LÉKAŘSKÁ PÉČE V ZAHRANIČÍ ZAJÍMAVOSTI

Zapomínat na cestovní pojištění se nevyplácí. Lékařská péče v zahraničí se prodraží!

Zapomínat na cestovní pojištění se nevyplácí. Lékařská péče v zahraničí se prodraží!

Vyrazit na zahraniční dovolenou bez cestovního pojištění je hazard. Pokud se vám v cizině cokoliv stane a vy budete potřebovat lékařskou péči, budete si ji muset uhradit sami. K čemu všemu je cestovní pojištění dobré a co se stane, když vám chybí?Proč nepodceňovat cestovní pojištění?

Cestovní pojištění kryje rizika týkající se nejen náhlé nemoci a úrazu, ale také ztráty zavazadla a škody, kterou způsobíte během zahraničních cest třetí osobě. Navíc si k cestovnímu pojištění můžete sjednat i další možná připojištění, jako jsou například:

 • pojištění zpoždění letadla
 • pojištění storna
 • pojištění spolucestujících
 • pojištění zvířecích mazlíčků

Cestovní pojištění bývá součástí platební karty

Potřebujete-li v cizině lékařskou pomoc, i přestože víte, že jste si zapomněli sjednat cestovní pojištění, nemusíte ihned začít panikařit. Od vysokých výdajů vás totiž může zachránit platební karta.

Některé banky automaticky svým klientům sjednávají cestovní pojistku k platební kartě. Jestliže zjistíte, že k vaší kartě se pojištění nevztahuje, je nutné hledat jiné řešení.

Jak řešit lékařské ošetření na cestách?Jak řešit lékařské ošetření na cestách?

Nejen v zemích EU máte nárok na nezbytnou péči

Zachránit před obrovskými finančními výdaji vás může i Evropský průkaz zdravotního pojištění, který je platný na území Evropské unie, včetně zemí, jako jsou:

 • Norsko
 • Lichtenštejnsko
 • Island
 • Švýcarsko

Nárok máte na nezbytnou péči, kterou v dané situaci potřebujete. Jen počítejte s tím, že ošetřeni budete za stejných podmínek jako místní, a to ať už jde o cenu, rozsah nebo kvalitu. Například v Německu si tak budete muset zaplatit spoluúčast za každý den hospitalizace a ve Francii letecký transport.

Lékařskou péči si můžete nechat v ČR proplatit

Vyrážíte-li do zemí, se kterými má Česká republika bilaterální smlouvu o poskytování zdravotní péče, pak máte narok alespoň na proplacení neodkladné péče. Jedná se o státy, jako jsou:

 • Černá Hora
 • Makedonie
 • Srbsko
 • Turecko

Jestliže ale potřebujete zdravotní péči v jiné části světa a nemáte sjednané cestovní pojištění, budete si muset ošetření a veškeré zákroky platit sami, a to v plné výši. V takovém případě ale můžete po návratu do Česka, zažádat u své zdravotní pojišťovny o úhradu nákladů . Pokud na žádost pojišťovna přistoupí, proplatí pouze výdaje týkající se neodkladné péče a v takové výši, v jaké by vás péče stála v ČR.

Cestovní pojištění nikdy neopomínejte. Díky němu předejdete řadě problémů. Na den stojí pár desítek korun. Velkou výhodou je, že cestovní pojištění Allianz, UNIQA, ČSOB, AXA, Wüstenrot a další můžete během chvilky sjednat online, a to i v den odjezdu na dovolenou.


*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =