RADY NA CESTU

Dámy, zkusily jste menstruační kalíšek?

Dámy, zkusily jste menstruační kalíšek?


Během cestování se musíme vždy trošku uskrovnit a vzdát se komfortu, které si užíváme doma. Zvláště když máme své dny, nemáme to jednoduché. Možným řešením může být právě kalíšek.Ať už v Evropě na kole nebo na treku po horách, nebo v nějaké exotické zemi za mořem, nikdy nevím, kdy se zase naskytne příležitost se normálně osprchovat (o teplé vodě se ani nebudu zmiňovat) nebo si dojít na záchod někde, kde je to jakžtakž čisté.

Má to ale i svoje výhody. V Praze skoro denně přemýšlím, co si vezmu na sebe, abych vypadala k světu, nakupuju šampóny a kondicionéry, aby měly moje vlasy „ještě větší objem“, a krémy, abych neměla suchou pleť. Na cestách tohle všechno odpadá. Všechny ty hadry a serepetičky by se mi do baťohu nevešly.

Právě jsem se vrátila po pěti měsících z Afriky. Tři měsíce jsem učila na střední škole Masuku na zambijském venkově a další dva cestovala po Zambii, Tanzánii a Keni. V Masuku nebyla tekoucí voda, museli jsme ji nosit 200 až 500 metrů v kanystrech ze studny (podle toho, která pumpa byla zrovna v provozu), na „koupel“, jak tam tomu vznešeně říkají, musel člověku stačit jeden menší lavór. Záchod byl suchý a turecký a v noci se tam muselo s baterkou. I když to byl ve srovnání s domovem velký rozdíl, vůbec mi to nevadilo. Zvykla jsem si hrozně rychle. V Zambii nemají skoro nikde zrcadla (ve většině domácností na něj ani v koupelně nenarazíte), takže po nějakých „krásných a lesklých vlasech“ nebo něčem podobném jsem ani nevzdechla.

Před cestou jsem se trochu bála, jak to bude s pitnou vodou. Jako mzungu (bílý, Evropan) nejsem připravená na africké bakterie a prvoky a z vody bych mohla snadno chytnout něco, proti čemu jsou místní imunní. V Africe (nebo alespoň v zemích, kde jsem cestovala já) je ale všude k dostání chlór na desinfekci vody na pití. Pokud jste tedy na nějakém místě delší dobu, je nejsnazší koupit si plastový kýbl a v něm vodu chlorovat. Není to skoro cítit. Na cestách jsem potom pila pouze vodu balenou.

Jsou jen dvě věci osobní hygieny, které jsem si do Afriky musela dovézt a bez kterých bych se neobešla. První je zubní nit. Ta se v Africe shání těžko. Používala jsem ji téměř pokaždé, když jsem jedla maso a v období manga byla naprosto nepostradatelná, protože toto ovoce má spoustu vláken, která se vám vždy dostanou mezi zuby.

Magda uci

Dobrou pomůckou je menstruační kalíšek

Tou druhou je menstruační kalíšek. Tak před třemi lety, když jsem ještě tuhle věcičku neznala, bych si s sebou do Afriky vezla balík svých oblíbených vložek a tampónů (značka, která mi vyhovovala, by se v Africe rozhodně nedala sehnat) a předem bych se děsila, jak se v tom horku budu během „svých dnů“ pařit ve vložkách, nebo přemýšlet, jak si na latrýně co nejhygieničtěji zastrčit tampón. Muži to mají v tomhle ohledu při cestování mnohem jednodušší…… Tentokrát jsem ani já nemusela nic řešit. Do baťohu jsem strčila malý silikonový kalíšek a bylo. Ptáte se co to je? Podívejte se na www.kalisek.cz a pořiďte si ho taky. Je to totiž věc, která vám usnadní ty dny nejen při cestování. A navíc, z každého prodaného kalíšku jde 10 korun na školné pro Nody, jednu z mých studentek v Masuku.

deti nesou vodu


CESTOVATELSKÉ ZAJÍMAVOSTI

Diskuse

Já si konečně koupila kalíšek, pořád sem o něm jen četla. Sice nemám potíže s menstruací, navadí mi, mám ji vlastně ráda, ale vadí mi používání vložek z důvodů finančních, hygieny a ochrany životního prostředí. Ne, nedělám reklamu :) Tu kalíšek snad ani už nepotřebuje. Problém mimo civilizaci v něm vůbec nevidím, ano, je potřeba trocha vody, ale tu vždy nějakou máte. Vyvařovat ho je potřeba jen jednou před prvním použitím počaté mens. Krev se dá vylít do přírody, kam patří, zem ji ráda přijme, je to vůbec ta nejlepší možnost, jak s vlastní menstr. krví naložit, dát ji Zemi. Než vložce, pak koši a nakonec skládce. Ale jak se zdá, je to věc postoje.
http://denuschas.blogspot.com.es/
Já používám menstruační kalíšek od Mooncupu, koupila jsem si ho asi před rokem, už se mi vrátily peníze a zatím koupě nelituju. Je fakt, že prvních pár cyklů bylo takový tápání, ale už jsem se zajela a v pohodě. Přijde mi fajn ta ekologie a hlavně ho nosím pořád v kabelce a neřeším, jestli mám zásobu vložek a tamponů, kamkoliv jedu. Je fakt, že je to jednorázově docela investice (koupila jsem ho za necelou pětistovku myslím na poharek.cz), ale zase se docela rychle vrátí.
M
M
Dobrý den,

stejně jako Dana si nedokážu dost dobře představit používání kalíšku někde na tůře v horách, kde je nedostatek pitné vody, takže nějaké vyplachování kalíšku moc nepřipadá v úvahu. Ruce se samozřejmě dají otřít vlhkými ubrousky, ale co s kalíškem? A není to trochu nehygienické? Bála bych se, že si dovnitř zavedu bakterie, které mám na prstech, třeba pod nehty.
A jak se to řeší v noci? Moje menstruace je dost silná a jsem ráda za noční velké vložky, které vypadají jako plínky, a i přesto mi občas protečou. Obávám se, že objem kalíšku nepojme celonoční množství menstr. krve. A probouzet se kvůli tomu, abych si někde v noci v divočině vyplachovala kalíšek...? Když je člověk rád, že na těch pár hodin zalehne, než se zase vydá dál na cestu...
Máte s ním někdo zkušenosti takhle v terénu?
Dekuji.
Martin
Martin
Moje žena používá kalíšek víc než 10 let....
M: Kalíšek je vyroben z lékařského silikonu. Proč je použit právě lékařský silikon?

Materiál je antibakteriální!

Tento materiál má takové vlastnosti, že se na něm neudrží a nemnoží mikroorganismy/bakterie.
Srovnání materiálu kalíšků s vložkou a tampony

Vložky a tampony jsou vyrobeny ze savého materiálu (buničiny), který podporuje množení bakterií.
Vložky a tampony tak podporují vytváření nebezpečného prostředí pro tělo ženy.
Tyto kalíšky jsou vyrobeny z lékařského silikonu, který se již po 50 let používá v lékařství a vkládá do lidského těla, jako například srdce. Napadlo by Vás dát si kus tampónu do srdce? A přesto je ženy pravidelně zavádějí do svého těla.

I kalíšek je možné vylít a vytřít dětským zvlhčeným ubrouskem.

Pokud máš silnou menstruaci je potřeba kalíšek opravdu vyprazdňovat častěji. V noci většinou není krvácení silné, teda aspoň u mě. Pokud máš silnou je možno kombinovat kalíšek s menší vložkou na noc...
Jinak já s ním jezdím na koni a chodím do sauny a všechno v pohodě. Menstruaci mám silnou jen první dva dny pak už je to pohoda. Na horách jsem s ním zatím byla jen jednou a je to stejné jako s tamponem, prostě nějak si člověk poradí a naplánuje...Rozhodně méně stresu :O)

Kdybys chtěla ještě něco vědět, kalíšky i prodávám, tak se i ozvi. Nebo koukni na moje stránky je plno info i zkušeností od ostatních žen.

Katka
http://www.mujmenstruacnikalisek.cz/
Lea
Lea
Můžu se zeptat, jak se kalíšek používá bez vody a ještě v nehygienických podmínkách? Nechápu to!
Kalíšek mám, ale VŽDY si ho měním pouze ve sprše. Jinde toho nejsem schopná..
Pokud jedu někam, kde 3 x denně nemůžu do sprchy, tak si ho s sebou ani neberu, protože ho tam stejně nemůžu použít:( Lea
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =