RADY NA CESTU

10 dobrých rad, jak se sbalit pod 7 kilo

10 dobrých rad, jak se sbalit pod 7 kilo

7 kilo je ideální váha na cestování. S takovým zavazadlem se totiž téměř u všech aerolinek vyhnete čekání a příplatkům a zároveň vás nebude tížit batoh na zádech. Víte, jak na to?1. Jaké oblečení?

V prvé řadě s sebou neberte zbytečně stejné druhy oblečení, stačí občas přeprat. Volte rychleschnoucí nebo pachu odolné materiály a barvy, které ke všemu ladí. Ideálně také počítejte s vrstvením a vybírejte oblečení s vícero využitím, např. odepínací kalhoty nebo pašmíny. Pokud navíc cestuje do rozvojových zemí, oblečení snadno a velmi levně nakoupíte přímo na místě.

Čím méně věcí, tím méně starostíČím méně věcí, tím méně starostí

2. Hygiena?

Berte s sebou jen malé lahvičky a počítejte s tím, že v letadle je maximum 100 ml. Univerzální koncentrovaná mýdla dlouho vydrží a vynahradí většinu přípravků - mýdlo, šampón i prací prášek. Místo kosmetické taštičky použijte pevný uzavíratelný a vodotěsný sáček. Nic nevyteče, ve věcech budete mít přehled a nejnižší možné váhy taky dosáhnete.

3. Správně se sbalte!

Základní radou je navléct na sebe před letem všechny neskladné věci! Nezapomeňte si taky obout ty nejrozmrnější a nejtěžší boty. Balení je umění! Nikdy nezapomeňte malými věcmi vyplnit mezírky mezi objemnými kusy i vnitřek bot. Nespěchejte a snažte se objevit tu nejlepší variantu. Vše do sebe musí zapad na sto procent. Zkusit můžete i tzv. metodu bundle wrapping, tedy složení všech věcí do jednoho balíku – viz druhá polovina následujícího videa:

4. Pozor na zavazadlo

Na kufry raději zapomeňte, obvykle jsou zbytečně nesmírně těžké a prakticky nevyužitelné v cílové destinaci. Ideální jsou cestovatelské batohy s nízkou váhou, maximálními do letadla povolenými rozměry a možností schovat popruhy pro případ odbavení. Také se s nmi snadno pohybuje a dovolí vám využát maximální váhu na vlastní náklad. Chybět by vám nemělo ani menší zavazadlo, kupříkladu skládací batůžek, který se jistě bude hodit při pohybu na místě.

5. Omezte přebytečné vybavení!

V dnešní době lze většinu věcí koupit všude na světě, a to i v rozvojových zemích. Zvažte, co můžete v případě potřeby snadno dokoupit na místě a nechte to doma. Nadbytečná kosmetika, hora knih i zbytečné kousky oblečení. Všechno sežene prakticky kdekoliv na světě a ještě obvykle ušetříte.

6. Víc funkcí, víc muziky

Multifunkční vybavení šetří místo i váhu. Spork (celý příbor v jednom nástroji)? Fajn. Trekové hole jako náhrada stanových tyčí? Skvělé. Pončo, přístřešek a podlážka pod stan v jednom? Super. Snažte se pro každou věc najít alespoň dvě nebo více funkcí.

7. Knihy nahraďte elektronickou čtečkou

Sice neucítíte vůni papíru, ale vítr vám zase nebude moci obracet stránky! Navíc se stávají čtečky finančně mnohem dostupnější a do jedné se vám vleze hned několik knih naráz. Pokud přeci jen nedáte na papírové knihy dopustit, kupte si nějakou až na místě. Destinace pro backpackery jsou plné stylových antikvariátů, kde knihy nejen snadno koupíte, ale před oldetem i prodáte.

8. Perte si na cestách

Budete potřebovat nejlépe bezkolíčkovou šňůru, univerzální mýdlo, univerzální špunt do umyvadla a hodí se i velký vodotěsný sáček, který se dá v případě nouze použít místo umyvadla. Následující video vám poradí, jak se při praní poprat s omezenými podmínkami:

9. Vaření?

Nejlepší je se vlastnímu vaření zcela vyhnout (tedy pokud nejede kdesi do opuštěných hor na několik dní dlouhý trek). Když už to musí být, vaření na tuhém nebo tekutém lihu vám na kratších cestách ušetří kýžené (deka)gramy. Přece jen ale zvažte, jetsli není výhodnější stravování v místních jídelnách. Ochutnáte tak novou kuchyni a obvykle u jídla potkáte i nové tváře.

10. Volte co nejlehčí a nejmenší vybavení

Šikovní kreativci si mohou zkusit nějakou vychytávku sami vyrobit. Trend MYOG (= Make Your Own Gear), získává poměrně rychle na oblibě. Spousty návodů lze najít např.www.backpacking.net nebo na YouTube. Ostatní najdou výběr toho nejlehčího z celého světa v pražské prodejně Pod 7 kilo nebo na www.pod7kilo.cz.

Máte vlastní radu pro cestování nalehko? Podělte se o ní v diskuzi!

 

Rady vám přináší Pod 7 kilo, obchod s vychytávkami a výbavou pro cestování nalehko. Najdete nás v Rybné 26 v Praze nebo na www.pod7kilo.cz.


CESTOVATELSKÉ ZAJÍMAVOSTI

Diskuse

sorel.julien@azet.sk

ja som našiel skvelý mech na vodu ktorý je určite efektívnejší ako fľaša používajú ho cyklisti je oveľa foremnejší a hlavne na veľmi dlhé cesty je veľmi vhodný
Hmm... Dostal jsem se na 8kg :o) A to i s vodou a "sváčou" na dva dni...

Je pravda že na nějakou extra tůru do odlehlích oblastí bych si stím netroufl ale na cestovaní kde aspoň dvakrát týdně potkám sámošku jo :D

A přidávám citaci s eshopu pod 7kilo
"Víme, že zabalit vše potřebné do 7 kilo je v mnoha případech utopie."

Mě se ten jejich krámek líbí. Několik rádoby rad se mi osvědčilo ;) Jen raďte dál...
Zůwa
Zůwa

Nepočítám se mezi velké cestovatele, ale myslím, že základem lehkého báglu je info o destinaci. Chceme přežít,ne? Jinak žula, jinak vápenec(bez vody) a kdyby ses myl, nebo chtěl prát, tak tě chatař sežere- voda ze střechy se jen pije!např. A cestujou rádi i ti, co jsou tak bohatí, že se za svý prachy aspoň dostanou na místo. Na doplňování věcí v místě bych nespoléhala, leda že tě pustiny nelákají a radši nakupuješ. Jinak shánění věcí zdržuje a můžeš narazit na nejrůznější svátky, kdy toho moc nepořídíš. Taky je dobrý odjíždět v kondici a počítat s tím, že zpustneš a zhubneš. A píšťalku, kompas, papírovou mapu a slivovici v lékárničce bych nezavrhovala nikde.

blbka
blbka

parádní rady...to jo....

babka
babka

super ty kecy tady super

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =