POZVÁNKA ZAJÍMAVOSTI

Festival argentinského filmu opět zve do pražského kina Lucerna a brněnského Artu

Festival argentinského filmu opět zve do pražského kina Lucerna a brněnského Artu

Pražský palác Lucerna a Velvyslanectví Argentinské republiky v Praze připravili 5. ročník Festivalu argentinského filmu CINE ARGENTINO. Uskuteční se ve dnech 27. - 31. října 2016 v kině Lucerna v Praze a 23. listopadu 2016 v kině Art v Brně.Zahájení festivalu

Festival zahájí komediální drama Truman, snímek natočený v argentinsko-španělské koprodukci, který se stal vítězem letošních španělských filmových ocenění Goya a proměnil tak pět ze šesti nominací včetně ceny za nejlepší film, režii a originální scénář. Argentinský herec Ricardo Darín, který ve filmu ztvárnil hlavní postavu, získal cenu za nejlepší herecký výkon a jeho kolega španělský herec Javier Cámara byl oceněn za nejlepší výkon ve vedlejší roli. Ve chvíli, kdy hlavní hrdina Julián zjistí, že je vážně nemocný, z Kanady nečekaně přilétá jeho nejlepší přítel Tomás, aby společně strávili několik dní. Zažívají jedinečné, nečekané a chvílemi i komické situace. Při tom všem je hlavní Juliánovou starostí najít nový domov pro svého psího miláčka Trumana.

Na co se můžete těšit dále?

V rámci festivalu se představí i starší snímek režiséra Marcela Piñeyra považovaný za klasiku argentinské kinematografie Divoké tango, který zpracovává tragický životní osud Josého Alberta Iglesiase, rockového idolu a jednoho z průkopníků argentinského rocku z přelomu 60. a 70. let. Ve filmu zazní i originální skladby včetně jeho nejznámější písně La balsa.

Naopak do odlehlých končin Patagonie na konci 19. století zavede diváka film Jauja, pozemský ráj. V dávné minulosti se věřilo, že existuje bájná země blahobytu a štěstí nazývaná Jauja. Mnoho lidí podniklo riskantní výpravy s touhou tuto zemi nalézt. Dánský inženýr (Viggo Mortensen) se společně s dcerou vydává s výpravou argentinské armády do pouště za účelem civilizovat zdejší území a potlačit vzdorující domorodé obyvatelstvo. Snímek byl uveden i na festivalech v Cannes v sekci Un certain regards a v Karlových Varech v sekci Jiný pohled. Režisér Lisandro Alonso je jednou z nejvýraznějších postav současné argentinské kinematografie, jehož snímky se vyznačují unikátní filmovou estetikou s minimální dějovou linií.

Hlavní hrdinka psychologického dramu Abzurdah je inteligentní dívka, která si ale příliš nerozumí se svými vrstevníky a rodiči, a proto svůj čas tráví komunikací na sociálních sítích. Pod přezdívkou Abzurdah se seznámí po chatu s o deset let starším Alejem a slepě se zamiluje. Alejo její city ignoruje a dívka začně postupně propadat sebedestrukci a mentální anorexii, která jí dává jistou iluzi svobody a kontroly nad vlastním životem. Film je inspirován stejnojmenou literární předlohou, která se v Argentině stala bestsellerem a která se zakládá na skutečném příběhu autorky Cielo Latini.

Hrdinka ve filmu Juana ve 12 letech se bouří proti rodinným konvencím a pravidlům privátní školy, která víc než vlastní zájem dívenky naplňuje ambice jejích rodičů. Dalším výrazným dětským hrdinou festivalu je hlavní postava filmu režiséra Marcela Piñeyra Ismael. Ismael Tchou, osmiletý mulat uprchne z domova, kde žije se svou matkou a nevlastním otcem, a sám se vydává do Barcelony, aby zde kontaktoval svého biologického otce, který o jeho narození neměl nejmenší tušení.

Nebudou chybět ani komedie

Tak jako každoročně budou mít diváci možnost shlédnout další z řady argentinských úspěšných komedií. Letos si pro Vás organizároři připravili snímek Bezdětný? režiséra Ariela Winograda. Gabriel (Diego Peretti) je rozvedený a pracuje v obchodě s hudebními nástroji. Stará se o osmiletou dceru Sofii (Guadalupe Manent) a je tátou na plný úvazek. Všechno se ale od základů změní, když jednoho dne potká svou bývalou platonickou lásku, zcestovalou a okouzlující Vicky (Maribel Verdú). Má to však jeden háček – Vicky nesnáší děti, a tak se Gabriel rozhodne před ní existenci vlastního dítěte zatajit, z čehož vznikne celá řada komických situací.

Tradiční retrospektiva

Na programu 5. ročníku festivalu nebude ani letos chybět retrospektiva jednoho z významných současných argentinských tvůrců. Na festivalu se představí celkem tři celovečerní snímky režisérky střední generace s vášní pro mezilidské vztahy Pauly Hernández. Jsou to filmy Dědictví (2001), Déšť (2008) a Láska na celý život (2011).

Při slavnostním zahájení 27.10. se diváci mohou těšit na ukázku argentinského tanga v Pasáži Paláce Lucerna. Po filmu je pro návštěvníky v Mramorovém sálu Lucerna připraven koncert argentinské hudby, představí se Juan Carlos Vivas (kytara a zpěv), Andrés Ibarburu (violoncelo) a Daniel Bulatkin (piano). V rámci doprovodného programu festivalu proběhne v kavárně Lucerna v neděli 30.10. od 20:00 hod. tradiční argentinská tančírna Milonga.

Oficiální internetové stránky festivalu: www.cineargentino.cz


*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =