NĚMECKO TÉMATA

Alpské město Bad Reichenhall: město, jezero a horský statek

Alpské město Bad Reichenhall: město, jezero a horský statek

Historické staré město, malebné horské jezero, tradiční horský statek: Při cyklotúře z Bad Reichenhallu kolem jezera Thumsee až na horský statek Höllenbachalm můžete tohle všechno objevit.Začínám svou cyklotúru v Berchtesgadenu a jedu po cyklotrase “Rund um den Untersberg“ (Kolem Untersbergu) přes Bischofswiesen do Bayerisch Gmain. Odtud pokračuji po cyklotrase „Rund um Bad Reichenhall“ (Kolem Bad Reichenhallu) a přijíždím k prvnímu velkému zážitku mé trasy, který představuje hrad Gruttenstein!


Jezero Thumsee (c) Berchtesgadener Land TourismusJezero Thumsee (c) Berchtesgadener Land Tourismus

Svačina na louce Höllenbachalm (c) Berchtesgadener Land TourismusSvačina na louce Höllenbachalm (c) Berchtesgadener Land Tourismus

Náměstí Florianiplatz Bad Reichenhall (c) Berchtesgadener Land TourismusNáměstí Florianiplatz Bad Reichenhall (c) Berchtesgadener Land Tourismus

 

 

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Středověký hrad se tyčí nad městem Bad Reichenhall a je působivým svědectvím dlouhým dějin tohoto místa coby centra obchodu se solí. Od hradu Gruttenstein vede cesta dolů do města. Cyklostezka vede krásnou čtvrtí Florianiviertel, nejstarší částí města v podhůří Alp. Výstavní domy s pestře zdobenými fasádami tady stojí celá staletí v téměř nezměněné podobě.

Nejhezčí německá elektrárna

Při návratu se tu na chvilku zastavím a budu vychutnávat jedinečnou atmosféru náměstí Florianiplatz. Ale teď pokračuji v cestě. Podjezdem pod silnicí se dostávám až k řece Saalach. Přes most Luitpoldbrücke se dostanu do místní části Kirchberg. Tady se nachází další stavební památka: elektrárna Saalachkraftwerk. Je to jedna z nejstarších elektráren na výrobu elektřiny pro železnici v celém Německu a pravděpodobně jedna z nejhezčích elektráren vůbec.

Elektrárna Saalachkraftwerk (c) Berchtesgadener Land TourismusElektrárna Saalachkraftwerk (c) Berchtesgadener Land Tourismus

Dostávám se na hranici katastrálního území Karlstein a pokračuji po úpatí skály Pankrazfelsen nahoru směrem k jezeru Thumsee. Nad cestou se v exponované poloze tyčí kostel svatého Pankráce (Pankrazkirche). Stoupání mě přivádí k jezeru Thumsee. Je ještě brzo a u jezera je jen velmi málo lidí!

Plynule míjím jezero a jedu po horské silnici Antoniberg směrem k propasti Weißbachschlucht. Nad propastí se doprava odděluje cesta k horskému statku Höllenbachalm. Pěkná cesta teď vede lesem do kopce podél potoka Höllenbach. Potkávám několik turistů a cyklistů na horských kolech, ale na široké cestě je dost místa pro všechny. Ještě dvě zatáčky a konečně jsem u statku Höllenbachalm.

Kostel Pankrazkirche (c) Berchtesgadener Land TourismusKostel Pankrazkirche (c) Berchtesgadener Land Tourismus

Z dřívějších několika salaší tu dnes stojí pouze jedna. Německé označení budovy jako „Kaser“ (salaš s výrobou sýra) je vlastně chybné. Jedná se o impozantní velký statek s jedinou velkou střechou, který stojí tady nahoře na krásném místě. Masivní zděné přízemí ukrývá velkou stáj a nese dřevěné horní poschodí.

Na severovýchodní straně statku stojí lavice a stoly, kde se už usadilo několik turistů a cyklistů na svačinu. To teď udělám také. Nabízejí tady typickou svačinu z vlastních surovin. Rozhoduji se pro chleba s naloženým sýrem a pšeničné pivo.

Po dobrém jídle se vydávám na zpáteční cestu. Jedu po značkách cyklotrasy „Höllenbachalm-Runde“ (okruh kolem horského statku Höllenbachalm), a dostávám se zpátky do Bad Reichenhallu. Na náměstí Florianiplatz si ještě udělám přestávku a vychutnávám si atmosféru starého města.

Nikde jinde k sobě nemají staré město a horské louky a pastviny tak blízko jako v Bad Reichenhallu! Přesvědčte se sami!


CESTOVATELSKÉ ZAJÍMAVOSTI

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =