POZVÁNKA ZAJÍMAVOSTI

Jedinečný festival japonských bambusových fléten šakuhači rozezní Prahu

Jedinečný festival japonských bambusových fléten šakuhači rozezní Prahu

Na celosvětově jedinečnou událost se mohou těšit milovníci japonské kultury a japonské hudby obzvlášť. Ve dnech 2. - 6. června 2016 se v Praze odehraje mezinárodní festival International Shakuhachi Festival Prague zasvěcený bambusové flétně šakuhači. Přední světoví mistři tohoto nástroje představí ve spolupráci se známými českými orchestry tradiční i moderní skladby. Intervence ve stálé expozici Národní galerie v Praze a filmové projekce v kině Ponrepo pak představí historii šakuhači, která se postupně rozšířila do celého světa, a zvláštní estetiku, která propojuje tradiční a soudobé japonské umění.Festivalu se každoročně účastní umělci z Japonska, Evropy, USA a dalších koutů světa. Na programu se představí řada významných premiér a koncertů, které zmapují hudbu šakuhači od jejího počátku při meditacích v zen-buddhistických klášterech, přes 20. století, kdy začala pronikat do západního světa, až po současnost, kdy je využívána ve všech hudebních žánrech od klasiky a experimentu po rock a jazz v nejrůznějších koutech světa!

Typické flétny šakulhačiTypické flétny šakulhači

Koncerty se odehrají v sídle festivalu na HAMU (Malostranské náměstí) nebo na Nové scéně Národního divadla, jazzová session se odehraje v kavárně Zázemí. Japonskou estetiku vykreslí intervence ve stálé expozici Umění Asie Národní galerie v Praze s názvem Pod povrchem prázdnota. Zde si návštěvníci budou moci na bambusovou flétnu šakuhači také zahrát.

John Kaizan Neptune hraje na šakuhači jazzJohn Kaizan Neptune hraje na šakuhači jazz

Program festivalu doplní také projekce uhrančivé mystické psychologické sondy Rumělkové duše japonského režiséra a tanečníka butoh Masako Iwany a unikátní portrét japonské malířky Appasionato Sadao Nakadžimy v kině Ponrepo. V letním kině Národní galerie na Staroměstském náměstí si budete moci užít rodinné (melo)drama Naše malá sestra nejvýznamnějšího současného japonského režiséra Hirokazu Koreedy, soutěžící na festivalu v Cannes 2015.

Sound in Zen, lekce od Daitetsu KosugeFotografie z lekce Sound in Zen od Daitetsu Kosuge, která proběhla na ISFP 2015

Poznejte hudbu a historii japonské flétny šakuhači na International Shakuhachi Festival Prague, 2. - 6. června 2016! Více o jeho programu naleznete na webu http://www.isfp.cz.


*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =