní podmínky, pak se toto pojištění nejčastěji vztahuje pouze na krádeže, kdy útočník musel překonávat překážku. Případy, kdy vám ukradnou z příručního zavazadla elektroniku, protože jste usnuli, jsou pojišťovnami spíše zamítány.

Nezapomeňte využít slevy cestovního pojištění při sjednání online či dostupných slevových kódů na internetu.

Sociální pojištění

Účast na sociálním zabezpečení (pojištění) končí zjednodušeně řečeno ukončením zaměstnání. Správě sociální zabezpečení není nutné cokoli dodatečně oznamovat. Pokud jste OSVČ pak účast končí písemným oznámením o ukončení samostatné výdělečné činnosti.

Autor strávil nějaký čas při práci v coworkingu v ThajskuAutor článku Martin strávil nějaký čas při práci například v coworkingu v Thajsku

Pokud nevykonáváte žádnou výdělečnou činnost, nejste povinni platit pojistné na sociální zabezpečení. Dobu, po kterou nebudete důchodově pojištěni (tedy doba, za kterou neplatíte pojistné), nebude možné hodnotit pro nárok na důchod. Pro podnikatele a OSVČ platí, že pokud nepřeruší své podnikání a vycestují do zahraničí, tak se s jejich pravidelnými platbami na sociální pojištění nic nemění.

Podrobné informace vám poskytne správa sociálního zabezpečení v místě vašeho bydliště či navštivte Nejčastější dotazy České správy sociálního zabezpečení.

Martin Rosulek procestoval velký počet evropských zemí, Austrálii, Asii, Kanadu a Latinskou Ameriku. Nyní experimentuje v Thajsku. Zakládá webové projekty, věnuje se online marketingu a právnímu poradenství. Digitální nomádství pro něj není jen o skloubení cestování s prací. Jsou to okamžiky, kdy je člověk šťastný, protože může dělat to, co právě chce. Sledujte jeho blog DigitalniNomadstvi.cz.

 


 

Nezapomeňte si před cestou zjednat úrazové pojištění! Na výběr toho nejlevnějšího použijte srovnávač úrazového pojištění na portálu Hyperfinance.cz.


CESTOVATELSKÉ ZAJÍMAVOSTI

Diskuse


Ach jo, tak jedte na 6 mesicu a par dni. Stejne vam to bude pripadat malo a vyjde vas to celkove levneji, zvlast kdyz ten cas navic stravite bez dalsich presunu na nejakem levnem miste (napr. Cherating). Co jako byste po navratu chteli delat? Byt zavreni doma? Pokud byste pracovali (legalne), pojistovna se o vas dozvi.

Sára
Sára

AHoj, jak je to s pojištěním, když jedu jen na 3 měsíce do ciziny? Musím se pojistit a platit i zdravotní pojištění v ČR? Díky za radu

Aneta
Aneta

Hezký den,


ráda bych se zeptala, jakou formou lze vydělávat peníze pokud se člověk od např. VZP odhlásí a platí si cestovní pojištění a odhlasí se od soc. pojištění? Aby toto šlo, musí ukončit samostatně výdělečnou činnost, ale jak pak přichází k penězům, když nemůže fakturovat a neni ani klasickým zaměstnancem? Jaké jsou prosím možnosti? Moc děkuji, Aneta

Barbora
Barbora

Dobrý den, chci se zeptat jsem dlouhodobe v zahranicí a platim klas.zdravotni pojisteni. Kazdy rok je drazsi a tak mam dotaz lze ho zmenit u dane pojistovny na cestovni pojisteni? Muzete poradit? Dekuju

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =