RADY NA CESTU

Jak se sbalit pod 7 kilo: cestovní seznam

Jak se sbalit pod 7 kilo: cestovní seznam

Chcete cestovat nalehko? Inspirujte se tímto vzorovým seznamem vybavení. Je vhodný pro jakkoli dlouhé cesty letadlem v teplotách nad nulou a s ubytováním převážně uvnitř.Níže uvedenou výbavu jsme testovali na naší poslední měsíční cestě po Tchaj-wanu, kde jsme prošli různorodým prostředím včetně měst, džunglí a hor ve výškách od 0 do 3500 m.n.m. a teplotách od 2°C do 35°C.

Před odletem naše zavazadla vážila jen něco málo přes 5 kg a nic nám nechybělo. Naopak jsme si užívali pocit svobody dané takto lehkými batohy. Přejeme vám všem zažít totéž.


Perte na cestáchPerte na cestách

Přeprava sprchového geluPřeprava sprchového gelu

I takhle se dá cestovat několik týdnůI takhle se dá cestovat několik týdnů

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Seznam lze použít pro dobrodružné cesty, při kterých se počítá se spaním převážně uvnitř na hostelech, hotelech či u místních obyvatel a také alespoň s jedním letem. Oblečení je uzpůsobené především pro letní teploty, ale je připravené na různorodé klimatické podmínky včetně tropů i kratších pobytů v teplotách blízko bodu mrazu. Seznam pokrývá široké spektrum aktivit od objevování velkoměst, přes pobyt u moře až po vysokohorskou turistiku. S tímto vybavením můžete cestovat do většiny světových destinací a prakticky neomezeně dlouho.

 

Základní vybavení v ultralehkém provedení podle tohoto seznamu váží cca 5 až 6 kg a to včetně oblečení a bot, které budete mít na sobě! Navíc pokud budete cestovat ve více lidech, některé věci vám stačí mít jen 1x. I s přihozením téměř všech volitelných položek, které doporučujeme zařadit pro zvýšení komfortu cestování, proto není problém se dostat se zavazadlem „pod 7 kilo“. Důležitá poznámka pro dámy: Naše váhové výpočty vychází z výbavy pro pány, kteří mívají větší a těžší oblečení, takže vy si bez obav můžete přibalit pár kousků navíc.

1. zavazadla

Hlavní zavazadlo: Ideální je zvolit takovou velikost, abyste se vešli do limitu pro kabinová zavazadla – nejpřísnější je běžně 55x35x20 cm, tedy cca 40 litrů. Ušetříte tak na poplatcích za odbavení i čas na letišti.

Menší zavazadlo je také skvělým způsobem, jak vyřadit nepotřebné vybavení a snížit výslednou váhu. Zbytečnosti se vám do něj jednoduše nevejdou. Nám se osvědčily lehké cestovatelské batohy kabinových rozměrů s uschovatelnými popruhy pro případ odbavení a s možností odklopení „víka“ a balení jako do kufru.

Druhé menší zavazadlo: Něco, s čím budete běžně chodit na místě, když hlavní zavazadlo necháte na ubytovně. Buď to může být skládací batůžek, nebo lehká taška přes rameno či kabelka. Důležité je, aby se druhé zavazadlo snadno vešlo do hlavního, alespoň při letu do destinace. Druhé zavazadlo vám také umožní dočasně přepravovat více věcí a na cestě zpět ho můžete použít jako příruční.

Co se ještě může hodit: Pláštěnka na batoh

A ještě zbylo místo na suvenýry

2. oblečení

Ultralehká nepromokavá bunda: Ochrání před větrem a deštěm a na rozdíl od pláštěnky je prodyšná. Zahřeje, ale ne moc, aby se dala nosit i ve vyšších teplotách. Ve srovnání s Gore-Texem a podobnými materiály je lehčí a sbalená zabere minimum místa.

Fleecová mikina: Kvalitní mikina (osvědčený je materiál Polartec Classic micro) má ve své skupině oblečení nejlepší poměr izolace a hmotnosti (zhruba dvojnásobný než merino vlna a čtyřnásobný než bavlna), je proto ideální zateplovací vrstvou. Zároveň je nenáročná na údržbu a rychle schne.

2x-3x triko z merino vlny: Trika z merino vlny (doporučujeme gramáž 150) odolávají zápachu zhruba 3x déle než bavlněná a zároveň rychleji schnou. S ručním praním proto můžete trika neustále střídat.

Odepínací kalhoty: Kalhoty a kraťasy v jednom vám ušetří spoustu místa, rychloschnoucí materiál je výhodou.

3x-5x trenky/kalhotky: Vhodná jsou kvůli častému praní rychleschnoucí umělá vlákna jako Coolmax nebo přírodní merino vlna, která také relativně rychle schne a navíc déle odolává zápachu.

4x-5x ponožky: Stejně jako u ternek se nám nejlépe osvědčil Coolmax nebo merino vlna.

Co se ještě může hodit: Šátek či šála (kolem krku, přikrývka, na zakrytí kolen,..); pokrývka hlavy ; plavky (pánové je můžou použít jako druhé kraťasy); lehká pláštěnka (pokud nebudete potřebovat dlouhodobou ochranu před počasím, můžete pláštěnkou nahradit nepromokavou bundu); ženy si mohou vzít i více městského oblečení, přece jen ho mají lehčí.

3. Boty

Sportovní kotníkové boty: Volte co nejlehčí a nepromokavé. Zvládnete v nich horské tůry i chladné počasí.

Žabky: Volte lehké, pohodlné a snadno omyvatelné. Nezaberou skoro žádné místo a využijete je ve vedru, na pláži i na ubytovně vč. společných sprch.

Někomu stačí v teplých krajinách místo kotníkových bot a žabek pouze sandály.

4. Hygiena

Rychleschnoucí ručník: Jsou skladnější než ty běžné, je u nich šance, že na cestě někdy vůbec pořádně uschnou.

Univerzální mýdlo: Lze je použít místo sprchového gelu, šamponu i pracího prostředku. Čím koncentrovanější, tím lepší.

Skládací zubní kartáček

Zubní pasta v malém balení: Na delší cesty jsou vhodné koncentrované zubní pasty, kterých stačí použít až 5x méně, než je běžné.

Deodorant

Lahvičky o objemu 100 ml: Všechny přípravky nadávkujte do lahviček či nádobek o objemu max. 100 ml, abyste si je mohli vzít do kabiny letadla.

Uzavíratelný průhledný sáček o objemu 1 litr: Všechny tekutiny, krémy a gely v příručním zavazadle se vám kvůli letištní kontrole musí vejít do průhledného uzavíratelného sáčku o objemu max. 1l. Pokud bude dostatečně pevný, můžete ho používat jako toaletní tašku.

Co se ještě může hodit: toaletní taška, kleštičky na nehty (nůžky do letadla vzít nesmíte); skládací hřeben; holení; antibakteriální gel na ruce, parfém (ať žijí reklamní minivzorky); krém (univerzální na vše); univerzální špunt a bezkolíčková šnůra na prádlo (pravděpodobně bude potřeba prát)

5. Zdraví

Lékárnička: Za dobrý základ považujeme náplasti, obvaz, léky na bolest a horečku (Paralen), léky na průjem, minilahvičku tea tree oil jako dezinfekce, příp. léky na nachlazení a antimalarika.

Skladná láhev na vodu

Repelent: Pokud si nejste jisti, že se s hmyzem budete setkávat denně (džungle, Skandinávie), stačí malá lahvička spreje nebo trocha repelentního krému nadávkovaného do malé nádobky.

Krém s UV faktorem

Co se ještě může hodit: trvdý alkohol (pomůže vám předejít žaludečním obtížím i se lépe seznámit s místními); balzám na rty s UV faktorem

6. Dokumenty a platidla

Doklady

Platidla a peněženka

Ostatní dokumenty: Itinerář, letenky a rezervace je vhodné mít s sebou pro jistotu vytištěné.

Co se ještě může hodti: Vodotěsný sáček (minimálně na doklady nebo také na mobil a ostatní dokumenty); bezpečností doplněk na doklady a platidla (nám se nejlépe osvědčily pásky se skrytou kapsou a skryté ledvinky, ale forma je věc preference)

7. Ostatní (volitelně dle potřeby a destinace)

Mobil a příslušenství: Nabíječku lze trochu vylepšit použitím navíjecího USB kabelu, který je většinou lehčí a skladnější než dodávaný. Pokud budete na mobil spoléhat, hodí se i záložní zdroj energie nabíjený ze sítě, solární nabíječky lze doporučit jen na delší cesty mimo zásuvky.

Spací pytel: Pokud plánujete spát pouze v ubytovacích zařízeních slušné kvality, nebudete na spaní nic potřebovat. Chcete-li mít možnost občas přespat venku nebo někde na podlaze, přihoďte do výbavy mini spacák. Bojíte-li se špatných hygienických podmínek nebo dokonce štěnic v pochybných hotelech/hostelech, ale venku spát nechcete, je lepší sáhnout jen po spacím vaku. Ty vyrobené z hedvábí zaberou skutečně minimum místa a mohou být napuštěny i repelentem.

 

Lahev na vodu: My máme nejraději skládací lahve, které skoro nic neváží a nezaberou, snadno se vejdou pod každý kohoutek a vydrží i horkou vodu.

 

Nože a nástroje: Chcete-li si vzít své zavazadlo do kabiny letadla, na nože zapomeňte… I když ne tak úplně. Malý multifunkční nástroj Utili-key se maskuje jako klíč a lze s ním na palubu téměř vždy projít.

Fotovýbava: Pohleďme pravdě do očí, zrcadlovka a cestování nalehko nejdou moc dohromady. Za hobby se prostě platí váhou. Rozumným kompromisem může být kompakt s ultrazoomem nebo s výměnnými objektivy.

Dary pro místní: Nezapomeňte vzít pár darů pro místní! Občas vám někdo určitě pomůže tak, že se mu budete chtít odvděčit. Např. ručně vyráběné tradiční látkové figurky a podobné předměty z trhů moc neváží ani nezaberou a ze zkušenosti vždy potěší.

Co se ještě může hodit: Svítilna (mini čelovka); zásuvkový adaptér; průvodce; kompas; mini deštník; sluneční brýle; špunty do uší; maska na oči; zámeček; notýsek a pero (mini teleskopické); kniha; sluchátka.

Batoh na nekolika týdenní cestu

Pár slov na závěr

Tento seznam vychází z našich zkušeností i ze zkušeností našich známých. V žádném případě nechceme tvrdit, že tento mix vybavení je tím jediným správným. Někomu může připadat příliš omezený, pro ostřílené cestovatele zase může obsahovat zbytečnosti. Sestavovali jsme ho s cílem dát vodítko začínajícím cestovatelům, jak cestovat nalehko a nevzdálit se přitom příliš svým civilizačním zvyklostem.

Buďte připraveni, že na cestách s uvedeným vybavením bude pravděpodobně potřeba občas něco dokoupit nebo zapůjčit na místě, seznam ale nestojí na dokupování oblečení ani na vyhazování zbytečností. Seznam je samozřejmě třeba upravit podle individuálních potřeb, ať už se jedná o specializované aktivity, zdravotní problémy nebo pohyb v prostředí, které vyžaduje společenské oblečení. Samozřejmě velmi dlouhé cesty, dlouhodobé spaní venku a extrémní prostředí taktéž vyžadují úpravy.

Doufáme, že jste ze seznamu načerpali užitečné informace a přejeme vám šťastnou cestu!

Co byste v seznamu změnili? Zapomněli jsme na něco? Napište svůj názor do diskuze!

Rady vám přináší Pod 7 kilo, obchod s vychytávkami a výbavou pro cestování nalehko. Najdete nás v Rybné 26 v Praze nebo na www.pod7kilo.cz.CESTOVATELSKÉ ZAJÍMAVOSTI

Diskuse

Do pralesa bych rozhodně přidal moskytiéru s podlážkou a síť na ryby, vlasec, háčky
Vlada
Vlada

Moc dekuji za pekny clanek. Je pro me velmi inspirativni a hodne veci a napadu urcite vyuziju.


Co se tyce batohu ci kufru, tam to dle me zalezi na ucelu cesty a komu co vyhovuje. ;-) diky a bezpecnou cestu, Vlada

madylee@centrum.cz
Majda

Nedávno jsem četla zajímavý článek na tipy na home-made trvanlivé jídlo na cestu:


https://www.picodi.com/cz/nakup-hlavou/zdrave-jidlo-na-cesty-aneb-jak-usetrit-na-dovolene

irenahlavacova1990@gmail.com
Irena

tak já, jen tak mimochodem, podotknu základní věc a tou je cestovní váha, ono jsem pak zústala nemile překvapena, když jsem zjistila že moje klasická domácí váha váží o 2,5 kg míň, takže nejen, že jsem žila v bludu o své vlastní váze, ale taky pracně v Budapešti na letišti vyhazovala věci z batohu před cestou na Bali, ještě že tam se dalo opravdu koupit vše lacině. Přitom taková váha není drahý špás, sehnala jsem na srovnávači, kde mají opravdu všechno pro cestovala pod "jednou střechou" takže kdo hledá zavazadla a příslušenství, doporučuji

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =