FOTOREPORTÁŽ ZAJÍMAVOSTI

FOTOREPORTÁŽ: Maltská zákoutí přes hledáček foťáku a pár zajímavých faktů

FOTOREPORTÁŽ: Maltská zákoutí přes hledáček foťáku a pár zajímavých faktů

Malta mě bavila. A moc. Je přelidněná, je občas trošku únavná a možná i drahá. Ale přesto všechno mě příjemně překvapila, možná právě proto, že jsem od ní nic neočekávala. A čím mě nadchla nejvíce? Asi barvou moře a vůní čerstvých šťavnatých rajčat.Malta se může pyšnit historií starší než vznik pyramid nebo Stonehenge, nachází se zde totiž megalitické stavby s dost nejasným původem. Celkem je jich zde přes 80, ale jen málo z nich je zachovalých. Co se architektury týče, najdete zde ale doslova průřez historií. Zvláštní atmosféru mají zejména Katakomby sv. Pavla v Mdině, které v období 4. až 5. století sloužily jako křesťanské pohřebiště.

Katakomby sv. Pavla, Mdina, MaltaKatakomby sv. Pavla, Mdina, Malta

Historie zde kouká doslova z každého kousku kamene či klepadla na dveřích. Tři z místních historických památek se dokonce nacházejí na listině UNESCO - město Valleta, zmiňované megalitické chrámy a megalitický podzemní komplex Hypogeum Ħal Saflieni.

Malta je ostrov plný historieMalta je ostrov plný historie

Možná právě pro svoji historii je Malta mezi turisty tolik oblíbená. Navíc v kombinaci s faktem, že se jedná o velmi hustě osídlenou zemi (1268 osob na km2), může v létě působit dosti přelidněně. Připravte se na to, že většina ostrova Malta je zastavěná městy.

Odradit by mohla přelidněnost, MaltaOdradit by mohla přelidněnost, Malta

Stojí proto za zmínku, že ideální dobou na návštěvu je jaro. Celé ostrovy kvetou a teploty jsou velmi příjemné pro návštěvu historických památek i koupání v moři.

Ideální dobou pro návštěvu je přelom jara a léta, kdy vše kvete, MaltaIdeální dobou pro návštěvu je přelom jara a léta, kdy vše kvete, Malta

Jaro na MaltěJaro na Maltě

Pokud máte vysoké nároky na pláže, Malta není nejlepším místem. Klasických pláží zde není mnoho a větší část ostrova je pokryta nádhernými skalnatými útesy. Přesto jsou místa, kde se můžete dobře okoupat a kde vás nadchne dokonale průzračné moře.

Pohled na maltské moře, MaltaPohled na maltské moře, Malta

Do Maltského souostroví patří také ostrovy Gozo a Comino, kde naopak najdete spoustu příhodných míst k pobytu u vody. Gozo navíc oplývá spoustou chodníčků na procházky s výhledem na mořskou hladinu.

Moc míst s průzračnějším mořem na světě nenajdete, MaltaMoc míst s průzračnějším mořem na světě nenajdete, Malta

A mimochodem Malta je také rájem potápěčů, kteří hluboko pod vodní hladinou vyhledávají vraky z II. světové války. Nechybí ale ani podvodní jeskyně a podmořský život.

Malta je také oblíbená mezi potápěči, MaltaMalta je také oblíbená mezi potápěči, Malta

A co ještě k Maltě neodmyslitelně patří? Víno! Třeba to z vinařství Marsovin, které má již téměř stoletou tradici.

K ostrovu patří také skvělé víno, MaltaK ostrovu patří také skvělé víno, Malta

A posledním zajímavým faktem je to, že na Maltě se nachází okolo čtyř set kostelů, chrámů a katedrál. Spoustu z nich stojí nejen za krátké nahlédnutí!

Největším symbolem Malty jsou kostely, MaltaNejvětším symbolem Malty jsou kostely, Malta

Autorka Kateřina Smolová vystudovala žurnalistiku a mediální studia. Jejím koníčkem je nejen cestování, ale i sport, zejména lezení, vysokohorská turistika, jízda na horském i silničním kole a v neposlední řadě jóga. Má ráda země s vysokými horami, milými lidmi a neobjevenými místy. Už více než tři roky pracuje jako šéfredaktorka portálu HedvabnaStezka.cz, čímž se ji podařilo spojit volný čas a zaměstnání v jedno.

Rozhodnete-li se vydat na Maltu, nejpohodlnější letecké spojení nabízí společnost Air Malta. Ta v průběhu léta a podzimu provozuje lety mezi Prahou a ostrovem Malta minimálně 2x týdně. V srpnu dokonce až 3x týdně.

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =