RADY NA CESTU

Levně a daleko? Jde to!

Opravdová exotika nemusí vyjít o moc dráž než cestování po Evropě. Největší položku tvoří samozřejmě letenka, ale další pobyt v zemi vás obvykle vyjde mnohem levněji než život doma. Můžete se inspirovat cestovatelskými radami studentů.Čína - země, která stojí za deset návštěv

„V Číně jsme strávili měsíc. Předraženým turistickým atrakcím jsme se snažili vyhnout. Na Čínskou zeď jsme vyběhli po svých a viděli také její původní, nerekonstruované části. Po Pekingu jsme jezdili na kole, stejně tak i mezi vápencovými homolemi jihočínského Yangshuo. Pěšky jsme prošli několika tibetskými vesnicemi, Dračí soutěsku kousek od Lijiangu a také rýžové terasy na Dračí páteři poblíž Guilinu. Vstupy se platí téměř všude, ale studenti mají výrazné slevy." (Jana Ložová, FHS UK, 24 let)

NEBOJTE SE DO ČÍNY: Letenka do Pekingu nebo Šanghaje kolem 15.000 Kč. Vízum (50 Eur) je nutné, ale se získáním není problém. Dvoulůžáky za 10 USD, ve velkých městech trochu více. Teplé jídlo (1-2 USD) je na každém kroku, ale musíte se naučit, co je chutné a co ne. Moderní vlaky a autobusy rychle nahrazují staré herky. Dálkové trasy zvládnete spacími vlaky nebo autobusy s poschoďovými postelemi. Cena dopravy je nižší než u nás (2.042km Peking-Chengdu 50 USD v „hard sleeperu“). Násilná kriminalita je minimální; ženy nikdo neobtěžuje; pozor na kapsáře a podvodníčky stejně jako všude na světě. Půjčení kola 1 USD /den. 

 

Uganda - konečně pravá Afrika za rozumné peníze

„Tento kus Černé Afriky nabízí nejen národní parky - například Kibale Forest známý díky přítomnosti šimpanzů, ale i možnost trekkingu v pohoří Ruwenzori (vstup do NP stojí 10 USD).  Ostrovy Ssese na obrovském jezeře Victoria jsou domovem velmi původních kmenů a starých kulturních tradic. V Ugandě najdete dokonce hinduistický klášter na místě rozprášení popela Gándího." (Ema  Dražná, FSV UK, 25 let)

NEBOJTE SE DO UGANDY: Letenku seženete za 18.000. Téměř všude se domluvíte anglicky – je to ostatně úřední jazyk. Ceny jsou podobné našim. Pro dopravu je vhodný vlak z Kampaly do Torora 70 Kč, vlak z Torora do Gulu stojí 120 Kč. Vízum získáte na letišti v Entebbe, očkování si zařiďte v předstihu.

 

Mexiko - od pouští po pralesy

„Každá část Mexika nabízí jiná překvapení, od Sonorské pouště na hranicI s USA až po předkolumbovské památky Yucatánského poloostrova. S trochou dobrodružného ducha se dá přespávat ve spacáku venku za vesnicí a dobré jídlo na ulici vás vyjde levněji než u nás. Vyplatí se znát základy španělštiny, ve venkovských oblastech angličtina ještě moc "nefrčí". Letenka se dá pořídit do 20 000. Železniční síť v zemi v podstatě neexistuje, k dopravě na velké vzdálenosti slouží autobusy, na krátké sdílená taxi. Noclehy v levných hostelech se dají pořídit okolo 10 USD. Ženy sice jsou "obtěžovány" (jiné polichoceny) pohledy Mexičanů, ale k agresivnímu chování nedochází." (Fanda Jatzek, VOŠ cestovního ruchu, 20 let)

Kyrgyzstán- parádní hory, kde mají Čechy rádi

„Máme rádi divoké hory, a tak naše cesta vedla do Kyrgyzstánu. V horách jsme stanovali kdekoli na krásných zelených loukách, často se nám stalo, že nás pozvali pastevci z jurt, abychom přespali. Umíte-li rusky, domluvíte se téměř s každým a užijete si dosyta muslimské pohostinnosti i kyrgyzské vodky." (Petr Janoch, FA ČVUT, 22 let)

 

NEBOJTE SE DO KYRGYZSTÁNU: Letenka do Alma Aty v sousedním Kazachstánu stojí 11.000 Kč. V současné době stačí pro pohyb v severním Kyrgyzstánu kazašské vízum (40USD, pokud se chcete vrátit do Kazachstánu potřebujete nové kazašské vízum). Ušetříte peníze i cestu do Vídně. Autobusy i menší maršrutky jsou levné a spolehlivé. Cenově dostupná jsou i sdílená taxi (doprava do hor). Ubytování vyjde na 10 USD. Potraviny našeho typu i ceny seženete v obchodech, voda teče všude zdarma. Ženy nemají problém, ale nechoďte samy v noci.

Jaké jsou vaše tipy? Napište nám je  do diskuse.


CESTOVATELSKÉ ZAJÍMAVOSTI

Diskuse

Levné země, ve kterých jsem byl: Afrika - Egypt, Keňa (normálně levná,parky drahé - je to asi jako v té Ugandě, ale na druhou stranu asi nejde nejet do parků), Malawi, Thajsko, Írán, Pákistán, Indie, Bolívie, Peru (vyjma Machu Picchu a podobných taháků), Indonésie, Ekvádor, relativně levné je i Fidži.... Drahé a velmi drahé: Austrálie a Oceánie (všude kromě Fidži - hlavně Austrálie, Nový Zéland, Vanuatu, Nová Kaledonie, Francouzská Polynésie, Velikonoční ostrov...), Surinam, Guyana, Francouzská Guyana, Brazílie, celá "západní" (to jest ta vyspělá) Evropa, Izrael...
Iva
Iva
Slyšela jsem chválu na Namibii. Parky mají taky a v porovnání s dalšími africkými státy za hubičku.)
Katka
Katka
Loni jsem strávila měsíc v Arménii, která je na cestoání poměrně levnou zemí. Lze sehnat ubytování u místních a doprava je levná.
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =