TIBET ZAJÍMAVOSTI

Festival ProTibet 2018 pomáhá hledat superhrdiny pro tibetské děti

Festival ProTibet 2018 pomáhá hledat superhrdiny pro tibetské děti

Festival ProTibet se opět po roce vrací do českých měst, letos s podtitulem Tibetské děti hledají superhrdiny.Smyslem letošního ročníku je podpořit tibetské děti studující v exilové vesničce Tibetan Homes Foundation v jejich cestě za vzděláním a v naději na lepší budoucnost. Najdou se mezi návštěvníky superhrdinové, kteří pomohou dětem splnit jejich sny?

“Sedmnáctý ročník festivalu se opět koná v desítkách měst České republiky, tradičně v Ostravě, Olomouci, Praze nebo Pardubicích, nově pak například v Plzni. Jsme velmi rádi, že se do festivalu zapojují kina, knihovny nebo čajovny v menších městech, ať už filmovým promítáním nebo besedou. Všude se budou moci návštěvníc seznámit s kulturou Tibetu, buddhismem, politickou situací a životem tibetských dětí” říká koordinátor festivalu Tomáš Přichystal z pořádající organizace MOST ProTibet.

I tento rok nabízí festival návštěvníkům několik filmových projekcí. Letos se mohou příznivci tibetské kultury těšit na zajímavé dokumenty Oči pro Tibet nebo Tání v Tibetu. Tento dokument nahlíží skrytou kamerou pod pokličku čínských plánů na výstavbu gigantických přehradních nádrží na velkých tibetských řekách. Klade si otázku, zda zmizí-li himálajské ledovce, co se stane s tibetskými řekami? „Jsme velmi rádi, že jsme do letošního programu opět získali emotivní snímky. Osobně bych divákům doporučila dokument Oči pro Tibet, který ukazuje, že život na střeše světa přináší i jiná úskalí, než o jakých slýcháme v souvislosti s čínskou okupací. Ostré sluneční záření způsobuje oční onemocnění – převážně šedý zákal. Otázkou zůstává, jak se s tím Tibeťané vyrovnávají,“ říká k dokumentu Jana Ďásková Neboráková, ředitelka organizace MOST ProTibet.

Mimo filmové projekce nabídnou festivalové akce mnoho besed, přednášek, výstav, literárních čtení nebo workshopů pro děti ve školách. V některých festivalových městech se budou konat přednášky zaměřené na rozvojovou problematiku, konkrétně na projekty podporující tibetské děti. Na těchto přednáškách se návštěvníci blíže seznámí se životem dětí a konkrétními projekty, ať už se jedná o přístup ke vzdělání nebo zajištění lékařské péče. Letošní ročník podpoří vzdělání tibetských dětí v Tibetan Homes Foundation v severoindickém Mussoorie. Žijí zde tisíce dětí vzdálených stovky kilometrů od domova. Dostávají kvalitní vzdělání a jsou jim předávány tradiční kulturní hodnoty.

Letošní ročník nese podtitul „Tibetské děti hledají superhrdiny“ a Tomáš Přichystal toto motto přibližuje: „Děti mají své sny a přání a my jsme rádi, že jim je můžeme pomoci plnit. Samozřejmě na to nejsme sami. Společně s našimi podporovateli v projektu Adopce ProTibet plníme přání pro 450 tibetských dětí. Tyto děti už své superhrdiny našly a my bychom byli rádi, kdyby toto štěstí potkalo i další děti. MOST ProTibet, o. p. s. podporuje od roku 2004 vzdělávání a zlepšuje životní podmínky lidí žijících v indickém Himálaji a v Tibetu. Pomáháme tisícům tibetských dětí, seniorům, mnichům a mniškám a nomádským rodinám. Více informací najdete na www.protibet.cz.


*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =