RADY NA CESTU

Jak zachránit svět?

Vzdáme se WC papíru? Zhubneme? Budeme více hnojit? Několik nečekaných způsobů, jak může každý z nás přispět k záchraně světa před ekologickou katastrofou.Jeden z našich pravidelných čtenářů nám - pod podmínkou anonymity z obavy z útoku bio-fundamentalistů - zaslal svou úvahu o tom, jak může každý z nás přispět k zelenější Zemi. Jsou to nápady dost neobvyklé, jak sami uvidíte.


Ekologický stav Země se neúprosně zhoršuje, mnoho se o tom mluví, něco se i dělá, ale zdá, že to není dost. Možná se dělá málo, ale možná se také dělají nesprávné věci. Z řady ekologických témat se stala dogmata, o kterých se už nediskutuje a která se považují automaticky za správná. Možná jsou ale jiné cesty, jak matičce Zemi pomoci.

Tento článek je z poloviny napsán pro legraci, ale více než špetka pravdy v něm je. Budu ráda, když vám pomůže začít se na celé ekologické téma dívat jinak a samostatně.

Nuže má tři doporučení zní:

1. Přestat používat WC papír

Z 6,5 mld. lidí, kteří podle údajů z června 2009 obývají svět, jich nejméně 3,5 mld nepoužívají toaletní papír. Většina Indů, Bangladéšanů, Číňanů a obyvatel afrických a dalších asijských zemí se po vykonání potřeby omyje vodou. Spočítejme si, co by se stalo, kdyby každý z nich používal pravidelně WC papír.

3,5  mld. lidí jde za rok zhruba 12 777 000 000 000 x na velkou. Spotřebovali by při tom odhadem 425 miliard rolí toaletního papíru, tedy asi 90 milionů tun papíru. Na 1 tunu toaletního papíru je potřeba 17 stromů (o dalších ekologických dopadech výroby nemluvě). Ročně by tedy bylo nutné pokácet 1,5 miliardy stromů navíc! To odpovídá cca 2,5 milionů hektarů lesa, což je více než rozloha všech lesů v České republice. Každý rok ...

Námitka, že pro výrobu toaletního papíru se používá často recyklovaný papír, se neuznává. Za prvé použitý WC papír již recyklovat nejde a za druhé recyklovaného papíru je omezené množství - pokud by bylo nutné vyrábět toaletního papíru o mnoho milionů tun více než nyní, nebyl by už prostě recyklovaný papír k dispozici.

Proto, chcete-li zachránit svět - nepoužívejte toaletní papír!

2. Zhubnout

Nejméně 30% světové populace, a zdaleka už nejen v Evropě a USA, trpí nadváhou. To jsou 2 miliardy lidí, kteří mají přebytečná kila. Každé kilo tuku, které mají (máme) na sobě, pochází z jídla. Kdyby tolik nejedli, nemuselo by se pěstovat tolik potravin, nebylo by potřeba tolik zemědělské půdy, nezmizelo by tolik lesů, neklesala by tak populace ryb v mořích atd. Nejde o zanedbatelné položky.

Řekněme, že zmíněné 2 miliardy lidí by na sobě mohly mít v souhrnu 10 miliard kilo zbytečného tuku. K jeho vytvoření museli sníst 70 miliard (70 000 000 000) kg kuřecího masa anebo třeba 220 miliard kg fazolových lusků. Zkuste si sami odhadnout, kolik km2 lesů na světě muselo zmizet, aby vznikla pole pro vypěstování takto ohromného množství potravy, zbytečné potravy. Kolik bylo použito hnojiva, pesticidů, nafty pro zemědělské stroje atd. atd.

Proto, chcete-li zachránit svět - zhubněte!

3. Jíst geneticky modifikované a nikoliv bio potraviny

Bio jídlo je zdravé a chutnější. Při jeho výrobě se nepoužívá tolik hnojiva, pesticidů a dalších chemikálií, zvířata mají více volného pohybu, geneticky modifikované potraviny jsou vyloučeny.  Bio potraviny jsou také výrazně dražší a to hlavně proto, neboť výnos z hektaru půdy je bez použití hnojiv, pesticidů a modifikovaných potravin dlouhodobě výrazně nižší anebo pracnější. Nelze zobecnit, o kolik, ale rozdíl v cenách bio a ne-bio potravin může být určitým vodítkem. Jsou to hlavně pole, pastviny a sady, nikoliv cesty a parkoviště, které pokrývají čím dál více svět a právě jim padnou za oběť každoročně tisíce a tisíce hektarů zbývající přírody. Představte si sami, o kolik více zemědělské půdy by bylo potřeba, pokud by každý z nás jedl jen bio potraviny.

Námitka: hnojivo a pesticidy přírodu zamořují. Ano, ale pokud bychom zítra v zemědělství přestali všechny chemikálie používat, musela by se pole rozšířit natolik, že by už asi stejně žádná příroda nezbyla. Ledaže bychom všichni zhubli (viz bod 2).

Proto, chcete-li zachránit svět (a nikoliv sebe) - nejezte bio potraviny!

Na závěr si udělejte malý test myšlenkové nezávislosti a samostatnosti. Pokud jste se při čtení tohoto článku neúměrně rozčílili, aniž byste zpochybnili některá v něm uvedená fakta, pak možná žijete v myšlenkových stereotypech.

 HedvabnouStezku.cz založili a provozují cestovatelé pro cestovatele. Hedvábná stezka je pro nás symbolem. Lidé po ní putují už 2500 let, ale taková cesta stále vyžaduje odvahu a vytrvalost. Na Hedvábné stezce i dnes každý prožije „svá vlastní dobrodružství" a „objeví pro sebe" nová místa nebo třeba sám sebe. Doba objevů a dobrodružství zdaleka neskončila. Kdo chce, ten je i dnes najde na mnoha místech světa.


CESTOVATELSKÉ ZAJÍMAVOSTI

Diskuse

Nejspolehlivější způsob jak zachránit svět je nesnažit se ho zachraňovat. Jelikož cesta do pekel je lemována nejlepšími úmysly, kdykoliv člověk zachraňoval svět tak něco zk... viz biopaliva, fotovoltaické panely apod.
Petr Fiala
Petr Fiala
Otázka "Jak zachránit svět" je velmi imaginární, a každý ji vnímá dle svého systému hodnot a systému přemýšlení a zkušeností.
Spíše bych čekal otázku: Jak ovlivnit lidi, aby . . . ., a přitom si zachovali svobody a práva.
Robert-Antonio
Robert-Antonio
Malé rýpnutí všem, co tu tvrdíte, že kdo chce zachránit svět, musí začít u sebe. Zkušenost mi říká, že 95% z těchto hraběcích rádců je úplně jedno, u čeho člověk začíná - mají totiž předem zafixovaný odpor ke všem aktivistům, ekologům, zachráncům světa...zkrátka komukoliv, kdo nedrží hubu a krok. A rada "začni u sebe" je tak hezky znějící floskule...:)

Ono stačí odpovědět podle pravdy, že nemám auto, letěl jsem jen jednou v životě jako pětileté děcko, kupuji biopotraviny, omezil jsem maso, doma mám 8 košů na tříděný odpad, úsporné žárovky a elektrické spotřebiče (eko-bio-fundamentalismus mne chytl už v 16 letech, takže jsem měl dost času si na to postupně zvyknout a tenhle životní styl mi už připadá zcela normální). Co myslíte, že následuje? Většinou pokrčení rameny že "ty jsi prostě exot", případně doplněné kázáním na téma "vás je menšina, a proto nemáte pravdu".

Zdraví jeden z mnoha neanonymních bio-fundamentalistů :)
1/3 planety nemá zájem zachránit zbívající 2/3 důvod
je prostý: sama bude řešit nastávajíci problémy a ne
malé.Jedni zbrojí na ochranu a ti druzí zbrojí a by
získali to co mají ti druzí.20% z rozpočtu světa na zbrojení by odstranilo globální problémy to je můj
názor.Znám několik řešení,ale nikdo mě nebere vážně.
Tezz
Tezz
Zachránit svět nemůžem, ale pomoct mu ano. Nekupujte řezané kytky, ale ty v květináči. Většina z nich se pěstuje v oblastech Keni a Ugandy atp., kde sami nemají vodu. Na vykvetení jedné růže spotřebují 5 litrů vody. Další věc je bavlna. Proč myslíte, že vysychá Aralské jezero? Protože se z přívodních řek odvádí voda na zavlažování. Výroba jednoho bavlněného trika si žádá cca 2700 litrů vody. Altrenativa? Sekáč, nebo férová bavlna. Víc na www.rozvojovka.cz/Cena vody
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =