RADY NA CESTU

Co si vzít sebou

Platební kartu uplatníte obvykle jen v dražších hotelech, restauracích a luxusních hotelech. V exotických zemích často nejsou dostupné bankomaty nebo nepřijímají evropské karty.Umístění bankomatů můžete zkontrolovat na www.mastercard.com/atmlocator nebo na visa.via.infonow.net/locator/global, i když tyto přehledy nejsou úplné. Nezapomeňte si zapamatovat PIN!

Někteří cestovatelé preferují cestovní šeky před hotovostí, neboť při ztrátě nebo krádeži lze získat peníze zpět od banky, která je vydala. Bývá ale problém je směnit na místní měnu a tam, kde je to možné, platíte často vysoký poplatek. Cestovní šeky jsou obvykle vydávány v dolarech nebo eurech a směnný kurz je někdy vyšší, jindy nižší než při výměně hotovosti. Z výše uvedeného vyplývá, že se nevyhnete tomu, abyste sebou měli větší hotovost. Americké dolary vyměníte všude snadno, eura se postupně také začínají prosazovat, ale není to jistota.

V mnoha zemích světa se souběžně z místní měnou používají americké dolary. Někdy jimi dokonce budete muset platit. Budete potřebovat zejména drobné bankovky. Zeměmi, kde jsou dolary běžně akceptovanou měnou jsou: Laos, Kambodža, Vietnam, Kuba, Írán. V zapadlejších a méně turistických oblastech těchto zemí ale převažuje místní měna. Platba v dolarech bývají v přepočtu obvykle o něco vyšší než kdybyste platili místní měnou. Snažte se sebou na cesty brát dolary novějšího data vydání, starší typy bankovek někdy směnárníci odmítají, neboť jdou snadno zfalšovat. Je také běžné, že za 100 či 50 dolarovou bankovku dostanete lepší kurz než za drobné.

Pozor, někdy za pár dolarů dostanete pěkně těžkou hromadu bankovek. Aspoň se budete projednou cítit jako pracháči.

Rialy za dolar


CESTOVATELSKÉ ZAJÍMAVOSTI

Diskuse

Ahoj chci se zeptat s ceho se sklada takova zakladni vybava na cestu po evropskych statech pesky nebo stopem a spat pritom pod celtou co bych si mel vzit a naopak bez ceho se bez problemu obejdu diky

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =