MINIROZHOVOR ZAJÍMAVOSTI

REDAKCE NA CESTÁCH: Michal Kroužel prozkoumal okolí Černobylu

REDAKCE NA CESTÁCH: Michal Kroužel prozkoumal okolí Černobylu

Letos v dubnu to bylo přesně 30 let od doby, kdy se v jaderné elektrárně Černobyl stala nehoda, která zapříčinila zamoření rozsáhlé oblasti vysoce radioaktivními látkami a ovlivnila život desítkám tisíc lidí. Muselo se evakuovat 80 tisícové město, kde bydleli zaměstnanci elektrárny, stovky malých vesnic v okolí a to jak na Ukrajině, tak na území dnešního Běloruska. O tom, jak takové území vypadá po třiceti letech a jak lidé z okolí elektrárny dnes žijí, se můžete přesvědčit na vlastní oči spolu se zájezdem, pořádaným jednou z mnoha cestovních agentur.Myslím, že není v celé Evropě bizarnějšího místa, než je černobylská zóna. Tolik adrenalinu, úzkosti, úžasu a neuvěřitelnosti najednou nezažijete nikde jinde. A zatím je to bezpečné.

Které místo tě nejvíce zaujalo?

V celé uzavřené zóně, kam se může jen se speciálním povolení je řada zajímavých míst. Ať už samotná elektrárna, město duchů Pripyat, rozestavěné jaderné bloky, skládky jaderného odpadu, šrotiště, ze všeho budete mít silné zážitky. Vše se navíc rozkládá na rovinatém území, porostlým borovicovými a březovými lesy. Potkat tu lišky, vlky nebo parohaté losy tu není problém.

Michal s elektrárnouMichal s elektrárnou

Pohled na elektrárnu z PripjatiPohled na elektrárnu z Pripjati

Největší dojem ve mně zanechal tajný projekt Moskvy, tzv. Černobyl 2. Vojenská anténa gigantických rozměrů, u které bylo vystavěno kompletní město. Vše vprostřed lesů. Nad tím, jak může taková tajná, odevšud viditelná, 150 metrů vysoká anténa být tajná, můžete jen kroutit hlavou.

Na jaké cenové a kvalitativní úrovni jsou zde služby?

Ukrajina je velmi levnou zemí. Litr benzínu stojí 12 korun, pivo 6 korun, litr skvělé vodky 50 korun a v restauraci si dáte oběd o třech chodech včetně pití za necelou stovku. V samotném městečku Černobyl můžete peníze utratit jen v jediném obchodě, přes jeho malost zde ale koupíte vše potřebné. Přes čerstvé pečivo, uzeniny, alkohol, až po suvenýry a základní domácí potřeby. Situace je mnohem lepší v městečku Slavutyč, kde také můžete být při návštěvě Černobylu ubytováni. Zde je několik dobrých restaurací, místní trhy a non-stop supermarket, kde seženete opravdu vše. Navíc vás odtud odveze vlak zdarma až do elektrárny, kde je hlavní vstup do uzavřené zóny. Lidé tu jsou vřelí, milí a ochotní.

Přivezl sis nějaký velmi silný, ať už příjemný nebo nepříjemný, zážitek?

Návštěva takového místa, jakým je černobylská oblast, je na silné zážitky velmi bohatá. Prakticky při návštěvě každé vesničky či lokality, elektrárny, vybuchlého bloku anebo samotného města duchů ve vás vyvolá jeden silný zážitek za druhým. Nepříjemný zážitek jsem si naštěstí nepřivezl, z těch pozitivních vyberu asi setkání se Simonem Simonovičem – liškou, která obývá už několik let Pripjať a dělá společnost turistům.

Stadion se schátralou tribunou a liškouStadion se schátralou tribunou a liškou

Kolik dní si v Černobylské oblasti strávil? Bylo to moc či málo?

Oblast jsem navštívil loni na tři dny, letos na pět dní. Prozkoumávat opuštěné budovy a pohybovat se po obrovském městě pěšky je velmi náročné, takže máte po pár dnech „dost“. Jakmile jsem si odpočinul, hned bych se vrátil a objevoval další nová místa. Je tedy těžké určit, kolik času by tam měl člověk trávit, je to velmi individuální. Nikdo by se však neměl obávat dlouhodobého pobytu ve spojením s radiací. Navzdory obrovské katastrofě a místům, kde je radiace pořád obrovská tu za běžných podmínek není nebezpečno.

Autor Michal Kroužel, šéfredaktor Pohora.cz, je nadšeným cestovatelem, pro kterého jsou hory druhým domovem – ať už zelené kopečky Krkonoš anebo ostré štíty Himalájí. Miluje přírodu a poznávání jiných kultur, je závislý na endorfinu, proto rád běhá, jezdí na kole a pokouší štěstí při adrenalinových aktivitách. Vše si řádně fotograficky dokumentuje.

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   =