CESTOPIS ZAJÍMAVOSTI

Polská perla u Baltu: hanzovní metropole Gdaňsk

Polská perla u Baltu: hanzovní metropole Gdaňsk

Do Gdaňsku přilétám až před půlnocí, první setkání s městem proto probíhá pod rouškou tmy občas zjemnělé slabými pouličními lampami. V mém malém hotelovém pokoji je střešní okno, z nějž ještě před usnutím pozoruji špičku osvětlené radniční věže. Zdi z červených cihel a zelené hodiny mi napovídají, že mě tohle město asi docela příjemně překvapí.Gdaňsk, Gdyně a Sopoty. Tato tři polská města ležící na břehu Baltského moře tvoří takzvané Trojměstí. Jedná se o poměrně velkou aglomeraci, v níž dnes žije okolo 750 000 obyvatel. „Gdaňsk patří mezi nejstarší polská města, i když byl ve své historii dlouho městem svobodným, ale i součástí Německého císařství,“ vysvětluje nám průvodce, který bude mít za úkol nám v průběhu několika málo dní představit všechna tři města.


Gdaňskem na kajaku, PolskoGdaňskem na kajaku, Polsko

Gdaňsk hlídají čtyři velcí lvi, PolskoGdaňsk hlídají čtyři velcí lvi, Polsko

Lodí se můžete dostat do Sopot i do Helu, PolskoLodí se můžete dostat do Sopot i do Helu, Polsko

 

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Cihlové domy, kouzelné staré uličky a vodní kanály napovídají o bohatství a hlavně historii stovky let obývaného území. Už od 7. století na tomto místě byla podle archeologů malá rybářská osada. Pokud bychom šli po prvních zmínkách písemných, dostaneme se hodně blízko k dějinám českým. O Gdaňsku se totiž píše v legendě Život svatého Vojtěcha - českého světce.

Zachovalé ulice Gdaňsku, PolskoZachovalé ulice Gdaňsku, Polsko

Gdaňskem na kajaku

Poprvé se rozhodnu na město podívat z trochu jiné perspektivy. Přímo v centru Gdaňsku se nachází půjčovna kajaků, na dvě hodiny tak beru do ruky pádlo a vydávám se po klidné a z jara ještě chladné vodě místních kanálů prozkoumat zákoutí hanzovní metropole. Můžete se vydat více směry a překvapí vás, že buď se octnete za pár minut zcela v centru turistického ruchu anebo v opuštěných zátokách plných divoké přírody, kde se vám o loďku otírají květy leknínů a labutí křídla.

Prohlédněte si další fotografie z Polska! Také jste překvapení, jak jsou polská města krásná?

Jestli něco na první pohled zaujme, je to stav místního historického centra. Tolik krásně opravených domů, sýpek a kostelů se v metropolích, která si prošla v za 2. světové války podobným martýriem, příliš nevidí. Z každého zákoutí i dlažební kostky dýchá hrdost Poláků na tohle nádherné město. Možná taky proto prochází vše opravdu pečlivou rekonstrukcí a dokonale si zachovává dávný velkolepý ráz.

Gdaňskem na kajaku, PolskoGdaňskem na kajaku, Polsko

Město shora

Po druhé se naopak rozhodnu podívat na Gdaňsk z výšky, mé kroky míří ke kostelu Panny Marie. Jedná se o hlavní dominantu gdaňského panorama (místní ho proto občas nazývají korunou města) a největší stavbu svého druhu. Její velikost člověku doslova vyrazí dech. „Dovnitř kostela se vejde až 25 000 lidí,“ vysvětluje nám průvodce a mě osobně nejvíc zaujme fakt, že přes hlavní loď vedla mimo bohoslužbu velmi frekventovaná cesta. Otevřené protilehlé brány místním dovolovaly jezdit na trh přímo přes kostel.

Pohled na město z věže kostela, Gdaňsk, PolskoPohled na město z věže kostela, Gdaňsk, Polsko

To úplně nejlepší ale najdete až na střeše po vystoupání stovkách schodů. Mezi věžičkami se krčí malá plošinka s výhledem na město. Vzhledem k tomu, že se katedrála nachází v opravdovém centru, rozevírá se mi pod nohama spousta pravidelných ulic s červenými střechami, maličká náměstí i vodní kanály. Pokud to počasí dovolí, je odtud vidět opravdu daleko a člověk si snadno udělá představu o tom, kam až zmiňované Trojměstí sahá.

Chystáte se do Polska? Zastavte se také v lázeňském městečku Kudowa. Ubytování si domluvte z pohodlí domova. Jednoduše a rychle pobyty vyhledáte na www.spa.cz.

Sopoty a Gdyně

Lázeňské město s dokonale poklidnou atmosférou a usrkáváním vody z léčebného pramene. To jsou Sopoty. S dlouhým dřevěným molem táhnoucím se daleko od břehu do vod Gdaňského zálivu působí téměř kýčovitě.  Na písečné pláži polehávají skupinky teenegrů i rodin s malými dětmi. Netrvá dlouho a k příjemnému odpočinku se nechá zlákat i většina turistů.

Dlouhá pláž, Sopoty, PolskoDlouhá pláž, Sopoty, Polsko

Posledním a nejméně zábavným městem je pravděpodobně Gdyně. Celkové dojem z města není nějak úchvatný, ale i tady se najdou jednotlivá místa, která potěší. Zbude-li vám čas, zkuste si prohlídnout místní akvárium anebo navštivte místní nový pivovar Browar port Gdynia s výhledem na moře.

A proč je vlastně Gdaňsk tak výjimečný?

Třeba proto, že úplně celý voní mořem, i když ho vůbec nevidíte. Nebo taky proto, že se budete muset chytit za nos, pokud jste se do teď dívali na Polsko s úplně nesmyslným despektem. Stále vám to nestačí? Tak třeba proto, že odsud pochází spisovatel Gűnter Grass, filosof Arthur Schopenhauer a astronom Johannes Hevelius.

Pohled na radniční věž, Gdaňsk, PolskoPohled na radniční věž, Gdaňsk, Polsko

Lot logo

Do Gdaňsku se to může zdát daleko, ale pokud se rozhodnete letět, budete tam za pár hodin. Polská letecká společnost LOT zde provozuje pohodlné a dobře navazující lety přes Varšavu, díky nimž se můžete do Trojměstí vydat jen na prodloužený víkend. Více na www.lot.com.

 


 

Autorka Kateřina Smolová vystudovala žurnalistiku a mediální studia. Jejím koníčkem je nejen cestování, ale i sport, zejména lezení, vysokohorská turistika, jízda na horském i silničním kole a v neposlední řadě jóga. Má ráda země s vysokými horami, milými lidmi a neobjevenými místy. Už více než tři roky pracuje jako šéfredaktorka portálu HedvabnaStezka.cz, čímž se ji podařilo spojit volný čas a zaměstnání v jedno.

Diskuse

Lenka
Lenka

Mňa celkom zaujalo číslo koľko sa zmestí do Mariánskeho kostola. Tiež som sa pôvodne stretla s číslom 25tisíc, no príde mi to extrémne. :D


https://lenkasays.com/severne-polsko/

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =