OHROŽENÝ DRUH ZAJÍMAVOSTI

Češi se pokoušejí o odchov jednoho z nejohroženějších primátů světa - nártouna filipínského

Češi se pokoušejí o odchov jednoho z nejohroženějších primátů světa - nártouna filipínského

Na Filipíny odletěla zooložka RNDr. Milada Řeháková, Ph.D., vedoucí projektu Tarsius, který se již osm let věnuje výzkumu a ochraně filipínské fauny.Jedním z tamních unikátních druhů je nártoun filipínský. Za účelem ochrany tohoto druhu vybudoval tým ochranářů centrum přímo na filipínském ostrově Bohol a právě v těchto dnech očekává velmi vzácnou událost, a to narození nártouního mláděte. Očekávaná událost je o to důležitější, že tento druh je aktuálně řazen na seznam 25 nejohroženějších primátů světa, z čehož vyplývá, že vyhlídky na jeho budoucnost nejsou zrovna veselé.

Nártoun filipínský je drobná noční poloopice připomínající roztomilého skřítka. Kvůli svému vzezření je velmi často předmětem nelegálního obchodu se zvířaty, což spolu s ničením přirozeného prostředí, lesa, vede k výrazným úbytkům populace. Ochraně tohoto jedinečného tvora se přímo na Filipínách věnuje projekt Tarsius pod vedením RNDr. Milady Řehákové, Ph.D. Projekt za svého intenzivního působení od roku 2009 dosáhl již mnoha úspěchů.

Chovná voliéra pro nártouny filipínské (autor fotografie Milada Řeháková)Chovná voliéra pro nártouny filipínské (autor fotografie Milada Řeháková)

Kromě získání cenných dat ze života nártounů, kteří byli po dva roky sledování pomocí miniaturních vysílaček, dosáhli Češi obrovského úspěchu v podobě zrušení několika stanic vystavujících nártouny jako turistickou atrakci ve zcela nevyhovujících podmínkách. Vlivem abnormálního stresu brzo nártouni hynuli a byli nahrazováni nově upytlačenými zvířaty. „Vzhledem k tomu, že většina upytlačených zvířat končila v těchto stanicích, věříme, že tímto krokem došlo k výraznému omezení počtu nártounů nelegálně odchycených z volné přírody,“ říká Dr. Milada Řeháková.

Tímto ovšem snahy týmu, nyní již mezinárodního, nekončí. „Ve spolupráci s místním ochranářským centrem Habitat Bohol byla vybudována chovná voliéra, kde, jak doufáme, budeme schopni nártouny filipínské rozmnožit. Zatím se úspěšný chov v lidské péči nepodařil nikde na světě. Nártouni buď záhy umírali anebo se nemnožili. My jsme se rozhodli vybudovat chovné centrum přímo na ostrově Bohol, na Filipínách, neboť doufáme, že v podmínkách s místním klimatem a potravou budeme úspěšní.“ vysvětlila RNDr. Milada Řeháková, Ph.D. Hlavním cílem úspěšného množení nártounů v lidské péči je vytvoření záložní populace pro případ, že bude tento druh ve volné přírodě vyhuben.

Nártoun filipínský Julius chovaný v centru projektu Tarsius (autor fotografie Milada Řeháková)Nártoun filipínský Julius chovaný v centru projektu Tarsius (autor fotografie Milada Řeháková)


Diskuse

Jaro
Jaro

Napjatě čekáme na zprávy !

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =