RADY NA CESTU

Drogy v Thajsku: tráva, pilulky, opium a vězení

Přestože Thajsko zná většina cestovatelů jako mírumilovnou usměvavou zemi, kvete tu obchod s drogami, do kterého se můžete nebezpečně zaplést. Někteří z nás drogy dokonce sami pokouší a vyhledávají. Jaké jsou vaše zkušenosti?Opium z hor

V severních oblastech Thajska žijí v horách etnika, která dříve vyráběla a požívala opium. Dnes je to spíše výjimka, opium je těžké sehnat a jeho kvalita je nízká. Používá se malé množství "čerstvého opia", které se, z důvodu nedostatku, v hmoždíři míchá s již prohořelým práškem vyškrábaným z dýmky. V létě 2010 byli starostové některých vesnic vyzváni, aby úřadům nahlásili seznamy kuřáků. Očekává se další kolo vládní války proti drogám...

Masová výroba heroinu a opia existuje také za hranicemi Myanmaru (Barmy). Vymýcení opia v Thajsku vedla k přechodu na drogy syntetické, které se staly relativně levnějšími než opium. Užívání jehel při konzumaci drog vedlo v Thajsku k epidemii hiv/aids. Tato epidemie se nejdříve rozšířila užíváním drog a až následně prostřednictvím nechráněného sexu. Od devadesatých let se stal velkým problémem amfetamin, ktery vedl k "válce proti drogám" v roce 2003. Množství nevyřešených vražd bez soudních procesů se stává nástrojem proti-thaksinovských politických tlaků.

Drogy na každém kroku

Diskotékám a plážovým party vévodí všechny možné chemické drogy typu extáze. Vyrábějí se často přímo v Thajsku nebo v sousedním Laosu a Myanmaru. Uživateli nejsou jen turisté, ale ve stále větší míře i bohatší thajská mládež.

V Bangkoku a turistických střediscích lze také koupit marihuanu. Může se to ale docela prodražit - viz níže.

Držení a užívání drog, včetně marihuany, je v Thajsku trestné. Za pašování hrozí trest smrti nebo 50 let vězení, což si už ověřili i někteří hloupí Češi.

Navenek vypadá Thajsko jako milá a přívětivá země, ve skutečnosti zde ovšem kvete korupce a práva se často nedovoláte.

Oblíbený podvod s marihuanou

V Phuketu, na ostrově Ko Samui a podobných turistických místech se docela často odehrává následující scénář: barman prodá turistům marihuanu. Obratem uvědomí policii, se kterou se dělí o příjmy. Policie turisty zatkne, zjistí požití drogy a odveze je na "protidrogovou léčebnou stanici", kde dle thajských zákonů musí provinilec strávit 6 týdnů nebo podobně dlouhou dobu. Že mu propadne letenka? Že se musí vrátit do práce? Nezájem.

Naštěstí jsou tu však šikovné advokátní kanceláře, které za několik tisíc Eur (v případech, které známe, šlo o 4000 Eur) zajistí předčasné propuštění. Polovina této částky zůstane advokátům, druhá jde policii. Jde o fixní sazby a zaběhlý systém, smlouvání není na místě.

Ani pracovníci české ambasády v Bangkoku vám nijak nepomůžou, pouze doporučí tento advokátní úplatek zaplatit.

Každý celník občas potřebuje někoho chytit

Thajské tresty za pašování i malého množství drog jsou velmi drsné. Cizinci mají štěstí a většinou nedostávají trest smrti, ale krátký zbytek života stráví v thajském vězení. Krátký je proto, že v podmínkách thajské vesnice se dlouhého věku nedožijete.

Nebuďte pitomí a naivní a do ničeho takového se nemíchejte. Zdá se to jako samozřejmost, ale každý rok se řada cizinců, kteří do Thajska přijeli na normální dovolenou, do pašování zaplete a skončí na desítky let ve vězení. V minulosti mezi nimi byli i Češi.

Jedny zlákala vidina snadného zisku, jiní se zase nechali hostit v luxusních hotelech a zadlužili se, až pak museli slíbit "protislužbu".

Drogové mafie v Thajsku (thajské, nigerijské a další) také mají ve zvyku pravidelně celníkům a policistům předhodit čerstvě najmuté pašeráky, aby se úřady mohly pochlubit úspěchy v boji proti drogám. Pochopitelně nebudou udávat své zkušené a osvědčené borce. V thajských vězeních je přes 200 Nigerijců, které jejich bossové prostě předhodili policii. I někteří pašeráci z Evropy, kteří dožívají svůj život ve vězení, uvedli, že policie za nimi na letišti šla na jistotu a zjevně měla od někoho konkrétní tip.

Ani v Thajsku se z takového průšvihu úplatkama dostat nedá.

Máte zkušenosti s drogami v Thajsku? Napište nám je (anonymně) do diskuse pod článkem.

 

Betonová krása, Chang Rai, ThajskoBetonová krása, Chang Rai, Thajsko

Karenské domy v horách NP Inthanon, ThajskoKarenské domy v horách NP Inthanon, Thajsko

Zlatá pagoda, chrámový komplex Wat Phra Kaeo, Bangkok, ThajskoZlatá pagoda, chrámový komplex Wat Phra Kaeo, Bangkok, Thajsko

 

 


CESTOVATELSKÉ ZAJÍMAVOSTI

Diskuse

Mam pritelkyni Thajku v Thajsku jsem byl nekolikrat a stravil tam radu mesicu,postupne jsem menil nazor na Thajsko a Thajce.Jednou z veci,ktere mi doslova zhnusili Thajsko,jsou drogy a organizovany obchod,primo policii.
Ve meste,kde bydli moje pritelkyne to tak je,policie ma podchycene dealery a dodavaji jim drogy,za to jim okamzite ohlasi komu drogu prodali a policii jde do akce,konci to tim,ze dotycneho maji na stanici a kontaktuji rodinu a zadaji vykupne,pokud rodina nezaplati,jde dotycny pred soud na ktery ceka i nekolik mesicu a pak do vezeni.Bohuzel tento pripad se tyka syna me pritelkyne,ktery takto skoncil nekolikrat a moje pritelkyne pokazde zaplatila vykupne.
Do Thajska uz nepoletim po techto zkusenostech.
ripper6
ripper6
Ano je to blbost, to ty lidi tu maji takovou zavislost ze tam musi kupovat drogy? CR je proste vic free, kdyz jedu do Thajska, jedu tam snad na pamatky, podivat se. Nemusim tam prece neco brat a kupovat. Je jine pokud by dana vec byla podstrcena do zavazadla, pripadne hotel by to dal lidem do batohu a pod.
Spud
Spud

Pokud nejsi blbec seženeš všechno a bezpečně... pokud jsi blbec, seženeš ale doplatíš...


V Thajsku se dá bez problému sehnat: kokain, amfetamin, tráva, speed, extáze nebo krystalické mdma... Rada pro ty co přeci jen něco shánět budou -  Drogy shánět pouze střízlivý, nejlépe né přímo od Thajců...pokud ano, tak je dobré dotyčného znát pár dnů...Nejlepší jsou Japonští turisti (kokain) :)


 

11:17
11:17
Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =