RADY NA CESTU

Krásy tajemných hlubin

Krásy tajemných hlubin

Co všechno musí zvládnou malí lvounci ve zvířecí mateřské školce? Richard Jaroněk vypráví nejen o jejich dovádění a hrách, ale také o neúprosnosti přírody a o smutku v očích umírajícího mláděte.Fascinující potápěčská místa

Kniha Krásy tajemných hlubin, to je svědectví potápěče a fotografa R. Jaroňka (dopisovatele časopisů Potápění, Oceán a Koktejl) z tak magických míst světa, jako je např. Bali či Sodwana Bay, popisy podmanivých podmořských scenérií i praktické informace, jak se na to které místo dostat, za kolik a s jakou výbavou.

Kapitola: Šťastlivci a smolaři Patagonie

Malý lvounek jen otevře tlamičku a zoufalu zabečí. Jsou to jeho poslední a velmi vysilující pokusy najít svou matku. Tlamička je uvnitř zhnědlá, zuby během několika dní tmavnou až černají. Chybí jim výživa v podobě mateřského mléka. Oči jsou zality výtoky, že přes ně téměř vůbec nevidí, a čenichem plným hlenů se snaží očichat moji ruku.

Slunce rychle zapadá a tento divoký patagonský výběžek půjde během pár okamžiků spát. Své místečko si našel už i lvounek, který se schoulil k mé ruce. Citelně se ochlazuje a on hledá jakékoli živočišné teplo. Zavrtává se do ještě prohřátého štěrku a záda čím dál víc tlačí k mému předloktí. Když se chci pomalu odplazit, protože v této nepohodlné poloze mi již „dřevění" ruka, položí si mládě na ni bradu. Vyčerpaně otevře malá očka a podívá se do mých. Hluboce se nadechne a v jeden moment mu zmizí všechna vystouplá žebra. Ale jen na okamžik. Jak ustaraně vydechne, kůže opět propadá mezi zvýrazněné kosti. Vydržím s ním ještě dlouhé minuty. Nemůžu mu nijak pomoci, a když vysouvám ruku z pod jeho hlavy, ani si toho nepovšimne. Jen se více zavrtá. Je velmi vyčerpaný a unavený. Ráno ho nacházím mrtvého.

Malí nezbedníci

Celé mládí malých lvouních mláďat je o věčném hledání se se svou matkou. Sotva se ráno probudí, už peláší mezi kamarády. Do školky. Je to takové místečko, kde se v malé hloubce všichni čerstvě narození lvouni scházejí se svými vrstevníky a dovádějí nekonečné hodiny. Honí bílé vlnky a vyskakují na ně. Kdo výš. Chytají utržené chaluhy a drží je v tlamičce, nebo je nosí na hlavě místo klubouky. Ze samotného dna vynáší kamínky a lastury. Když někde voda přinese výdobytek civilizace - plastovou láhev či utrženou rybářskou bójku, dokáží s ní panáčkovat jako cvičení kolegové v kalifornském akváriu. „Hoňka" je nekonečnou povedenou zábavou s přistávajícími ptáky. Jakmile kormoráni dokončí přistání svého elegantního letu a dosednou, okamžitě se na ně vrhají malí chlupatí nezbedníci. Zkouší, co si můžou dovolit k opeřenému neznámému tvoru. Ti netrpěliví s rozběhem vzlétnou, ale zkušenější ptáci se jen tak nedají. Vyšplhají se na nejbližší kámen a pokud je pronásleduje lachtaní mládenec, okamžitě mu uštědří štípanec zobákem. Malý lvounek se s bekotem vrhá zpět do vln, ale po chvíli opět dostává odvahu a na svého soupeře znovu útočí.

Napravo na pláži pozoruji dalšího malého čertíka. Ten se úplně promočený a prochladlý usadí na pláži ve velké kolonii kormoránů a racků. Jen se ohřeje na pár minut a okamžitě se natáhne po velkém ptáku. Letec jen ustoupí do bezpečné vzdálenosti a po chvíli je kolem malého lachtánka opsán pravidelný kruh tvořený ze stovek černých a bílých těl. Chlupatý uličník se raduje ze situace, kdy nenechá ptáky ani na chvíli odpočinout z dlouhých letů za potravou. Sotva se ptáci uklidní a začnou se probírat v peří, roztahovat křídla proti slunci a sušit, opět doráží. Když jsou chvíli neteční, okamžitě se plácá k nim. Je úplně nadšený z toho, jak se nejbližší vlna ptáků zvedne a vzlétne. Ti trochu vzdáleni jen odskočí o kousek dál. Ptáci na něj syčí a mladý samec se hrdě pyšní, vydouvá hruď a dává všem najevo svou majestátnost. Dívá se na všechny strany a jen tak nenápadně si brumlá pod vousy: „Tak co? Je tu ještě někdo, kdo si na mne troufne? Chce si to ještě někdo rozdat?" I když nemá ani deset kilogramů a je starý pár týdnů, je na něm znát, že pokud bude mít štěstí a překoná první rok života, stane se z něj jednou pořádný chlapák vážící dvě stě padesát kilo. A to pak ptáci určitě nebudou uskakovat jen o pár krůčků.


Knihu Krásy tajemných hlubin vydalo nakladatelství Jota.


CESTOVATELSKÉ ZAJÍMAVOSTI

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =