TYROLSKO ZAJÍMAVOSTI

Projděte Vysoké Taury po Orlí stezce

Projděte Vysoké Taury po Orlí stezce

Tyrolsku si můžete naplánovat rodinnou dovolenou stejně tak dobře jako vysokohorskou turistiku. Můžete si zde užívat procházky malebnými údolími nebo vylézt třeba na Großglockner – nejvyšší horu Rakouska. A pokud hledáte neobvyklý zážitek, krásné výhledy a klid hor, vydejte se přes hřebeny Alp po takzvané Orlí stezce.Co je to Orlí stezka?

Orlí stezka neboli Adlerweg měří více než 400 kilometrů a najdete na ní 33 zastavení, kde je možné získat razítko do speciálního pasu. Celkové převýšení, které překonáte, pokud si ji projdete celou, je více než 31 000 výškových metrů! Celá trasa je rozdělena na 24 úseků. Jsou rozděleny horskými chatami, kde můžete přespat a většinou také dostanete sprchu a večeři. Některé jsou schované v údolích, některé na vás budou čekat na hřebeni s nádherným výhledem. Ty „turisticky oblíbené“ (to jest snadněji dostupné) doporučuji zarezervovat předem. Pokud tam přijdete bez rezervace a nebude místo, je sice povinnost chataře vás nechat přespat, ale pravděpodobně skončíte na karimatce na zemi.


Typický tyrolský obrázek, Tyrolsko, RakouskoTypický tyrolský obrázek, Tyrolsko, Rakousko

Nově zrekonstruovaná Stüdlhütte, Tyrolsko, RakouskoNově zrekonstruovaná Stüdlhütte, Rakousko

Stüdlhütte leží pod Grossglocknerem, Tyrolsko, RakouskoStüdlhütte leží pod Grossglocknerem, Tyrolsko, Rakousko

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Výhodou toho, že se pohybujete mezi horskými chatami, určitě je, že můžete jít „nalehko“. Já jsem si s sebou raději nesla spacák, ale na většině chat na vás čeká pohodlná postel i s voňavými peřinami. V některých chatách, hlavně těch vysoko položených, získáte sice „pouze postel“ ve společné noclehárně, ale v některých si můžete pronajmout luxusní pokojíček jen pro svou potřebu.

Po stopách orlů skalních

Orlí stezka má své jméno ze dvou důvodů. Jednak během cesty (pokud budete mít štěstí), můžete vidět orla skalního vznášejícího se nad hlubokými údolími. Na jeho přítomnost vás většinou upozorní pískot svišťů, kteří vás budou na cestě určitě doprovázet. Pozorně se rozhlédněte, až se bude orel majestátně vznášet nad údolím. Kromě toho, když celou trasu Orlí stezky zakreslíte do mapy, vyjde vám v Tyrolských Alpách namalovaný obrys orla. Náhoda? :)

Mapa celé Orlí stezky, Tyrolsko, RakouskoMapa celé Orlí stezky, Tyrolsko, Rakousko

Co rozhodně nezapomenout přibalit do batohu?

I když je celá cesta dobře zajištěná co se noclehů a stravy týče, rozhodně ji nepodceňujte. Místy se budete pohybovat ve výšce až kolem 3000 metrů nad mořem. Kromě toho, že se u citlivých jedinců mohou projevit problémy způsobené nadmořskou výškou, počítejte také s možnou nepřízní počasí. Rozhodně nepodceňte teplé a nepromokavé oblečení a kvalitní pohorky.

Také budete stoprocentně v některých částech překonávat pasáže vedoucí přes sněhová pole. Pro tento případ doporučuji mít při sobě návleky na boty a také trekové hole – rozhodně se vám s nimi půjde lépe a bezpečněji. Přibalte si i pohodlné boty, do kterých se budete moci přezout na chatách, špunty do uší, abyste se ve společných noclehárnách alespoň trochu vyspali a také dostatek vody a vysokoenergetického jídla na cestu. Pokud plánujete ujít delší trasu, nezapomeňte náplasti na případné puchýře!

Jezero poblíž Kalser Tauernhouse, Tyrolsko, RakouskoJezero poblíž Kalser Tauernhouse, Tyrolsko, Rakousko

Ať už na Orlí stezce plánujete strávit pouze pár dní během prodlouženého víkendu, nebo ji během měsíce přejít celou, určitě si ji užijete. Cestou mimo víkendy na některých úsecích často nepotkáte živou duši. Čekají tu na vás jen majestátní hory a božský klid.

Autorka Tereza Kramplová se v životě řídí heslem "svět patří těm, co se nepo..." a proto s radostí kombinuje studium na lékařské fakultě s cestováním po světě a vysněnou prací redaktorky v HedvabnaStezka.cz. Kromě těchto tří milovaných oblastí ji baví lezení, chození po horách, jízda na horském kole nebo trailový běh. Mezi její nejoblíbenější destinace patří Balkán a Indonésie.

Tirol

Tyrolsko je ideálním místem pro trávení letní dovolené. Během jednoho dne můžete smočit unavená chodidla po horské túře v největším tyrolském jezeře Achensee. Nebo zažít trochu adrenalinu při raftingu na divoké vodě ve východním Tyrolsku (Osttirol). Další informace a tipy na strávení léta v Tyrolsku najdete na webových stránkách .

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =