REDAKCE NA CESTÁCH ZAJÍMAVOSTI

REDAKCE NA CESTÁCH:Tereza Kramplová na horách v Gruzii

REDAKCE NA CESTÁCH:Tereza Kramplová na horách v Gruzii

Podzimní počasí přímo vybízí k tomu, abychom si zavzpomínali na léto. Kolegyně Tereza se letos v létě vypravila na hory do Gruzie. Přečtěte si rozhovor z naší minisérie Redakce na cestách a vypravte se tam taky! Na nekonečně zelené hory, pohostinné lidi a bláznivé řidiče v maršrutkách budete ještě dlouho vzpomínat.Proč ses vydala právě do Gruzie?

O Gruzii jsem uvažovala už delší dobu a sledovala, jak tam všichni kolem mě jezdí, ukazují fotky neuvěřitelně zelených hor a chtěla jsem je vidět na vlastní oči. Po sérii dovolených v JV Asii jsem také chtěla zase trochu někam jinam. A v neposlední řadě jsem už potřebovala někam na hory.

Na horách je krásně, Kazbegi, GruzieNa horách je krásně, Kazbegi, Gruzie

Jak dlouho sis na to vyhradila? Kolik času doporučuješ na prozkoumání této oblasti?

V Gruzii jsem strávila dva týdny a rozhodně to nebylo dost. Záleží také na tom, kolik času chcete strávit v horách. Dva týdny jsou tak akorát, abyste stihli to základní, nějaký ten horský trek a nejznámější památky. Příště bych volila delší návštěvu a spojila bych ji i s cestou do Arménie a Ázerbajdžánu.

Nekonečné zelené hory, Svanetie, GruzieNekonečné zelené hory, Svanetie, Gruzie

Na jaké cenové a kvalitativní úrovni jsou zde služby? Jaká je domluva s místními?

Ve městech je kvalita služeb přibližně stejná, jako u nás, nejsou zde výjimkou fast foody, obchodní centra, wifi kamkoliv přijdete… A na vesnicích mě také úroveň překvapila. Při treku Svanetií jsme si jednotlivé etapy plánovali od vesnice k vesnici a i v těch nejzapadlejších vesničkách se v případě nutnosti dalo připojit k wifi (nebo k mobilnímu internetu, pokud jste měli místní SIM kartu), téměř všude byla u místních dostupná teplá sprcha a evropský záchod. Je to ale asi také tím, že sem míří spousta turistů, v zapadlejších oblastech to asi ještě takový „luxus“ nebude. Ceny jsou zde o maličko nižší, ne u nás – přirovnala bych k vesnicím nebo malým městům.

Reklamní plochu najdete kdekoliv, Svanetie, GruzieReklamní plochu najdete kdekoliv, Svanetie, Gruzie

Mluví se zde gruzínsky, což je pro nás absolutně nesrozumitelná řeč (včetně jejich abecedy). Většina místních se zde ale domluví rusky a navíc mají vůli používat ruce a nohy, takže to vždycky nějak jde.

Občas je potřeba brodit, Svanetie, GruzieObčas je potřeba brodit, Svanetie, Gruzie

Které místo tě nejvíc zaujalo? Máš nějaký osobní tip, co v dané oblasti rozhodně nevynechat?

Moc se mi líbilo v horách, prošli jsme si oblíbenou oblast Svanetie a krátce navštívili i oblast Thušetie, kam bych se určitě vypravila příště na delší dobu. Pokud bych se do Gruzie znovu chystala, určitě bych se chtěla pokusit vystoupit na horu Kazbek u hranic s Ruskem. Také rozhodně doporučuji výlet ke klášteru Cminda Sameba a nebo navštívit některé ze skalních měst. Pokud máte rádi historii, vydejte se do Gori – narodil se zde Stalin. I když město samo o sobě není moc krásné, Stalinovo muzeum připomínající doby dávno minulé za návštěvu rozhodně stojí.

Je libo sirky nebo podtácek se Stalinem? Gori, GruzieJe libo sirky nebo podtácek se Stalinem? Gori, Gruzie

Autorka Tereza Kramplová se v životě řídí heslem "svět patří těm, co se nepo..." a proto s radostí kombinuje studium na lékařské fakultě s cestováním po světě a vysněnou prací redaktorky v HedvabnaStezka.cz. Kromě těchto tří milovaných oblastí ji baví lezení, chození po horách, jízda na horském kole nebo trailový běh. Mezi její nejoblíbenější destinace patří Balkán a Indonésie.

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =